امکان کاهش قیمت خودرو وجود ندارد

3
 

امکان کاهش قیمت خودرو وجود ندارد

 

دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به اظهارات سخنگوی دولت مبنی بر ضرورت کاهش قیمت خودرو، تاکید کرد: این اظهارات با واقعیت‌های صنعت خودرو همخوانی نداشته و غبر قابل اجرا است.

 
احمد نعمت‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سخنگوی دولت پیش از این نیز در ابتدای تشکیل دولت و به عنوان مشاور رییس‌جمهوری سخنان مشابهی را مطرح کرده بود.
 
وی با بیان این‌که در همان زمان در رابطه با قیمت خودروها با سخنگوی دولت مکاتبه کردیم، خاطرنشان کرد: پس از آن جلسه‌ای برگزار و طی ‌آن وضعیت صنعت خودرو تشریح و میزان ضرر و زیان خودروسازان اعلام شد.
 
دبیر انجمن خودروسازان ادامه داد: در این جلسه سخنگوی دولت پس از دیدن مستندات و آشنایی با وضعیت صنعت خودرو اظهار کرد که اظهارات قبلی‌اش در رابطه با کاهش قیمت خودرو نادرست بوده است.
 
وی افزود: با این حال سخنگوی دولت اخیرا نیز مجددا از ضرورت کاهش قیمت خودرو به دلیل افت نرخ ارز سخن گفته است. این در حالی است که اگرچه قیمت ارز در بازار آزاد به ۳۰۰۰ تومان رسیده اما مبنای فعلی قیمت‌گذاری خودروها براساس ارز مبادله‌ای ۲۵۰۰ تومانی بوده است.
 
نعمت‌بخش با بیان این‌که بنابراین حتی اگر قیمت دلار آزاد به ۲۵۰۰ تومان نیز برسد قیمت خودرو کاهش نخواهد یافت، تصریح کرد: علاوه بر آن با فرض استفاده خودروسازان از ارز ۲۵۰۰ تومانی نیز به دلیل نادرست بودن قیمت‌های پایه تولید خودروها همچنان زیان‌ده خواهد بود.
 
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم سخنگوی دولت جلسه‌ای را در این رابطه برگزار کند تا مجددا با ارائه مستندات وضعیت صنعت خودرو و زیان‌دهی خودروسازان را تشریح کنیم تا وی براساس اطلاعات نادرست از کاهش قیمت خودرو سخن نگوید.
 
دبیر انجمن خودروسازان اظهار کرد: علاوه بر آن امیدواریم که دولت براساس تبصره ۲ ماده ۱۰۱ قانون برنامه پنجم توسعه ضرر و زیان ۵ هزار میلیارد تومانی خودروسازان را که ناشی از جلوگیری از واقعی شدن قیمت خودروها در دولت قبلی و فعلی است پرداخت کند.

 

——————–

 

تولید خودرو در کشور افزایش یافت
 

تولید انواع خودرو در آذر ماه امسال ۵٫۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

 
به گزارش ایسنا، براساس جدیدترین آمارهای رسمی تولید انواع خودرو در کشور در آذر ماه امسال با رشد ۵٫۴ درصدی از ۷۲ هزار و ۹۵۸ دستگاه به ۷۶ هزار و ۹۱۶ دستگاه افزایش یافته است.
 
در این مدت تولید انواع خودروی سواری با رشد ۷٫۸ درصدی از ۶۰ هزار و ۸۶۹ دستگاه به ۶۵ هزار و ۶۰۳ دستگاه رسیده است.
 
آذر ماه امسال تولید انواع وانت با افت ۳٫۷ درصدی از ۱۱ هزار و ۱۸۴ دستگاه به ۱۰ هزار و ۷۷۴ دستگاه کاهش یافته است.
 
تولید انواع مینی‌بوس و میدل باس با رشد ۲۵ درصدی از چهار دستگاه در آذر ماه ۹۱ به پنج دستگاه افزایش یافته است.
 
در این مدت تولید اتوبوس نیز با کاهش ۵۷٫۴ درصدی از ۵۴ دستگاه به ۲۳ دستگاه رسیده است.
 
تولید انواع کامیونت، کامیون و کشنده با کاهش ۳۹٫۷ درصدی از ۸۴۷ دستگاه به ۵۱۱ دستگاه کاهش یافته است.
 
در ۹ ماهه امسال نیز تولید انواع خودرو با افت ۲۵٫۸ درصدی از ۶۷۶ هزار و ۹۲۶ دستگاه به ۵۰۲ هزار و ۲۷۳ دستگاه کاهش یافته است.
 
در این مدت تولید انواع سواری با کاهش ۲۶٫۷ درصدی از ۵۸۱ هزار و ۹۴۹ دستگاه به ۴۲۶ هزار و ۶۷۴ دستگاه رسیده است.
 
تولید انواع وانت با افت ۱۲٫۸ درصدی از ۸۰ هزار و ۳۳۴ دستگاه به ۷۰ هزار و ۶۹ دستگاه کاهش یافته است.
 
۹ ماهه امسال تولید انواع مینی‌بوس و میدل باس با افت ۵۴٫۶ درصدی از ۱۴۱ دستگاه به ۶۴ دستگاه کاهش یافته است.
 
در این مدت تولید انواع اتوبوس با کاهش ۶۵٫۴ درصدی از ۷۳۲ دستگاه به ۲۵۳ دستگاه و تولید انواع کامیون، کامیونت و کشنده با افت ۶۲٫۱ درصدی از ۱۳ هزار و ۷۷۰ دستگاه به ۵۲۱۳ دستگاه رسیده است.