اوحدی: نبش قبر پیکرهای تدفین شده در فاجعه منا آغاز شد

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: از ۳ روز قبل کار نبش قبر از سوی مسوولان ذیربط عربستانی آغاز شده است.اوحدی: نبش قبر پیکرهای تدفین شده در فاجعه منا آغاز شد

پرتال خبری واکنش: سعید اوحدی درباره آخرین برنامه‌های انجام گرفته برای حادثه دیدگان منا، اظهار داشت: در حال حاضر 5 تَن از اجساد شناسایی نشدند که با انجام آزمایشات DNA تا 10 روز آینده نتیجه آن مشخص می‌شود.اقدامات مناسبی برای اعزام بستگان درجه یک و خانواده‌های حادثه دیدگان و مفقودان منا توسط این سازمان صورت گرفته است.

سعید اوحدی افزود: 2 نفر از اعضای خانواده و بستگان درجه یک همه مفقودان برای شناسایی هویت و مشخص شدن وضعیت آنها به مکه مشرف شدند.

وی گفت: شناسایی مفقودان از سه طریق، شناسایی اقلام، وسایل و پیکرهای به خاک سپرده شده مفقودان توسط خانواده‌ها و تطبیق عکس که توسط مقامات سعودی بعد از حادثه گرفته شده، شناسایی آزمایش DNA بستگان نزدیک مفقودان و تطبیق آن با DNA گرفته شده از اجساد توسط مقامات سعودی و شناسایی اثر انگشت، احراز هویت می‌شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت در رابطه با وضعیت انتقال پیکرهای شهدای منا به کشور، تصریح کرد: در مجموع 72 تن از شهدا در مکه دفن شده بودند که از این تعداد خانواده‌های 40 تن از آنها درخواست کردند تا پیکرهای شهدا در مقبره‌ الشهدا عربستان بمانند و فقط خانواده 32تن تقاضای بازگشت پیکر شهیدانشان را به کشور داشتند.

ایشان در ادامه گفت: بر اساس مذاکراتی که بین دولت ایران و عربستان انجام شد، از 3 روز پیش دولت عربستان به نبش قبر و انتقال پیکرهای شهدایی که خانواده‌های آنها تقاضای بازگرداندن آنان به کشور را داشتند اقدام کرد و امیدواریم تا هفته آینده تمامی اجساد به ایران بازگردد.

سعید اوحدی در رابطه با پیگیری حقوقی حادثه دیدگان منا، گفت: بر اساس مصوبات و ابلاغاتی که به وزارت خارجه شده است ماموریت پیگیری حقوقی به این وزارتخانه سپرده شد.مسئولیت پیگیری حقوقی بر عهده معاونت کنسولی وزارت خارجه گذاشته شد تا نسبت به استیفای حقوقی اعم از دیه، خسارت یا غرامت که دولت عربستان باید پرداخت کند اقدامات لازم را به عمل آورد.با اخبار سایت واکنش همراه باشید.