ادعای سناتورهای آمریکای مبنی بر بدهی 46 میلیارد دلاری ایران به آمریکا

ادعای سناتورهای آمریکای مبنی بر بدهی 46 میلیارد دلاری ایران به آمریکا

سه سناتور آمریکایی در نامه‌ای خطاب به وزیر خارجه این کشور مدعی شدند که بودجه نظامی ایران با غرامت پرداخت شده به این کشور رشد 90 درصدی یافته است.

پرتال خبری واکنش:سه سناتور جمهوریخواه آمریکا که خواهان توضیح تیم رییس جمهور کشورشان در خصوص انتقال پول نقد به ایران هستند، مدعی شدند ایران بودجه دفاعی خود را دقیقا به همان اندازه مبلغ دریافتی از کاخ سفید افزایش داده‌ است.

 به نوشته وبگاه «واشنگتن اگزماینر» رسانه‌های آمریکا اخیرا گزارش دادند که اوباما رییس جهمور این کشور قبل از آزاد شدن شهروندانش در ایران، 400 میلیون دلار نقدا به ایران پرداخت کرده است.
در همین رابطه «دوید پدرو» و «جان آیساکسون» سناتورهای جمهوریخواه ایالت جورجیا همراه با «مارک کرک» سناتور جمهوریخواه ایالت ایلینویز، 8 اوت سال جاری (دوشنبه) در نامه‌ا‌ی خطاب به «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا نوشتند: «آیا این واقعیت را تایید می‌کنید؟ آیا این بدین نشانه نیست که شما در افزایش  بودجه  عملیات نظامی و نابکارانه ایران با کمک مالیات دهنگان آمریکایی اقدام کردید؟»
اخیرا اندیشکده دفاع از دموکراسی در آمریکا گزارش داد که در هزینه‌های نظامی ایران نسبت به سال قبل افزایش 90 درصدی مشاهده می‌شود.
به نوشته واشنگتن اگزماینر، این سناتورها در ادامه خواهان توضیحات جان کری در زمینه این‌که آیا نظارتی در زمینه حصول اطمینان از این‌که این مبلغ از سوی ایران در زمینه امور تروریستی هزینه می‌شود یا خیر، شدند و همچنین آن‌ها دولت اوباما را در موافقت با چنین داد و ستد مالی با ایران مقصر می‌دانند.
سه سناتور آمریکایی مدعی شده‌اند: «ایران به خانواده‌های قربانیان امور تروریستی در آمریکا 46 میلیارد دلار بدهی دارد. چرا وقتی که ایران تا چنین حدی به آمریکایی‌ها بدهکار است 1.7 میلیارد دلار به این کشور پرداخت شده است؟ از سوی دولت آمریکا نسبت به دریافت خسارت از  ایران برای خانواده‌های قربانیان آمریکایی در امور تروریستی چه اطمینان خاطری وجود دارد؟»