کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۳ مرداد ۱۳۹۵, ۱۰:۱۸ ق.ظ

ادعای استرافور: استقرار S300 روسیه در منطقه افسریه تهران

ادعای استرافور: استقرار S300 روسیه در منطقه افسریه تهران

تصویرهای ماهواره ای گرفته شده توسط آل سوری آنالیز نشان گر ساخت و سازهای در مقر دفاع هوایی در حومه تهران برای جاسازی این سیستم هاست .

 استرافور نوشت: ایران اولین محموله سیستم های دفاع هوایی S-300 ساخت روسیه اش را در ماه می دریافت کرد و در حال آماده سازی آنها برای بهره برداری است .

 پرتال خبری واکنش:این موسسه اطلاعاتی مدعی شد: تصویرهای ماهواره ای گرفته شده توسط آل سوری آنالیز نشان گر ساخت و سازهای در مقر دفاع هوایی در حومه تهران برای جاسازی این سیستم هاست .

نحوه ساخت و سازهای صورت گرفته در این مقر گویایی برخی تفاوت ها با وضعیت دفاع هوایی ایران در گذشته است و شاخص های موقعیتی این پایگاه خبر از موقتی بودن ایستگاه S-300 برای برخی تسهیلات آموزشی میدهد.در ماه گذشته ایران آغاز به ساخت و ساز در یکی تر پایگاه های دفاع هوایی در تهران کرده که به نظر میرسد قرار است میزبان S-300ها در پی تحویل اولین محموله S-300ساخت روسیه در ماه می ۲۰۱۶ برای برخی آموزش های لازم باشد.این پایگاه در منطقه شرق تهران در نزدیکی افسریه توسط اماکن و تاسیسات نظامی دیگر محاط شده است. 

S-300ها قرار است از.مرز هوایی ایران تا فاصله ۲۰۰ کیلو متر حفاظت کنند . موقعیت این پایگاه در تهران می تواند از پایتخت ایران و تاسیسات هسته ای محافظت کند و همین امر دلایل چندگانه قرار گیری این پایگاه در تهران را توجیه میکند.با این حال بر اساس فعالیت های سابق در این تاسیسات، به نظر میرسد موقعیت جغرافیایی خاص میتواند با هدف آموزش باشد تا استقرار دفاع هوایی S-300در تهران .

این پایگاه قبلا برای نگهداری سیستم دفاع هوایی S-300های شوروی سابق استفاده میشد (که در نام گذاری ناتو به آن SA-5 میگویند) اما هرگز هیچ تحرکی را مبنی بر عملیاتی بودن دفاع هوایی این منطقه از خود نشان نداده است. به همین دلیل محتمل تر است که این پایگاه به عنوان شعبه آموزش ارتش ایران در حوزه دفاع هوایی استفاده داشته باشد .به همین دلیل این تاسیسات آموزشی برای تلاش های ایران جهت بازسازی زیرساخت های دفاع هوایی قدیمی اش بسیار حائز اهمیت است و این شامل آموزش های لازم برای استفاده لژ سیستم های S-300 روسی نیز میوشد .ایران وقتش را تلف نمیکند . یک ماه پیش این ساخت و سازها حتی شروع هم نشده بود . به محض تحویل محمول S-300این ساخت و سازها در دیگر تاسیسات های نظامی در مناطق دیگر ایران برای جاسازی دائمی سیستم های دفاع هوایی آغاز با کار کرد.

سارا ابراهیمی
390 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *