کافه گردش
اخبار
۶ اسفند ۱۳۹۴, ۸:۵۸ ق.ظ

افزایش قیمت‌ در بازار خودرو

پرتال خبری واکنش: اسفندماه در حالی از راه رسید که پاقدمش برای بازار خودرو ایران نسبتا خوب بوده و خرید و فروش در آن، تکانی نسبی خورده است. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، رفت و آمد مشتریان به نمایشگاه‌های خودرو نسبت به هفته‌ها و ماه‌های قبل بیشتر شده است، هرچند هنوز با رونقی که انتظار می‌رفت، فاصله دارد.
افزایش قیمت‌ در بازار خودرو
به اعتقاد نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، با وجود افزایش نسبی خرید و فروش، بازار خودرو هنوز با آن رونقی که در سال‌های گذشته به‌خصوص اواخر دهه ۸۰ به خود می‌دید، فاصله داشته و تب و تاب آن دوران را ندارد. به اعتقاد آنها، همچنان عواملی مانند کمبود نقدینگی و انتظار و خوش‌بینی مشتریان به آینده بازار خودرو، موانع اصلی خروج کامل بازار از رکود به شمار می‌روند. در واقع، با توجه به این عوامل، هنوز بسیاری از مشتریان به بازار برنگشته و به همین دلیل است که ابرهای رکود همچنان بر سر بازار به چشم می‌آیند.

با این حال، به‌نظر می‌رسد نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت و خودروسازان به همین رونق اندک نیز تا حدی راضی‌اند و همین که بخشی از مشتریان روی به خرید خودرو آورده‌اند، آنها را نسبتا راضی کرده است. به اعتقاد کارشناسان، ریشه این ماجرا (رونق اندک بازار خودرو) را باید در تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی خودروسازان دنبال کرد. به گفته آنها، شرایط فروش جدید خودروسازان، دارای جذابیت‌هایی از جمله سود مشارکت بالا و حذف بهره است و از همین رو بخشی از مشتریان تحریم را شکسته و رو به خرید خودرو آورده‌اند. در واقع این دسته از مشتریان با توجه به اینکه امکان خرید خودرو با ودیعه کم و اقساط بلندمدت و بدون بهره را پیدا کرده‌اند، فرصت را برای خرید خودرو مغتنم شمرده و روانه بازار شده‌اند.

افزایش قیمت‌های آخر سالی
به بازار برویم و ببینیم در اولین هفته اسفندماه چه بر آن گذشته است. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افزایش قیمت ۵۰۰ هزار تومانی خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. از سوی دیگر پژو ۲۰۶ صندوقدار در مدل V8 که آن هم با افزایش قیمت نیم میلیونی مواجه شده، در حال حاضر ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد. از سوی دیگر اما پژو ۴۰۵ که این هفته تغییر قیمت را تجربه کرده، هم‌اکنون ۳۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد که این موضوع از افزایش ۲۰۰ هزار تومانی قیمت آن حکایت دارد. سمند نیز که این هفته ۲۰۰ هزار تومان گران شده، در حال حاضر خودرویی ۳۰ میلیون تومانی به شمار می‌رود.

سمند اگرچه معمولا با تغییرات قیمتی چندانی مواجه نمی شود، با این حال در این هفته‌های پایانی سال در دام گرانی افتاده است. فعالان بازار اما در مورد پژوپارس نیز تاکید می‌کنند که این خودرو با توجه به افزایش ۱۰۰ هزار تومانی اش، در حال حاضر ۳۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. اما از بازار رانا نیز خبر می‌رسد، این خودرو هم از افزایش قیمت‌های آخر سالی در امان نبوده و قیمتش بالا رفته است.

به گفته فعالان بازار رانا در حال حاضر با قیمت ۳۳ میلیون تومان به فروش می‌رسد و این نشان می‌دهد رانا ۳۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است. فعالان بازار اما در مورد دنا نیز عنوان می‌کنند که این خودرو با افزایش قیمتی ۸۰۰ هزار تومانی روبرو شده است. با این حساب در حال حاضر برای خرید دنا باید ۴۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هزینه کرد و این در شرایطی است که قیمت خودرو موردنظر تا همین یک ماه پیش زیر قیمت کارخانه (یعنی کمتر از ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان) بود.

از دنا که بگذریم، این هفته تغییری در قیمت تیبا رخ نداد، چه آنکه به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، تیبا در مدل صندوقدار خود هم‌اکنون ۲۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت دارد. تیبا چند هفته‌ای می‌شود که در این قیمت ثابت مانده و تغییر خاصی را تجربه نکرده است. همچنین برای خرید پراید در مدل ۱۳۱ نیز باید ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هزینه کرد. برای خرید مدل ۱۱۱ پراید نیز باید ۲۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه کرد که این موضوع از تثبیت قیمت خودرو موردنظر حکایت دارد. از سوی دیگر پراید در مدل ۱۳۲ با قیمتی معادل ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود و با این حساب، خودرو موردنظر تغییر قیمت خاصی را به خود ندیده است. اما از بازار سراتوهای مونتاژی سایپا نیز خبر می‌رسد که این خودروها تغییر قیمت خاصی را طی هفته جاری تجربه نکرده‌اند. بر این اساس، سراتوی اتومات با قیمت برابر با ۹۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود و برای مدل دنده‌ای آن نیز باید ۷۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دست به جیب شد.

سری هم اما به خانواده تندر-۹۰ بزنیم که اعضای آن طی این هفته با تغییراتی در قیمت مواجه شدند. به گفته فعالان بازار قیمت تندر-۹۰ در مدل پارس خودرویی و E2 آن افزایش یافته و این محصول در حال حاضر قیمتی برابر با ۳۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد. همچنین پارس تندر نیز که ۳۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را طی هفته جاری به خود دیده و در حال حاضر ۳۹ میلیون تومان به فروش می‌رسد. این خودرو به لحاظ کیفی و فنی تفاوت خاصی با دیگر مدل‌های معمولی تندر-۹۰ ندارد و تنها ظاهر آن در بخش مربوط به صندوقش تغییر کرده است. اما از بازار تندر-۹۰ مدل اتومات خبر می‌رسد که این خودرو افزایش قیمت داشته و با این حساب، تندر اتومات در حال حاضر با قیمتی معادل ۴۹ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. این قیمت نشان می‌دهد تندر اتومات نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در این هفته‌های پایانی سال افزایش قیمت را تجربه کرده است.

سارا ابراهیمی
491 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *