کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۳۱ تیر ۱۳۹۵, ۱۱:۴۲ ق.ظ

اردوغان: ۳ ماه وضعیت فوق العاده در کشور اعلام می کنم

رئیس جمهور ترکیه

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه بیانیه مطبوعاتی پس از اتمام جلسه شورای عالی امنیت ملی و نشست هیئت وزیران که متعاقب آن صورت گرفت را شخصا قرائت کرد، و گفت: ” با استناد به ماده ۱۲۰ قانون اساسی به منظور برطرف سازی هرچه سریعتر کودتاگران و تمامی عوامل تروریستی ۳ ماه وضعیت فوق العاده در سراسر کشور اعلام می کنم.به مدت سه ماه وضعیت فوق العاده در کشور اعلام می کنیم”.

پرتال خبری واکنش:وی افزود: “برای اولین بار در تاریخ این کشور، کودتا توسط مردم شکست خورد، ملت قهرمان ترکیه در برابر کودتای نافرجام از خود اسطوره ساختند. ۱۵ ژوئیه، نقطه عطفی برای پایان تاریخ کودتاها محسوب می شود”.

او گفت: “در حال حاضر مسئله این حزب سیاسی یا آن حزب سیاسی مطرح نیست. به عنوان رئیس جمهور به ملت خود افتخار می‌کنم و مطمئنم همراه با ملت خود بر تمامی این موانع غلبه خواهیم کرد. به عنوان ملت ترک در تاریخ دموکراسی، داستان قهرمانی ثبت کرده و با افتخار از آن یاد خواهیم کرد”.

اردوغان  اظهار داشت: “فداکاری های نیروهای امنیت ما در ساختمان گارد ویژه و اداره پلیس آنکارا مقابل رگبار کودتاچیان، شایسته بالاترین تقدیر و تشکر است”.

وی تاکید کرد: ” این وضعیت بهیچ وجه بر خلاف دموکراسی، حقوق و آزادی نیست. بلکه  قدمی در راستای حفاظت و تقویت از ارزش هاست.”

وی در ارتباط با اعلام وضعیت فوق العاده در کشور افزود: “این امر مغایر دموکراسی، حقوق و آزادی نیست. این تصمیم در راستای تقویت و حفظ ارزش های دموکراسی اتخاذ شده است”.

رئیس جمهورترکیه تصریح کرد: ملت ما برای نخستین بار در تاریخ کشور توانستند کودتای مسلح نظامی را ناکام بگذارند، مردم غیور کشور ما حمایت خود از دموکراسی و حکومت قانونی کشور را به قیمت جان خود اثبات کردند.

وی با بیان اینکه ترکیه یکی از حساس ترین دوران تاریخ خود را سپری کرد افزود: به لطف اشراف حکومت و مردم تلاش برای کودتا ناکام ماند.گفتنی است نشست شورای امنیت ملی ترکیه که ظهر امروز با ریاست رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور کشور در کاخ ریاست جمهوری «بش تپه» آنکارا آغاز شده بود، پس از ۴ ساعت ۴۰ دقیقه پایان یافت.

سارا ابراهیمی
332 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *