استقبال از تمدید اوراق تسهیلات مسکن

در معاملات امروز فرابورس بیش از 40 هزار اوراق تسهیلات مسکن (تسه) به ارزش نزدیک به 40 میلیارد ریال در سه هزار و 265 نوبت خرید و فروش شد.

پرتال خبری واکنش: اوراق تسهیلات مسکن در دامنه قیمتی 997 هزار تا 891 هزار ریال داد وستد شد.

افزایش نرخ اوراق تسهیلات مسکن که در هفته گذشته از مرز برگه ای یک میلیون ریال عبور کرده بود، سبب شد بانک مسکن با تمدید 6 ماهه اوراق تسهیلات مسکن منتشر شده در سال 1393 موافقت کند.

این اوراق به زمان سررسید و ابطال خود نزدیک شده و در صورت تمدید نشدن از چرخه معاملات بازار خارج می شدند، بنابراین بانک مسکن با تمدید زمان استفاده از آنها تلاش کرد حجم عرضه در بازار فرابورس را افزایش دهد و جلو رشد قیمت را بگیرد.

بر این اساس، از امروز اوراق تسهیلات مسکن سال 1393 که از زمان انتشار به مدت دو سال اعتبار و قابلیت خرید و فروش را در بازار فرابورس داشت- یعنی اوراق «تسه» صادر شده از پانزدهم فروردین 1393 تا پانزدهم اسفندماه آن سال(تسه 9301 تا 9312)- به مدت 6 ماه دیگر قابل معامله و خرید و فروش در بازار است.

با توجه به اینکه نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن ماه های فروردین تا مرداد 1393 با پایان یافتن مهلت اعتبار آنها متوقف بودند، طبق این مصوبه بار دیگر بازگشایی می شوند که به این ترتیب شاهد تعادل عرضه و تقاضای این اوراق در بازار فرابورس ایران خواهیم بود.
هم اکنون براساس مصوبه جدید بانک مسکن، «تسه 9301» تا تاریخ پانزدهم مهرماه قابل نقل و انتقال در بازار فرابورس و تا پانزدهم آبان ماه قابل استفاده برای دریافت تسهیلات بانک مسکن است.

اوراق تسهیلات مسکن سال 1393 تا تاریخ نقل و انتقال در بازار فرابورس ایران قابل معامله است و پس از توقف نماد معاملاتی موردنظر، تا یک ماه امکان استفاده از تسهیلات ساخت، خرید و تعمیر واحد مسکونی از محل این اوراق توسط بانک مسکن وجود دارد.
کارشناسان امیدوارند با تمدید مهلت استفاده از اوراق تسهیلات مسکن، حجم عرضه این اوراق افزایش یابد و روند صعودی نرخ اوراق تسهیلات مسکن متوقف شود.

** دادوستد یک هزار و 152 میلیارد ریال خرید و فروش در فرابورس
در معاملات امروز فرابورس، 218 میلیون ورقه بهادار در 25 هزار نوبت به ارزش یک هزار و 152 میلیارد ریال خرید و فروش شد.
با رشد سه واحدی شاخص کل فرابورس ایران نسبت به دیروز، آیفکس (شاخص فرابورس) رقم 818.25 واحد را به ثبت رساند.
اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا6» با دادوستد بیش از 110 هزار ورقه به ارزش 99 میلیارد ریال در صدر بالاترین حجم و ارزش معاملات اوراق با درآمد ثابت قرار گرفت.

نماد شرکت های معادن مس تکنار، نیرو سرمایه و آتیه داده پرداز بیشترین افزایش قیمت و در مقابل نماد شرکت های توسعه خدمات بندری سینا، بیمه سامان، و زغال سنگ پروده طبس بالاترین کاهش قیمت را تجربه کردند.

بیشترین حجم و ارزش معاملات امروز متعلق به نماد پالایش نفت تهران بود؛ به طوری که 26 میلیون سهم این شرکت به ارزش 86 میلیارد و 160 میلیون ریال معامله شد.

در بازار اول، 51 میلیون و 280 هزار اوراق بهادار به ارزش 124 میلیارد و 450 میلیون ریال داد و ستد شد که بالاترین حجم و ارزش معاملات به نام تابان هور ثبت شد.

میان صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) صندوق سرمایه گذاری اعتماد آفرین پارسیان، بیشترین حجم و ارزش معاملات را ثبت کرد و حجم معاملات امروز این صندوق به 2 میلیون و 150 هزار ورقه بهادار رسید.

همانگونه که پیش از این آمد، با مصوبه بانک مسکن به مهلت نقل و انتقال اوراق مسکن منتشر شده در سال 1393، 6 ماه افزوده شد. بر همین اساس، نمادهای معاملاتی تسه9301 ، تسه9302 ، تسه9303 ، تسه9304 و تسه9305 مربوط به فروردین تا مرداد 1393 دوباره از امروز در بازار فرابورس ایران، قابل نقل و انتقال شد.