کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۳۱ فروردین ۱۳۹۵, ۱:۰۳ ب.ظ

اوباما و پوتین در سوریه به توافق رسیدند

کاخ کرملین اعلام کرد: روسای جمهور آمریکا و روسیه روز دوشنبه موافقت کردند تا به همکاری‌های نزدیکتر در سوریه ادامه دهند.
پرتال خبری واکنش: به نقل از رویترز، کاخ کرملین با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه موافقت کردند که به همکاری های نزدیک خود در سوریه از طریق سرویس های اطلاعاتی و وزرای دفاع، ادمه دهند.
کاخ سفید نیز اعلام کرد: اوباما و پوتین مذاکرات تلفنی را انجام داده و در این گفتگوها در خصوص اوضاع سوریه و اوکراین رایزنی کرده اند.
کرملین در ادامه افزود: پوتین در این گفتگو بر لزوم این مساله تاکید کرده است که مخالفان میانه رو باید از گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره فاصله بگیرند و دوری خود را از این گروه های تروریستی اعلام نمایند. پوتین همچنین بر لزوم بستن مرز ترکیه و سوریه تاکید کرده است، جایی که تروریست ها و تسلیحات نظامی برای تروریست ها تامین می شود.
روسیه بارها مساله مسدود شدن مرز ترکیه و سوریه را مطرح کرده است. مسکو اعلام کرده است که تروریست ها با استفاده از مرز ترکیه اقدام به ارسال تجهیزات و نیرو به داخل خاک سوریه می کنند.
اوباما نیز تصریح کرده است که پیشرفت در سوریه باید به موازات پیشرفت در انتقال سیاسی و پایان درگیری ها در این کشور باشد. مذاکرات صلح سوریه روز دوشنبه پس از آن در آستانه شکست قرار گرفته است که مخالفان دولت سوریه از توقف مذاکرات ژنو خبر داده اند.
کرملین افزود: اوباما از پوتین به خاطر کمک روسیه در آزاد سازی کوین داوس شهروند آمریکایی که در سوریه گروگان گرفته شده بود، تشکر کرده است.
پوتین و اوباما در این گفتگوی تلفنی در خصوص اوضاع اوکراین نیز تبادل نظر کردند. پوتین ابراز امیدواری کرده است که دولت جدید اوکراین در نهایت گام های قطعی را به سوی اجرای توافقات مینسک بردارد.
اوباما نیز از پوتین خواسته است تا اقدامات لازم را برای پایان دادن به درگیری های شرق اوکراین اجرا کند و بر اهمیت حرکت به سوی اجرای همه توافقات مینسک تاکید کرده است.
یک مقام وزارت خارجه آمریکا نیز گفته است که روسیه باید از نفوذ خود بر دولت سوریه استفاده کند و حملات نیروهای دولتی را که وضعیت آتش بس و پایان خصومت در سوریه را تهدید می کند، پایان دهد.
بحران سوریه از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون ادامه دارد. نیروهای دولتی سوریه در حال مقابله با گروه های تروریستی متعددی از جمله داعش و جبهه النصره هستند.
ائتلاف آمریکایی موسوم به ضد داعش متشکل از ۶۰ کشور جهان، از سپتامبر ۲۰۱۴ میلادی حملات هوایی علیه مواضع داعش را در خاک سوریه آغاز کرده اند. این حملات بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل انجام شده است.
رهـــــــــــــا مسعودی
371 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *