کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲۴ اسفند ۱۳۹۴, ۱۲:۰۲ ب.ظ

انتقاد شدید جهانگیری از حمله به سفارت عربستان

انتقاد شدید جهانگیری از حمله به سفارت عربستان
معاون اول رئیس جمهور از حمله به سفارت عربستان به شدت انتقاد کرد.
پرتال خبری واکنش: اسحاق جهانگیری گفت: جلو سفارت، مرکزی است که دولتی به اعتماد دولت جمهوری اسلامی ایران دفتری در آن ایجاد می‌کند. اینکه گفته شود به یک سفارت حمله شده است هنر نیست. جز بی‌اعتبار کردن نظام و دولت چه چیز دیگری را با این حرکت‌ها می‌توان به ثبت رساند؟
گزیده گفتگوی جهانگیری با روزنامه اطلاعات در زیر می آید:
یکی از کارهای خلاف قانون بحث سفارت‌ها است. با چنین کاری چقدر به منافع ملت آسیب زده شد؟ مگر این منافع به این راحتی قابل جبران است؟ مگر به راحتی می‌توانیم جلو هزینه‌هایی که به ملتی تحمیل شده است بگیریم؟ آنجا در موضوع سفارت می‌دانم که مقام معظم رهبری جدی هستند و کار تا آخر باید دنبال شود. ایشان مکرر روی این موضوع دستور دادند که حتماً تا آخر دنبال شود.
رئیس جمهوری مصمم است و اعضای شورای عالی امنیت ملی به اتفاق که رؤسای سه‌قوه در آن عضویت دارند از ابتدا معتقد بودند که نباید اجازه داد کسی جلو سفارت جمع شود. اگر کسی بخواهد علیه کشوری تجمع کند در جای دیگر این کار را بکند و حرفش را بزند و مانع حرف کسانی که می‌خواهند آن را به گوش کشور مورد نظر برسانند نشویم، اما جلو سفارت، مرکزی است که دولتی به اعتماد دولت جمهوری اسلامی ایران دفتری در آن ایجاد می‌کند. اینکه گفته شود به یک سفارت حمله شده است هنر نیست. جز بی‌اعتبار کردن نظام و دولت چه چیز دیگری را با این حرکت‌ها می‌توان به ثبت رساند؟ این موضوع را تا آخر دنبال می‌کنیم و حتماً هم با متخلفان برخورد خواهد شد و دستگاه قضایی هم جدی است تا با متخلفان برخورد شود. امیدوار هم هستم نتیجه‌اش به اطلاع مردم رسانده شود.
*متأسفانه در سال‌های گذشته مبارزه با فساد به یک حربه سیاسی تبدیل شد و از مسیر خود منحرف گردید. این موضوع ساز و کاری شد که مثلاً بنده برای اینکه فرد مخالفم را از صحنه خارج کنم به گونه‌ای حرف بزنم که جامعه به این سمت هدایت شود که طرف من فردی است که با روش‌های فسادانگیز توانسته به مال و ثروت دسترسی پیدا کند. یا اینکه چون می‌دانیم مردم روی موضوع فساد حساسیت دارند طی گفته‌های مبهم پرچمی بلند کنیم که احساس کنند که این مجموعه‌ای است که می‌خواهد مبارزه با فساد کند و حتماً مجموعه مقابل آنها آلوده هستند. ما وقتی در این دولت مشغول شدیم، مسائل نگران‌کننده دیدیم. اولاً با همه ضعف‌هایی که در مدیریت جمهوری اسلامی ایران وجود داشت، هیچ‌گاه مدیریت کلان ایران متهم نشده بود که آلوده است و کارهای شبهه‌ناک از نظر مالی انجام داده است. اما متأسفانه در دولت قبل معاون اول زندانی است، معاون اجرایی وی مدت‌ها بازداشت بوده است و معاونان مختلف متهم هستند. اعداد و ارقامی اعلام شده است که نجومی است. فساد مالی مه‌آفرید عدد بزرگی بود و بعد از آن میزان فساد مالی بابک زنجانی عدد چندهزار میلیارد تومان است،‌کشف شد.
اتفاقاتی که در برخی سیستم‌های بانکی افتاده تلخ است. من به این نتیجه رسیدم که باید ابتدا انسجامی در قوای سه‌گانه به وجود آید و نشان دهد که عزم کشور در مبارزه با مفاسد جدی است و دنبال دعوای سیاسی و متهم کردن دیگران نیست و نمی‌خواهیم پرونده‌سازی برای افراد بکنیم. بنابراین ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی که در اجرای فرمان مقام معظم رهبری شکل گرفته بود، فعال شد و مسئولیتش با بنده است. مسئولان سه‌قوه در این ستاد شرکت می‌کنند و کار اصلی آن هماهنگی سه قوه در مبارزه با فساد است. سعی کردیم هماهنگی‌هایی که با قوه قضائیه و مقننه داشته باشیم و به‌صورت مرتب جلساتی گذاشته‌ایم و همه اعضا هم شرکت می‌کنند. کار دوم که انجام شد پیشگیری از بروز فساد در دولت بود که کاری بسیار مهم است.
مهمترین کاری کردیم این بود که در هر وزارتخانه مجموعه‌ای که باید تمامی گلوگاه‌های داخل وزارتخانه را کنترل و نقاطی را که ممکن است فساد در آن رخ دهد شناسایی کند تا موانع برطرف شود و مسئولیت هم متوجه بالاترین مقام آن دستگاه باشد. همچنین سامانه‌ای در دبیرخانه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ایجاد کردیم که شورای عالی امنیت ملی، وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌ها عضو آن هستند. همزمان با آن در نظام اداری، دولت الکترونیک را دستور کار اصلی قرار دادیم تا با استقرار آن، کارها شفاف انجام شود و کار مبهمی نباشد که بتواند تبدیل به اتفاقات دیگر شود. پیشگیری را این‌گونه پیگیری کردیم و مصادیقی هم به دستگاه قضایی منتقل شده و در حال پیگیری است و حتماً برای مردم اطلاع‌رسانی می‌کنیم.
در پاسخ به کسانی که گاهی می‌گویند ما به دنبال افشاگری هستیم، لازم است متذکر شوم که اساساً شیوه این دولت افشاگری نیست و این روش را قبول نداریم. هیچگاه مسأله‌ای را در مورد فساد نگفته‌ام مگر اینکه پرونده‌اش در دستگاه قضایی شکل نگرفته باشد یا حتی در مواردی افرادی در آن محکوم نشده باشند. به هرحال موارد زیاد است و شاید برخی افراد ناراحت شوند. اصولاً مبارزه با فساد کار پرهزینه‌ای است. کسی که می‌خواهد مبارزه کند باید ابتدا از خودش مطمئن باشد، این یک بحث جدی است و وقتی کسی با خودش خلوت می‌کند باید بررسی کند که دامنش آن‌قدر پاک است که می‌خواهد بیاید و دیگران را توصیه به پاک بودن بکند؟ این یک موضوع جدی است و باید به‌صورت جدی دنبال کرد ولی باید بپذیریم که به دلیل سازمان‌یافته شدن مفاسد و نفوذ آن بعضاً به سطوح بالای کشور و گستردگی دامنه فساد آنهایی که در این مسیر هستندو تلاش می‌کنند تا با روشهای مختلف افراد را از این مسیر بازدارند ولی من مصمم شده‌ام که باید در این مسیر جلو رفت و این ننگ را از دامن جمهوری اسلامی پاک کرد.
مردم ایران باید مطمئن شوند که جریان سالمی در اقتصاد کشور ایجاد شده است. البته راه دشوار است. اقدام کوتاه‌مدت نیست؛ سخت است نظام اقتصادی ایران بسیار دولتی است و به همین دلیل بسیاری از مسائل در آن به وجود می‌آید. اگر یک وقت قبح قضیه شکسته شود کاری به ظاهر ممکن است خلاف قانون هم نباشد، ولی حتماً این کار فساد است. مثل اینکه هیأت مدیره مجموعه‌ای اختیار داشته باشند به خودشان وام بدهند و از نظر قانونی هم مشکل نداشته باشند. آنها دور میز بنشینند و رأی‌گیری کنند و به هر کدام به میزان دلخواه وام بدهند، هر کس از بیرون این ماجرا را بشنود، بگویند مانند هر شهروند دیگری وام داده‌اند اما این چه نحو وام دادن است؟ بروید به سطوح بالاتر که پرونده‌هایی وجود دارد که هنوز آنها را باز نکرده‌ام.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.
منبع:انتخاب
رهـــــــــــــا مسعودی
411 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
این کار در توسعه وردپرس کمک شایانی خواهد کرد. برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

  1. بی نام در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۹۴:
    Thumb up 0 Thumb down 0

    آقای جهانگیری ما همه به اعتبار دولت عربستان حجاج ما به مکه رفتند و گفتیم این کشور برای حجاج ما امنیت ایجاد می کند ولی دیدی کشوری که از ان حمایت میکنی احجاج ما را به شهادت رساند و به جوانان ما داخل فرودگاه چکار میکند پس چرا شما اینها را نمی بیین اگر پسر خودت بود هم این حرف میزدی یا اگر از بستگان خودت جزء حجاج بود هم این را میگفتی دکتر جونننننننننننننننننننننننن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *