ادعای مارک تونر درباره تقابل جدید نظامیان ایران و آمریکا

ادعای مارک تونر درباره تقابل جدید نظامیان ایران و آمریکا

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امشب گفت که کشورش نگرانی خود را نسبت به اقدامات «تنش‌زای» نظامیان ایران در آب‌های جنوبی این کشور به تهران منتقل کرده است.

پرتال خبری واکنش:«مارک تونر» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امشب به تقابل جدید نظامیان ایران و نظامیان کشورش و تحرکات دیپلماتیک آمریکا در سایه این داستان پرداخت.

صبح امروز بود که شبکه خبری فاکس‌نیوز از تهدید 2 هواپیمای جاسوسی آمریکا توسط مرزبانان حریم هوایی ایران خبر داد؛ یکی از مقامات آمریکایی به این شبکه خبری گفته بود که نظامیان از نزدیک شدن به حریم ایران باخبر بوده‌اند ولی می‌خواسته‌اند واکنش ایرانیان را «بسنجند.»

تونر در واکنش به این ماجرای جدید گفت: «حادثه‌هایی مانند این حادثه نگران‌کننده است و می‌تواند به افزایش تنش‌ها در خاورمیانه منجر شود. نظامیان ما بر اساس قوانین ناوبری در آب‌های آزاد در آنجا (آب‌های جنوبی ایران) حضور دارند.»

سخنگو ادامه داد: «ما نگرانی‌هایمان در این خصوص را به ایران منتقل کرده‌ایم.»

خبرنگار پرسید: «از چه طریقی؟»

تونر پاسخ داد: «وزارت دفاع این کار را از طریق اعلان عمومی انجام داده و ما هم البته ابراز دیگری برای تعامل دیپلماتیک با ایران داریم که قصد ندارم در خصوص آن صحبت کنم.»

ایران و آمریکا که علاوه بر تسخیر سفارت آمریکایی‌ها در تهران و شلیک موشک هدایت‌شونده به سمت هواپیمای مسافربری مسافربری ایرانیان در خلیج‌فارس، مشکلات عدیده دیگری هم در روزهای پس از انقلاب با هم پیدا کردند، روابط دیپلماتیک ندارند. مقامات دولت ایران اما برای رساندن مذاکرات هسته‌ای به نتیجه مطلوب ملتشان، اجازه یافتند با آمریکایی‌ها به عنوان یکی از اعضای 1+5 در چارجوب مذاکرات هسته‌ای گفت‌وگو کنند.

این مذاکرات آنگونه که آمریکایی‌ها می‌گویند به گشوده شدن یک کانال دیپلماتیک منجر شد که تاکنون توانسته به آزادی ملوانان متجاوز آمریکایی از بازداشتگاه مرزبانان آب‌های جنوبی ایران ظرف 14 ساعت کمک کند.