احداث سومین پایگاه هوایی روسیه در حلب /تصاویر

پرتال خبری واکنش:اخیرا مطالبی درباره احداث سومین پایگاه هوایی روسیه در “حلب” مطرح شده است.قریب به 4 ماه است که نیروی هوایی و نیروهای ویژه ارتش فدراسیون روسیه به دستور  “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهور این کشور نبرد با تروریست‌های تکفیری را کلید زدند.نیروی هوایی ارتش فدراسیون روسیه که تا قبل از ورود به جنگ با سوریه تنها پایگاه نظامی “طرطوس” را در اختیار داشت، پس از جنگ توانست در نبرد با تروریست‌ها پایگاه  “لاذقیه” را نیز احداث کند و تمرکز بیشتری در جنگ با تروریسم داشته باشد.

اخیرا مطرح شده که نیروی هوایی ارتش روسیه قصد دارد تا سومین پایگاه هوایی خود را در استان  “حلب” در شمال سوریه احداث کند. البته اعتقاد بر این است که نیروی هوایی ارتش روسیه می خواهد از طریق فرودگاه  “کویرس ”  که اخیرا آزاد شده به نبرد با تروریست‌ها در جبهه شمال و شمال غرب برود.

**چرا روسیه به دنبال پایگاه  “کویرس” است؟

گروه موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» اعلام کرد که بیش از 15 نظامی و کارشناس روس وارد فرودگاه نظامی «کویرس» در ریف شرقی «حلب» شده‌اند. این گروه خبر داد، هدف کارشناسان روس این است که ارزیابی کنند آیا از این فرودگاه می‌توان به عنوان یک پایگاه هوایی برای حمله به تروریست‌ها توسط جنگنده‌های روس در خاک سوریه استفاده کرد یا خیر؟ در حالی که انتظار می‌رفت جنگنده‌های روس طی روزها یا هفته‌های آتی از فرودگاه «قامشلی» (در شمال شرق سوریه) استفاده کنند ولی همچنان این فرودگاه نیازمند افزایش استحکامات دفاعی است و برخی از کارشناسان روس نیز در حال بررسی این مسئله هستند.  فرودگاه نظامی «المزه» از طرح‌ دولت روسیه برای استفاده از آن جهت پایگاه هوایی خارج شده است؛ چرا که نیروهای سوری موفق نشده‌اند امنیت محوطه این فرودگاه را تأمین کنند.

**توپولوژی و ساز و کار آزاد سازی فرودگاه “کویرس”

فرودگاه ” کویرس ” در منطقه شمالی شهر ” حلب ” واقع شده یک پایگاه نظامی متعلق به نیروی‌هوایی سوریه است که در آن تجهیزات و هواپیماهای جنگی نگه‌داری می‌شود و  در این فرودگاه علاوه بر هواپیما چندین فروند بالگرد نیز مستقر است.

احداث سومین پایگاه هوایی روسیه در

احداث سومین پایگاه هوایی روسیه در

بعد از این که شهر ” حلب ” به دست تروریست‌ها افتاد آن‌ها به سرعت به سمت این فرودگاه پیش رفتند تا آن را اشغال کنند که با مقاومت نیروهای حاضر در پایگاه مواجه شدند و تروریست‌ها برای اینکه بتوانند این پایگاه را اشغال کنند مجبور به درگیری شدید با نیروهای ارتش شدند.تروریست‌ها بعد از درگیری‌های شدید در اطراف فرودگاه با نیروهای نظامی این پایگاه هوایی را به تصرف خود درآوردند و موشک‌ها و بخشی از تجهیزات مورد نیاز برای حمله به سمت شهر ” دمشق ” را از این پایگاه تامین کردند و بعد از اشغال این مرکز توانستند بر تمام بخش‌های شمالی ” حلب ” تسلط پیدا کنند.

نیروهای ارتش و دفاع وطنی سوریه پس از عقب راندن تروریست‌ها به سمت استان ” حلب ” آنها را دنبال کردند و بعد از تجهیز قوا و تقسیم شدن به چند گروه شروع به عقب راندن تروریست‌ها در ریف ” حلب ” کردند. در حومه شمالی ” حلب ” گروهی در درگیری با تروریست‌ها مناطق زیادی را از دست آنها خارج کردند و به سمت فرودگاه ” کویرس ” پیش رفتند ولی زمانی که به نزدیکی این فرودگاه رسیدند با مقاومت شدید تروریست‌ها مواجه شدند و درگیری شدیدی میان ارتش و نیروهای دفاع وطنی با تروریست‌ها رخ داد که در این درگیری‌ها تعداد زیادی از تروریست‌ها به داخل شهر ” حلب ” گریختند و عده‌ای به هلاکت رسیدند و سرانجام بعد از درگیری‌های زیاد فرودگاه ” کویرس ” را آزاد کردند. البته نباید نقش  مهم  “تایگر فورس ارتش سوریه”  به فرماندهی

“سرلشکر ستاد سهیل حسن” ملقب به ” ببر ” را نادیده گرفت و این توفیقات مسیر آزاد سازی  ” حلب ”  را هموارتر کرد.اگر به جغرافیای فرودگاه “کویرس” نگاهی بیاندازیم، می بینیم که استقرار نیروها و جنگنده‌های روسی در  “ریف حلب” جنبه راهبردی دارد. فرودگاه  “کویرس” که در استان “حلب” قرار دارد؛ مشرف به 3 استان “رقه”، “حما” و “ادلب” بوده و در ایجاد خطوط تدارکاتی برای حملات هوایی به استان مجاور  “حلب”  نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد.

** مزیت اول استقرار نیروهای روسی در “کویرس”؛پشتیبانی از عملیات آزاد سازی “حلب”

اکنون که صدها کیلومتر مربع از استان  “حلب”  آزاد شده ، امیدواری‌ها را برای پاکسازی مناطق بیشتر افزایش یافته است و  اولین مزیت استقرار نیروهای ارتش فدراسیون روسیه در فرودگاه  “کویرس” (بعنوان پایگاه چهارم روس‌ها در روسیه) این است که پشتیبانی هوایی از عملیات آزادسازی  “حلب”  به خوبی انجام می‌گیرد.

احداث سومین پایگاه هوایی روسیه در

احداث سومین پایگاه هوایی روسیه در

با توجه به اینکه عملیات پاکسازی شمال  استان “حلب” مشرف به مرز ترکیه در حال انجام بوده،‌ استفاده روسیه از این پایگاه هوایی می تواند روند آزادسازی “ریف شمالی”  این استان را تسریع ببخشد.
** مزیت دوم استقرار نیروهای روسی در “کویرس”؛ سهولت بمباران استان “رقه”

مزیت دوم استفاده روس‌ها از پایگاه نظامی “کویرس”  این است که چون این پایگاه مشرف به استان  “رقه” مرکز خلافت داعش در سوریه بوده، می‌توان عملیات بمباران این استان را از فرودگاه نظامی مذکور انجام داد که این عمل می‌تواند صرفه‌جویی در زمان باشد و سرعت پروازهای ضد تروریستی را افزایش دهد.

مزیت سوم استقرار نیروهای روسی در “کویرس”؛ پروازهای عملیاتی بیشتر در شمال و مرکز سوریه

مزیت سوم استفاده  “مسکو”  از پایکاه نظامی  “ریف حلب”  این است که در صورت انجام عملیات در “حما”  و “حمص” ، جنگنده های روسی مستقر در فرودگاه نظامی “کویرس”  می تواند پروازهای بیشتری را علیه  تروریست‌ها در مرکز و شمال سوریه ترتیب دهد.

در مجموع حملات نیروی هوایی ارتش فدراسیون روسیه ضربات جدی به تروریست های داعش و جبهه النصره وارد آورده و یک اختلال جدی در منابع مالی و تسلیحاتی آن ها ایجاد کرده و لذا توزیع حملات جنگنده های روسی نشان می‌دهد انهدام مواضع تسلیحاتی و مالی داعش و جبهه النصره از اهداف اصلی “کرملین” در سوریه است.حضور نیروی هوایی ارتش فدراسیون روسیه در پایگاه  “کویرس” از این جهت حائز اهمیت است که پرواز عملیاتی جنگنده های “سوخو”  می‌تواند باعث آسیب زدن به زیرساخت‌های گروه های تروریستی و بخصوص داعش شود و یقینا حوزه قلمرو افراط گرایان کاهش خواهد یافت.اینکه آیا روسیه در “ریف حلب”  پایگاه نظامی جداگانه احداث خواهد کرد در آینده مشخص می شود، اما به نظر می رسد  “کرملین”  قصد دارد از فرودگاه نظامی  “کویرس”  بعنوان پشتیبان عملیات آتی در سوریه استفاده کند.