استفاده از سگها در مرزبانی.

01
01

 

 

 

 

 

 

 

مدیرکل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه روزانه به طور میانگین شش عملیات در سطح کشور علیه قاچاقچیان انجام می‌شود، گفت: غالبا این مبارزات در مرز و جوار مرز صورت می‌گیرد و در ۱۰۰ روز گذشته روزانه ۱۰ باند را متلاشی کرده‌ایم.

سردار علیرضا اکبر‌شاهی در نشست خبری خود که به منظور تبیین و تشریح عملکرد حوزه مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر در ۱۰۰ روز گذشته، گفت: گزارش‌هایی که اعلام می‌شود، مربوط به شهریور، مهر و آبان ۹۲ است و بر اساس برآیندی که از دستگاه‌های مقابله‌ای از جمله انتظامی، اطلاعات و قضایی و سایر دستگاه‌های عضو ستاد داشتیم، طی این مدت ۵۳۲ عملیات در سطح کشور صورت گرفته است.

 

وی افزود: این میزان نسبت به سه ماه قبل خود افزایش ۲۲ درصدی دارد و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۱۴ درصد افزایش در انجام عملیات را نشان می‌دهد.

 

مدیرکل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در ۱۰۰ روز گذشته ۹۰۸ باند متلاشی و ۱۱ هزار نفر از قاچاقچیان مواد مخدر و روانگردان‌ها دستگیر شده‌اند.

 

به گفته اکبرشاهی، این تعداد دستگیری نسبت به سه ماهه قبل از خود، رشد ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد و در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۱، ۵۴ درصد افزایش یافته است.

 

وی با اشاره به انهدام ۹۴ کارگاه تولید شیشه در سطح کشور طی ۱۰۰ روز گذشته، گفت: در این مدت بیش از ۱۶۲ تن انواع مواد مخدر کشف و ضبط شده که ۱۲ درصد افزایش نسبت به سه ماهه قبل از آن و حدود ۴۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

 

مدیرکل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد از کشفیات مواد مخدر در مرزها و جوار مرزها اتفاق می‌افتد، گفت: در هفت ماهه امسال میزان کشفیات در شهر تهران سه درصد گزارش شده ، این در حالی است که در سال گذشته این رقم چهار درصد بود و این کاهش یک درصدی، موفقیت در مرزها را نشان می‌دهد.

 

اکبرشاهی با تاکید بر اینکه عملیات مقابله با عرضه مواد مخدر در ستاد و پلیس تعطیل بردار نیست، گفت: پاکسازی نقاط آلوده یکی از اولویت‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر بود و از ابتدای سال جاری با شناسایی مراکز آلوده، اهتمام ویژه‌ای را در این حوزه داشتیم.

 

به گفته وی، خراسان شمالی، تهران، مازندران، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمانشاه، گلستان و البرز از استان‌هایی بودند که پاکسازی شده‌اند و از این شهرها ۱۱ هزار نفر معتاد جمع‌آوری شده است.

 

مدیرکل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در این پاکسازی مناطق آلوده، مقادیر قابل توجهی مواد مخدر از معتادان جمع‌آوری شده، عنوان کرد: این افراد علاوه بر اینکه خود مصرف‌کننده بوده‌اند، به عنوان توزیع‌کننده مواد مخدر نیز فعالیت داشته‌اند.

 

به گفته اکبرشاهی، عباس‌آباد نکاء مازندران، پارک هرندی و حاشیه چمران در تهران و برخی دیگر از محله‌ها از جمله نقاط آلوده بودند که پاکسازی شده است.

 

 

تجهیز مرزبانی به سگهای‌ مواد یاب، بزودی

 

 

وی درباره افزایش تجهیزات پلیس در حوزه مبارزه با مواد مخدر نیز گفت: سگ‌های موادیاب از جمله برنامه‌هایی است که در دستور کار قرار دارد و به زودی تعداد معدودی در اختیار مرزبانی قرار خواهد گرفت.

 

وی هشدار داد: مجرمین بدانند دستگاه‌های مرتبط با مبارزه با مواد مخدر فعال هستند و آنها هیچ حاشیه امنی نخواهند داشت.

 

مدیرکل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: با توجه به ارتقای تجهیزاتی که صورت گرفته از جمله با استقرار بادی اسکنر‌ها در زندان‌ها، بر اساس گزارش سازمان زندان‌ها، کشف ۳۰ کیلو مواد از جمله اقدامات مهم بوده، ضمن آنکه طراحان و مهندسان ایرانی توانسته‌اند بادی اسکنرهای بومی را تولید کرده و این تجهیزات در افزایش کشفیات بسیار حائز اهمیت بوده است.

 

به گفته اکبرشاهی، در برخورد با باندهای قاچاق اشرار، ۱۶۸ قبضه سلاح و بالغ بر ۲۷۰۰ خودروهای سبک و سنگین از قاچاقچیان توقیف شده است.

 

وی از افزایش ۱۴ درصدی متهمین جرایم مواد مخدر در ۱۰۰ روز گذشته خبر داد و گفت: اکثر این افراد توزیع‌کننده و قاچاقچی مواد در سطح خرد و کلان هستند.

 

 

روزانه شش عملیات در سطح کشور علیه قاچاقچیان انجام می‌شود

 

 

مدیرکل مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه روزانه شش عملیات در سطح کشور علیه قاچاقچیان انجام می‌شود، گفت: غالب این عملیات‌ها در مرزها اتفاق می‌افتد و طی ۱۰۰ روز گذشته روزانه ۱۰ باند را متلاشی کرده‌ایم.

 

به گفته اکبرشاهی، روزانه ۱۸۰۰ کیلوگرم مواد مخدر در کشور کشف می‌شود که طبق آخرین گزارش‌ها، ۸۰ درصد از کشفیات مربوط به مرزهاست. همچنین کشف روزانه یک کارگاه نیز از جمله موفقیت‌های پلیس در حوزه مقابله با مواد مخدر است.