کافه گردش
اخبار
۹ تیر ۱۳۹۳, ۳:۱۰ ب.ظ

افزایش ۲۷ درصدی عملکرد ایران در تجارت خارجی

81220954-5795145

کارنامه تجارت خارجی ایران در بهار امسال نشان می دهد که عملکرد تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران ۲۷٫۸ درصد بهبود یافته است.

به گزارش روز دوشنبه واکنش و به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، مجموع صادرات غیرنفتی و واردات ایران در بهار امسال نسبت به سال گذشته ۵ میلیارد و ۲۷۴میلیون دلار افزایش داشت و به رقم ۲۴ میلیارد و ۲۴۵ میلیون دلار رسید که سهم صادرات غیرنفتی از این رقم ۱۱ میلیارد و ۸۵۹ میلیون دلار و واردات ۱۲ میلیارد و ۳۸۶ میلیون دلار بوده است.

این ارقام نشان می دهد که صادرات غیرنفتی ایران در این مدت ۲۰٫۵۳ درصد و واردات کشورمان هم ۳۵٫۶۳ درصد افزایش یافته است.

بنابراین گزارش مجموع تجارت خارجی ایران در سه ماهه نخست پارسال ۱۸ میلیارد و ۹۷۱ میلیون دلار بود که ۹ میلیارد و ۸۳۸ میلیون دلار به صادرات غیر نفتی و ۹میلیارد و ۱۳۳میلیون دلار هم به واردات اختصاص داشت.

اقلام عمده صادرات غیرنفتی در مدت یادشده شامل پروپان مایع شده، متانول و قیر نفت بوده وعمده ترین خریداران کالاهای صادراتی کشورمان هم به ترتیب چین ،عراق ، امارات متحده عربی، افغانستان و ترکیه بوده اند.

عمده واردات کشورمان هم به ترتیب به گندم با سهم ۶ درصدی از کل ارزش واردات، وسایل نقلیه با موتور پیستونی درون سوز با حجم سیلندر ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰سانتیمتر مکعب با سهم ۳ درصدی، برنج با ۳ درصد، ذرت با ۲٫۸۶ درصد و کنجاله سویا با

۲٫۴۱ درصد اختصاص دارد و عمده صادرکنندگان کالا به ایران هم در بهار امسال امارات متحده عربی،چین،هند،ترکیه و کره جنوبی بوده اند.

 

سپیده تدین
360 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *