ارزش سهام عدالت دو برابر شده

ورود سهام عدالت به بازار بورس از بلاتکلیفی سرمایه های سرگردان جلوگیری می کند و به بحث ساماندهی سهام عدالت از جهات مختلف و مشکلاتی مانند تکمیل شناسایی مشمولان و مسائل پذیرش شرکت های سرمایه‌‌گذاری استانی در فرابورس و همچنین امکان معاملات سهام آنها به همراه موضوعات دیگر می پردازد.
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

 در حالی که ورود سهام عدالت به بازار سرمایه می‌رفت به مشکلی بغرنج تبدیل شود،از برنامه حضور چند شرکت سرمایه‌گذاری استانی در فرابورس و انجام تکلیف شورای عالی اصل۴۴ در ساماندهی سهام عدالت در سال جاری و همچنین ورود سهام عدالت به بازار بورس اخباری به گوش می رسد.

در این خصوص سید سعید زمانیان، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با، با اشاره به ورود دیر هنگام سهام عدالت به بازار بورس گفت: از معتبرترین راه هایی که مطلوب است برای شفاف سازی خرید و فروش سهام عدالت به کار گرفته شود ورود آن به بازار بورس می باشد.

وی در ادامه افزود: ورود سهام عدالت به بازار بورس از بلاتکلیفی سرمایه های سرگردان جلوگیری می‌کند و به بحث ساماندهی سهام عدالت از جهات مختلف و مشکلاتی مانند تکمیل شناسایی مشمولان و مسائل پذیرش شرکت های سرمایه‌‌گذاری استانی در فرابورس و همچنین امکان معاملات سهام آنها به همراه موضوعات دیگر می پردازد.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه این اقدامات در  راستای تکلیف شورای عالی اصل ۴۴
بوده است گفت: در سال گذشته موضوع ساماندهی سهام عدالت بسیار مطرح شد و در این خصوص تصمیماتی گرفته شد. این تصمیمات تا امروز چندان اجرایی نشده و در حد حرف بوده است. تا کنون بسیاری از سیستم ها در بخش خصوصی خواهان ورود به بحث سهام عدالت شده‌اند که با مقاومت منفی از سوی مسئولین مربوطه روبرو شده‌اند.

وی تصریح کرد: بسیاری از تخلفاتی که در بازار سهام عدالت صورت گرفته است و مافیایی که تشکیل شده در بخش دولتی بوده و اگر پای بخش خصوصی این ماجرا باز شود و دولت عقب بنشیند از فساد در این بحث نیز کاسته می شود.

زمانیان خاطر نشان کرد: موضوعات تحقیق و تفحص و همچنین آزادسازی معاملات سهام عدالت در مجلس در حال پیگیری است. دولت هم موضوع آزادسازی معاملات سهام عدالت را پیگیری می‌کند و قرار شده در این زمینه به راهکار برسند و به اطلاع مجلس برسانند. در حال حاضر  آزادسازی سهام عدالت طبق قانون از طریق بورس باید انجام شود، که این اقدامات مستلزم ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بازار بورس است که تاکنون و در ماه گذشته طبق اخباری که رسیده چندین شرکت سرمایه گذاری استانی وارد میدان شده‌اند.

وی اضافه کرد: اما آنچه مهم است این است که شرکت‌های استانی خود عاملی برای برهم ریختن بازار بورس و بلاتکلیفی سرمایه گذاران در بحث سهام عدالت نباشند و خود به یک مافیا تبدیل نشوند. در این باره باید نظارت‌ها دقیق و با اعمال قدرت باشد. در غیر این صورت نه تنها نتیجه مطلوب نخواهد داشت بلکه مردم همچنان در بلاتکلیفی خواهند ماند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرد: ما قصد داریم که بخش خصوصی وارد محورهای سهام عدالت و بازار بورس شود. در حال حاضر فعالیت بورس منحصر به مشارکت شرکت‌های مرتبط با صنایع فولاد، پتروشیمی و زیر مجموعه های نفتی شده است. اگر این چند محور از بورس گرفته شود عملا بورسی وجود ندارد. باید حبابی که در این بازار وجود دارد شکسته شود و واقعیت بورس را با واقعیتی که وجود دارد مطابقت دهیم.

وی در ادامه اضافه کرد: در این باره نیز سهام عدالت اگر به درستی و با اهداف کارشناسانه وارد بازار بورس شود می تواند راهگشا باشد. در حال حاضر وزارت اقتصاد و دارایی بسیار امیدوار است که سهام عدالت برای ورود به بازار بورس مشکلی ندارد.

این نماینده مجلس معتقد است: هدف اصلی که در واگذاری سهام عدالت باید مورد توجه قرار گیرد این باشد که سهام مردم و دارائی مردم در بازار و به دست مفاسد اقتصادی هدر نرود. تاکنون نیز زمان برای استفاده مردم از سهام عدالت از دست رفته است؛ بنابراین با یک برنامه دقیق باید جلو رفت تا مردم بیش از این ضرر نکنند.

سعید زمانیان در پایان اظهار کرد: در شرایط اقتصادی امروز، ارزش روز سهام عدالت حدود ۲٫۵ تا ۳ برابر اضافه شده است. به لحاظ فنی در روند آزادسازی سهام عدالت باید کار کارشناسی بیشتری صورت گیرد و تمام ضعف‌ها و مشکلات این طرح با روش‌های مختلفی برطرف شود.