افزایش ۲۷ درصدی عملکرد ایران در تجارت خارجی

81220954-5795145

کارنامه تجارت خارجی ایران در بهار امسال نشان می دهد که عملکرد تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران ۲۷٫۸ درصد بهبود یافته است.

به گزارش روز دوشنبه واکنش و به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، مجموع صادرات غیرنفتی و واردات ایران در بهار امسال نسبت به سال گذشته ۵ میلیارد و ۲۷۴میلیون دلار افزایش داشت و به رقم ۲۴ میلیارد و ۲۴۵ میلیون دلار رسید که سهم صادرات غیرنفتی از این رقم ۱۱ میلیارد و ۸۵۹ میلیون دلار و واردات ۱۲ میلیارد و ۳۸۶ میلیون دلار بوده است.

این ارقام نشان می دهد که صادرات غیرنفتی ایران در این مدت ۲۰٫۵۳ درصد و واردات کشورمان هم ۳۵٫۶۳ درصد افزایش یافته است.

بنابراین گزارش مجموع تجارت خارجی ایران در سه ماهه نخست پارسال ۱۸ میلیارد و ۹۷۱ میلیون دلار بود که ۹ میلیارد و ۸۳۸ میلیون دلار به صادرات غیر نفتی و ۹میلیارد و ۱۳۳میلیون دلار هم به واردات اختصاص داشت.

اقلام عمده صادرات غیرنفتی در مدت یادشده شامل پروپان مایع شده، متانول و قیر نفت بوده وعمده ترین خریداران کالاهای صادراتی کشورمان هم به ترتیب چین ،عراق ، امارات متحده عربی، افغانستان و ترکیه بوده اند.

عمده واردات کشورمان هم به ترتیب به گندم با سهم ۶ درصدی از کل ارزش واردات، وسایل نقلیه با موتور پیستونی درون سوز با حجم سیلندر ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰سانتیمتر مکعب با سهم ۳ درصدی، برنج با ۳ درصد، ذرت با ۲٫۸۶ درصد و کنجاله سویا با

۲٫۴۱ درصد اختصاص دارد و عمده صادرکنندگان کالا به ایران هم در بهار امسال امارات متحده عربی،چین،هند،ترکیه و کره جنوبی بوده اند.