الیاس حضرتی: رییس جمهور اهل باج دادن نیست

پرتال خبری واکنش: الیاس حضرتی؛ نماینده تهران در مجلس و عضو حزب اعتماد ملی در خبرآنلاین نوشت: اصلاح طلبان تا این لحظه کاندیدایی به جز آقای روحانی ندارند و ایشان کاندیدای منحصر به فرد اصلاح طلبان برای انتخابات 96 است.

 بنای جریان اصلاحات برآن است که در انتخابات 96 هم با همان انسجام، اتحاد و پیوستگی که در سالهای 92 و 94 در انتخابات حضور داشتند در انتخابات اردیبهشت 96 هم حضور یابند.

اصلاح طبان اصلا به بحث عبور از روحانی فکر نکرده اند و هیچگاه عبور از روحانی نه در گذشته و نه در حال حاضر در دستور کارشان نبوده است. روحانی رییس جمهور یک دوره شده است و معمولش این است که در روال طبیعی یک فرد در دو دور رییس جمهور شود مگر اینکه اتفاق ویژه ای بیفتد، مثلا رییس جمهور مستقر مریض یا ترور شود و الا روال طبیعی در دنیا و در کشور ما دو دور است.

اگر اصلاح طلبان از روحانی حمایت نکنند جای تعجب است چراکه اقای روحانی در سال 92 کاندیدای اصلاح طلبان بوده و توانست پیروز انتخابات شود، در حال حاضر و در دور دوم نیز دلیلی برای عدم حمایت از آقای روحانی ندارند.

در مجموع کارکرد، مواضع و صحبت های رییس جمهور همان مواردی بود که اصلاح طلبان می خواستند، موضع گیری های ایشان بخش زیادی از خواسته ها و مطالبات اصلاح طلبان را دربرداشت، اصلاح طلبان نیز اگر می خواستند حرف بزنند همین حرفهای آقای روحانی را می زدند و چیز دیگری به جز این حرفها نداشتند.

آقای روحانی در انتخاب وزراء و تیم کابینه اش و در بخشی از مدیرانش نیز از اصلاح طلبان مستقل استفاده کرده است گرچه اصلاح‌طلبان به دنبال ریاست و یا پستی نبودند بلکه به دنبال این بودند که منافع کلان کشور لحاظ شود. خوشبختانه روحانی هم در سیاست خارجی، هم در سیاست اقتصادی به دنبال این موضوعات است بنابراین دلیلی ندارد که اصلاح طلبان فرد دیگری را  جایگزین وی کنند.

تا کنون در هیچ محفل اصلاح طلبی بحث جایگزینی برای آقای روحانی مطرح نبوده و هیچگاه صحبت خاصی در این زمینه نشده است. آقای روحانی نشان داده است که بینش، تفکر و رفتارش موافق با اصلاح طلبان است و اینگونه نبوده است که بخواهد به اصلاح طلبان باجی بدهد. پیش بینی ما این است که در چهارسال دوم نیز همین گونه رفتار خواهد کرد.