افزایش مجدد تولید برق ایران

IMG12042153

افزایش مجدد تولید برق ایران/ برنامه جدید ساخت نیروگاه‌های خانگی
معاون وزیر نیرو از افزایش ۷۲۰ مگاواتی افزایش ظرفیت تولید برق ایران در سالجاری خبر داد و با تشریح برنامه‌های جدید ساخت نیروگاه‌های برق خانگی، دلایل افزایش قیمت کنتورهای برق را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ فلاحتیان امروز در جمع خبرنگاران در نشست خبری در تشریح عملکرد ۱۰۰ روزه صنعت برق در دولت تدبیر و امید گفت: در این مدت زمینه ایجاد ۸۰۰۰ مگاوات ظرفیت جدید با مشارکت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای احداث واحد بخار نیروگاه‌های گازی فراهم شده است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اعلام اینکه تا تابستان سال آینده ۲۰۰۰ مگاوات ظرفیت جدید در صنعت برق ایران ایجاد خواهد شد، تصریح کرد: بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری در ایجاد واحد بخار نیروگاه‌های گازی می‌تواند تا دو سال هزینه صرفه‌جویی سوخت را دریافت کند و از سوی دیگر با این روش راندگان نیروگاه نیز افزایش پیدا می کند.

این مقام مسئول با اشاره به آغاز تعمیرات اساسی نیروگاه‌ها برای تامین برق در تابستان سال ۱۳۹۳ اظهار داشت: علاوه بر این در سالجاری ۷۲۰ مگاوات ظرفیت تولید برق وارد مدار بهره برداری می‌شود.

وی با یادآوری اینکه با توجه به زمان لازم برای ایجاد نیروگاه‌ها عملیات اجرای نیروگاه‌های مورد نیاز در سال ۹۴ نیز آغاز شده و در حال تامین منابع آنها هستیم، تاکیدکرد: در مجموع تدابیر لازم برای تامین برق تابستان سال اینده در دستور کار قرار گرفته است.

فلاحتیان درباره افزایش هزینه کنتورهای برق با بیان اینکه براساس تصمیم اخذ شده در سال ۸۳  قیمتی ثابت برای کنتور از مشترکان دریافت می‌شد و مشترک برای تامین تجهیزات و نیرورسانی باید با پیمانکار در خارج از شرکت‌های توزیع قرارداد می بست، بیان کرد: براساس تصمیم اخذ شده اکنون هزینه نیرورسانی و برقراری انشعاب با یکدیگر توسط شرکت اخذ می‌شود ودیگر نیازی نیست مشترک با پیمانکار دیگر قرارداد ببندد.

معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه سال ۸۳ قیمت سیم مسی کیلویی ۱۶۰۰ تومان بود در حالی که اکنون به ۳۰ هزار تومان رسیده و ۲۰ برابر شده است، افزود: همچنین هزینه کنتور از ۱۰ هزار تومان به ۱۱۰ هزار تومان رسیده اما با این وجود قیمت انشعاب همچنان ۷۵ هزار و ۷۶۷ تومان براساس نرخ ۸۳ دریافت می‌شود.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه در گذشته مشترکان با پیمانکاران برای تامین تجهیزات به طور مستقیم قرارداد می بستند که گاه مشاهده می‌شد در تهران از مشترکین ۲۰ برابر هزینه انشعاب پول اخذ می‌شد، گفت: از این رو با توجه به نارضایتی در سطح متقاضیان برق وزارت نیرو اقدام به ساماندهی این امر کرد که باعث جلوگیری از ایجاد رانت می‌شود.

وی، تاکید کرد: هزینه انشعاب براساس نرخ سال ۸۳ گرفته می شود اما با توجه به افزایش هزینه‌های نیرورسانی، در کلانشهرها حدود ۴۵ درصد قیمت تمام شده، در شهرهای کوچک ۳۰ درصد قیمت تمام شده و در روستاها ۱۵ درصد قیمت تمام شده هزینه انشعاب از مشترک دریافت می‌شود.

این مقام مسئول در ادامه در تشریح سیاست های وزارت نفت برای ساخت نیروگاه برق خانگی و مولدهای مقیاس کوچک پراکنده (DG)، گفت: در حال حاضر مجوز ایجاد ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه مقیاس کوچک پراکنده صادر شده و بخش خصوصی می تواند دراین عرصه سرمایه‌گذاری کند.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه با کاهش تحریم‌ها امکان ورود DGها با تکنولوژی بهتر و برندهای معتبر به کشور فراهم می‌شود تصریح کرد: در دو هفته اخیر قیمت خرید برق از نیروگاه‌های تولید پراکنده را به شدت افزایش دادیم تا انگیزه برای بخش خصوصی در راستای سرمایه‌گذاری ایجاد شود.

فلاحتیان با یادآوری اینکه ابلاغیه‌ای در راستای افزایش خرید برق تولیدی نیروگاه‌های مقیاس کوچک پراکنده در روزهای اخیر صادر شده است، گفت: اعلام می کنم قیمت خرید هر کیلووات ساعت برق نیروگاه‌های مذکور با راندمان ۴۲ درصد به ۷۱۵ ریال رسیده و در صورتی که نیروگاه‌های ایجاد شده توسط بخش خصوصی راندمان بالاتری داشته باشند تا ۹۰تومان نیز هر کیلووات ساعت برق را نیز خریداری می‌کنیم.

وی در پایان با تاکید بر این‌که قیمت خرید برق تولیدی نیروگاه‌های CHP بالغ بر ۹۰ تومان است خاطرنشان کرد: هم وزارت نفت و هم وزارت نیرو از نصب نیروگاه‌های CHP در آپاراتمان، مجتمع‌ها و ادارات حمایت می‌کنند تولید برق در این روش راندمان را از ۳۷ درصد به ۸۰ درصد می‌رساند.