کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۸:۵۴ ق.ظ

اعلام حالت فوق‌العاده در بغداد

طرفداران مقتدی صدر رئیس جریان الصدر عراق با عبور از دیوار امنیتی وارد منطقه سبز و پارلمان شدند.
پرتال خبری واکنش: به نقل از خبرگزاری ها، از پیش از ظهر دیروز (شنبه) دهها هزار نفر از طرفداران مقتدی صدر که به ترکیب کابینه عراق معترض بودند، در پشت ورودی منطقه سبز عراق تجمع کرده و شعار می‌دادند.
به گزارش پایگاه خبری السومریه نیوز، دقایقی پیش معترضان با شکستن دیوار امنیتی مقابل منطقه سبز، وارد این منطقه شدند و سپس دهها تن از آن‌ها خود را به داخل پارلمان عراق رساندند.
به گفته منابع خبری عراقی، کسانی که داخل پارلمان شده‌اند گفته‌اند در مقابل دفتر هیأت رئیسه تحصن خواهند کرد.
منطقه سبز بغداد، منطقه‌ای است که وزارتخانه‌ها، مراکز دولتی، پارلمان و سفارتخانه‌ها در آن واقع شده و تدابیر شدید امنیتی در آن رعایت می‌شود.
امروز قرار بود حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق، برای بار سوم ترکیب کابینه خود را به پارلمان ارائه کند، اما به دلیل تحریم نشست پارلمان از سوی نمایندگان جریان صدر، این جلسه به روز سه شنبه موکول شد.
مقتدی صدر نیز در سخنانی گفته است که ترکیبی از تکنوکرات‌ها و سهمیه احزاب سیاسی در کابینه را نخواهد پذیرفت و صرفا به کابینه‌ای تکنوکرات راضی خواهد شد.
بحران آن‌جا شروع شد که بسیاری از مردم و مراجع خواستار مبارزه با فساد شدند و حیدرالعبادی پس از سلسله اصلاحاتی، تصمیم گرفت تا کابینه‌ای تمام تکنوکرات را به پارلمان معرفی کند، کابینه‌ای که حمایت شدید مقتدی صدر را در پی داشت، اما با اعتراض و مخالفت احزاب سیاسی مواجه شد. در حال حاضر العبادی تصمیم گرفته است تا کابینه‌ای متشکل از تکنوکرات‌ها و نماینده احزاب را تشکیل دهد؛ اما مقتدی صدر به این قضیه به شدت اعتراض دارد.
دیدار مقتدی با ایت الله سیستانی؟
منابع رسانه‎ای عراق از دیدار مرجع عالیقدر شیعیان این کشور و رهبر جریان صدر در مقر اقامت آیت‎الله سیستانی در نجف اشرف خبر دادند.
«مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق عصر امروز (شنبه) با آیت‎الله سیستانی در مقر اقامت وی در نجف اشرف دیدار کردند. منابع رسانه‎ای عراق ضمن اعلام این خبر، به جزئیات این دیدار اشاره‎ای نکردند.
مرکز فرماندهی عملیات بغداد در پی ورود طرفداران رهبر جریان صدر به پارلمان عراق و حمله به برخی نمایندگان، وضعیت فوق‌العاده در شهر بغداد پایتخت عراق اعلام کرد.
عبادی دستور مقابله با هرگونه تعرض به اموال عمومی را صادر کرد
حیدر العبادی نخست وزیر عراق دستور مقابله با هرگونه تلاش برای تعرض به اموال عمومی را صادر کرد.
 معترضان وارد ساختمان نخست وزیری عراق شدند و نیروهای امنیتی عراق برای ممانعت از ورود بیشتر تظاهرات کنندگان به منطقه الخضرا به گاز اشک آور و شلیک هوایی متوسل شدند.
فواد معصوم رئیس جمهور عراق از تظاهرات کنندگان خواست تا با حفظ خویشتنداری به قانون پایبند باشند.
رهـــــــــــــا مسعودی
371 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *