اختلاف ایران و روسیه بر سر اسد صحت دارد؟

آیا ایران و روسیه بر سر اسد دچار اختلاف خواهند شد؟
پرتال خبری واکنش: نیوزویک نوشت: وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو به دنبال حفظ بشار اسد در جایگاه ریاست جمهوری سوریه نیست و ان را جز اصول خود نمی داند.

این سخنان نشان دهنده ی اختلاف نظر روسیه با ایران بر سر سوریه است.

رویترز در ادامه به نقل از سردار جعفری نوشت: فرمانده سپاه ایران روز دوشنبه گفت که تهران ممکن است نسبت به مسکو در مورد سوریه تعهد بیشتری داشته باشد.

با این حال یک مقام اگاه روس گفت که سخنان علنی را نباید مد نظر قرار داد و اکنون هیچ اختلافی بین روسیه و ایران بر سر اسد نیست.

وی افزود: دو طرف بر روی ماندن اسد در قدرت و اینکه مردم سوریه باید رئیس جمهور خود را انتخاب کنند، توافق دارند.

درحالیکه روسیه و ایران جز مهمترین حامیان اسد در 4 سال گذشته بوده اند، امریکا، اعراب خلیج فارس و ترکیه دائما تاکید کرده اند که اسد باید به عنوان بخشی از توافق صلح از قدرت کناره گیری کند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اخیرا در پاسخ به سئوالی در مورد اینکه ایا نجات اسد جز اصول مسکو است گفت: مسلما نه، ما هرگز چنین چیزی نگفته ایم.

وی افزود: ما نمی گوییم اسد باید برود یا بماند.

با این حال این مقام روس اضافه کرد: ما می گوییم تغییر رژیم در خاورمیانه می تواند فاجعه ساز بود و کل منطقه را دچار چالش جدی کند.

وی اضافه کرد: روسیه سیاست های خود را در قبال اسد تغییر نداده و سرنوشت او باید توسط مردم سوریه تعیین شود.

با این حال، سخنان این مقام روس با مقامات ایرانی تفاوت داشت.

سردار جعفری فرمانده سپاه ایران گفت که روسیه ممکن است به ماندن اسد در قدرت اهمیت ندهد.

وی افزود: ما کسی را بهتر از اسد برای ریاست جمهوری روسیه نمی شناسیم.

ایرینا زویگلسکایا تحلیلگر امور خاورمیانه در اکادمی علوم روسیه گفت: هدف مسکو حمایت از اسد نیست یلکه حفظ کشور سوریه و شکست گروه های تروریستی است.