کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲۰ تیر ۱۳۹۵, ۱۱:۰۰ ق.ظ

ادعای مضحک رسانه‌های خارجی از حضور ایران در لباس داعش

ادعای مضحک رسانه‌های خارجی از حضور ایران در لباس داعش

«ایران به صورت غیر مستقیم از داعش استفاده کرد تا بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را در دمشق تقویت نماید و کنترل عراق را نیز با حمایت از قتل های فرقه ای به دست گیرد[!]»

پرتال خبری واکنش:مجله آمریکایی فارین پالیسی (Foreign Policy) با انتشار گزارشی تحت عنوان “ایران و دست نشانده هایش” مدعی شده است که گروه های تروریستی داعش و القاعده دست نشانده های ایران در منطقه هستند!

 

رسانه های آمریکایی در حالی به طرح چنین ادعاهای مضحکی می پردازند که برخی مقامات آمریکایی رسما به نقش داشتن کشورشان در ایجاد گروه های تروریستی در خاورمیانه اذعان کرده اند.  هیلاری کلینتون در کتاب خاطراتش در دوران تصدی وزارت خارجه آمریکا، نوشته است: «من به ۱۱۲ کشور جهان سفر کرده بودم و با برخی از دوستان این توافق حاصل شد تا به محض اعلام تاسیس “دولت اسلامی شام” [داعش] این گروه به رسمیت شناخته شود اما ناگهان همه چیز فروپاشید. توافق شده بود تا دولت اسلامی در روز ۵ / ۷ / ۲۰۱۳ اعلام شود و ما منتظر اعلام تاسیس آن بودیم تا ما و اروپا هرچه سریعتر آن را به رسمیت بشناسیم.»

 

فارین پالیسی در گزارش خود، آورده است: «چه می شود اگر ما القاعده و داعش را دست نشانده های ایران بدانیم نه رقبای این کشور؟ در نگاه اول شاید این مطلب عجیب و غریب به نظر برسد چرا که القاعده و داعش گروه های شبه نظامی سنی هستند و ایران یک حکومت شیعی است و هر دو طرف یکدیگر را مرتد می دانند. از آنجا که ادعای چنین ارتباطی میان ایران و این گروه ها، با عقل متعارف جور در نمی آید، ضروری است که به بررسی نشانه های تاثیر و تاثر متقابل آن ها و ارزش ها و اهداف مشترکشان بپردازیم.»

 

این پایگاه آمریکایی در ادامه برای اثبات مدعای خود ضمن طرح اتهامات دروغین علیه ایران می نویسد: «در تاریخ ۱۰ ژوئن ۲۰۱۶ یکی از محققان موسسه امنیت و استراتژی دانشگاه اکستر، عنوان کرد که ایران همان چیزی است که داعش در صورت موفقیت، به آن تبدیل خواهد شد. او به شباهت های رفتاری ایران و دست نشانده احتمالی اش اشاره کرده و می گوید: “هر دو آن ها تحت عنوان مبارزه طلبی اسلامی مرتکب اقدامات تروریستی وحشتناک می شوند و نسبت به افراد خود نیز حقوق بشر را نقض می نمایند.” اما به هر حال ممکن است شباهت های رفتاری برای نشان دادن ارتباط فامیلی کافی نباشد.

 

روزنامه گاردین در تاریخ ۲۲ اکتبر ۲۰۱۰ اسنادی را منتشر کرد که حاکی از آموزش نیروهای القاعده در عراق توسط ایران بود. دادگاه نیویورک در تاریخ ۹ مارس ۲۰۱۶ ایران را به پرداخت غرامت به قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر به علت نقش ادعایی تهران در کمک به هواپیماربایان القاعده محکوم کرد.

 

ریشه های این پیوندهای بالقوه به سال ۱۹۷۹ و انقلاب ایران باز می گردد. “اندرو پیک” از متخصصان تروریسم در خاورمیانه، با انتشار یادداشتی در فارین افرز (Foreign Affairs) عنوان می کند که “تهدید اسلام سنی خشونت آمیز تا سال ۱۹۷۹ وجود نداشت”؛ اما پس از آن، انقلاب ایران به نمادی از قدرت بالقوه اسلام سیاسی تبدیل شد.

 

درمورد داعش نیز دخالت های ایران در سوریه و عراق موجب ایجاد این گروه تروریستی شده است. ایران به صورت غیر مستقیم از داعش استفاده کرد تا بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را در دمشق تقویت نماید و کنترل عراق را نیز با حمایت از قتل های فرقه ای بوسیله شبه نظامیان در اماکنی مانند فلوجه به دست گیرد[!]

 

هر چند عقل متعارف حکم می کند که القاعده و داعش دشمنان خونی با ایران هستند؛ اما حقیقت آن است که در این میان یک مسئله مهم مورد غفلت واقع شده است که این دشمنان ظاهری، به یکدیگر وابستگی متقابل دارند و از یک دیدگاه مشترک آخرالزمانی اسلامی برآمده اند.

 

ایران و گروه های تروریستی القاعده و داعش گاهی به دشمنی با یکدیگر می پردازند اما حقیقت آن است که آن ها برای همیشه دشمنان قسم خورده سکولاریسم و ارزش های غرب هستند. ایالات متحده باید القاعده و داعش را شکست دهد اما به صورتی که موجب تقویت ایران نگردد و بذر نسل بعدی این خانواده سمی پاشیده نشود. بنابراین سیاست فعلی اوباما و تسلیم شدن او در برابر حمایت ایران از نماینده های شیعی خود در عراق تاکتیکی کاملا اشتباه است.»

 

گفتنی است پیش از این “ادوارد اسنودن” پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا فاش کرده که گروه داعش با هدف حمایت از اسرائیل تشکیل شده است و قرار است داعش کشورهایی را هدف قرار دهد که موجودیت اسرائیل را نشانه گرفته‌اند. اسنودن همچنین فاش کرد که سرکرده داعش دوره فشرده‌ای را به مدت یک سال زیرنظر عوامل موساد پشت سر گذاشته است.
همچنین “وسلی کلارک” فرمانده وقت ناتو هم با اشاره به نقش متحدان آمریکا در شکل‌گیری گروه تروریستی داعش اذعان کرده بود که داعش با هدف مقابله با حزب‌الله به وجود آمد.

ادعای مضحک رسانه‌های خارجی از حضور ایران در لباس داعش

 

سارا ابراهیمی
364 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *