اردوغان: کاش هواپيماي جنگنده روسي سرنگون نشده بود!

پرتال خبری واکنش: رئیس جمهور ترکیه خطاب به هواداران خود اعلام کرد به علت سرنگونی یک هواپیمای جنگنده روسیه توسط نیروهای ترک، غمگین شده است.اردوغان: کاش هواپيماي جنگنده روسي سرنگون نشده بود!

به نقل از اسوشیتدپرس از آنکارا، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی روز شنبه در جمع حامیان خود، یک بار دیگر با دفاع از اقدام این کشور، از روسیه به علت اقداماتش در سوریه انتقاد و سپس تاسف خود را از این حادثه ابراز کرد.

اردوغان گفت: «ای‌کاش این اتفاق نیافتاده بود ولی این اتفاق افتاد. من امیدوار هستم چنین چیزی دیگر اتفاق نیافتد».

وی افزود دو طرف باید به نحوی مثبت تر با این مسئله برخورد کنند.

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد نشست پاریس، فرصتی برای فائق آمدن بر تنش ها است.

وی بار دیگر درخواست برای دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را در حاشیه کنفرانس آب و هوایی هفته آینده در پاریس تکرار کرد.

پیش از این، ترکیه با صدور یک هشدار درباره مسافرت، از اتباع خود خواست سفرهای غیرضروری و غیرفوری خود را به روسیه به تعویق بیاندازند.

وزارت امور خارجه ترکیه روز شنبه اعلام کرد این هشدار را به این علت صادر می کند که مسافران ترک با «مشکلاتی» در روسیه مواجه هستند.

این وزارتخانه افزود ترک ها باید طرح های مسافرتی خود را تا زمانی که «وضع روشن شود»، به تعویق بیاندازند.

سرنگونی جت نظامی روسیه توسط ترکیه در روز سه شنبه باعث واکنش شدید مسکو شده است.

این نخستین بار ظرف نیم قرن است که یکی از اعضای ناتو یک هواپیمای روسیه را سرنگون می کند.

روسیه پس از آن سفر گردشگران را محدود، کامیون های ترک را در مرز سرگردان، مقادیر زیادی از واردات مواد غذایی ترکیه را توقیف و شروع به تهیه یک رشته تحریم های اقتصادی گسترده تر کرد.با اخبار بین المللی سایت واکنش همراه باشید.