اولین‌های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل

2461261_197

جام جهانی ۲۰۱۴ جام جهانی ۲۰۱۴ از ۲۲ خرداد تا ۲۳ تیر به میزبانی برزیل برگزار شد و با قهرمانی قدرتمندانه آلمان خاتمه یافت.

جام بیستم آلمان فوتبال نیز مانند همه جامهای جهانی اتفاقات تلخ و شیرین بسیار را در خود جای داد و نکته قابل توجه این مسابقات حضور ایران بعد از هشت سال دوری از جام جهانی بود که به نوعی ایرانی‌ها را نیز بیشتر درگیر این رقابت‌ها کرد.

**اولین اخطار

اولین اخطار جام جهانی به نیمار ستاره برزیلی در افتتاحیه جام داده شد و آخرین اخطار هم متعلق به سرخیو آگه‌ئرو مهاجم آرژانتینی‌هاست.

**اولین گل

اولین گل جام جهانی هم که اولین گل به خودی تاریخ برزیل در جام جهانی هم به ثبت رسیده در بازی افتتاحیه توسط مارسلو مدافع میزبان زده شد. این گل در دقیقه ۱۱ به سود کرواسی به تور دروازه برزیل چسبید.

**اولین پنالتی

اولین پنالتی جام هم در بازی افتتاحیه اتفاق افتاد خطای بازیکن کروات روی فرد مهاجم برزیل که گفته می‌شود اعلام این پنالتی درست نبوده منجر به گل دوم برزیلی‌ها توسط نیمار شد.

**اولین و آخرین داور

نی‌شی مورا ژاپنی قضاوت جنجالی اولین بازی جام را برعهده داشت و نیکولاریزولی ایتالیایی دیدار فینال را قضاوت کرد.

ماکی میلیانو پری‌یرا از تیم اروگوئه در بازی ششم جام مقابل کاستاریکا در دقیقه ۹۴ با دریافت مستقیم کارت قرمز اولین اخراجی جام لقب گرفت.

**اولین مسابقه ملی

سوییس و اکوادور برای نخستین بار رو در روی هم در جام این جام جهانی قرار گرفتند که با برتری ۲ بر یک سوییسی‌ها همراه شد.

**اولین تکنولوژی  

تکنولوژی خط دروازه‌ برای نخستین بار در بازی هندوراس فرانسه در مرحله مقدماتی برای ثبت گل دوم فرانسوی‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

سریعتر گل به خودی جام توسط سید کولا سیناچ  بازیکن بوسنی در بازی مقابل آرژانتین در مرحله مقدماتی و در دقیقه ۳ مسابقه زده شد.

**اولین هتریک جام

توماس مولر هافبک آلمان با ثبت سه گل در مسابقه با پرتغال اولین هتریک جام را رقم زد.

اولین تساوی جام را دو تیم ایران و نیجریه رقم زدند که این مسابقه در نهایت با تساوی بدون گل در مرحله مقدماتی ثبت شد.

این مسابقه اولین مسابقه بدون گل جام هم بود.

** اولین رکورد ایران

ایران در تاریخ  حضورش در جام جهانی برای نخستین بار اولین امتیازش را با تساوی در بازی اول بدست آورده است.

** سریع ترین گل جام جهانی

کلینت دمپسی‌ کاپیتان با سابقه تیم ملی آمریکا سریعترین گل تاریخ جام های جهانی را در ثانیه ۳۰ مقابل غنا در مرحله مقدماتی به ثبت رساند و در نهایت این دیدار دو بر یک به سود آمریکا به پایان رسید دمپسی اولین مصدوم جدی جام جهانی  در این مسابقه لقب گرفت و با بینی شکسته به مسابقات ادامه داد.

 **اولین صعود کننده  

هلند اولین تیمی که بعد از پیروزی در بازی دوم خود در مرحله مقدماتی با ۶ امتیاز صعود خود را به مرحله یک هشتم نهایی قطعی کرد.

** ۲۰ سال بدون شکست

هلندی ها ۲۰ سال است که بدون شکست در مرحله گروهی جام جهانی حاضر می شوند آخرین باخت آنها در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا در مرحله گروهی اتفاق افتاد.

** اولین پنالتی بدون گل

اولین پنالتی جام که گلی را در بر نداشت توسط لورین ژماریو‌بازیکن سوئیس در بازی برابر فرانسه زده شد.

** اولین مربی اخراجی‌ جام چ

اولین مربی اخراجی جام در بازی ایتالیا و اروگوئه اتفاق افتاد و مربی لاجوردی پوشان توسط داور از مسابقه اخراج شدند .

** اولین حاشیه

نخستین تیم جام جهانی با درگیری داخلی و حاشیه ای اردویی هم به نام تیم غنا ثبت شد جایی که منجر به  اخراج سولی مونتاری و پرینس‌بوآتنگ از اردوی غنا شد.

** اولین  اخطاری نیمکت

کادامورو‌ در بازی برابر روسیه در مرحله سوم گروهی در نیمه اول اولین اخطاری نیمکت نشین جام لقب گرفت

** اولین ضربات پنالتی

اولین مسابقه مرحله یک هشتم نهایی که نتیجه آن توسط  ضربات پنالتی بدست آمد در بازی دو تیم شیلی و برزیلی بود که بعد از تساوی یک بر یک دو تیم برزیل ۳ بر۲ در ضربات پنالتی موفق عمل کرد.

** اولین شعار

فیفا شعار مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل را مبارزه با نژاد پرستی اعلام کرد و بیانیه ورزشکاران در این مسابقات برای نخستین بار در جام توسط فیلیپ‌لام و هوگو لوریس کاپیتان های آلمان وفرانسه در بازی بین این تیم خوانده شد

** هتریک‌ تیر دروازه

اولین هتریک تیر دروازه را مهاجمان هلند در مرحله یک چهارم نهایی برابر تیم کاستاریکا ثبت کرده اند.

** اولین اعتراض

اولین اعتراض دسته جمعی بازیکنان به داور در بازی فینال توسط آلمان ها صورت گرفت که در آن با اعتراض بازی  اصلی وذخیره همراه شد و داور به آنها تذکر داد.

** اولین قهرمانی

قهرمانی آلمان در آمریکای جنوبی اولین قهرمانی یک تیم اروپایی در این منطقه محسوب می‌شود.

**اولین گل آفساید‌

اولین گل آفساید‌ جام نیز توسط روسانتوس‌ بازیکن‌ مکزیک در دقیقه ۱۱ در بازی دوم برابر کامرون رقم خورد و البته این بازیکن‌ دقیقه ۲۹ نیز یک گل آفساید‌ دیگر زد که هر دو گل مورد قبول داور واقع نشد.

 ** اولین اسپری کف

از اسپری کف نیز برای اولین بار در مسابقات جام بیستم توسط داوران برای شناسایی نحوه قرارگیری بازیکنان در ضربات آزاد مورد استفاده قرار گرفت.

**رکورد تماشاگران و خروج ابزار اضافه

برخلاف جام‌های جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن و نیز ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی که بسیاری از سکوهای استادیوم‌ها نگرانی‌هایی را برای فیفا ایجاد کرده استقبال فوتبال دوستان آمریکای جنوبی موجب جذابیت هر چه بیشتر این مسابقات شد.

اما فیفا این بار ورود وسایل اضافه تماشاگران به استادیوم‌ها از جمله شیپور “ووزلا” که در مسابقات جام ۲۰۱۰ سر و صدای زیادی را ایجاد کرده بود، در این جام ممنوع کرد.

**جام جذاب

جام جهانی ۲۰۱۴ به واسطه حضور تیم‌های برتر و منتخب پنج قاره جهان از لحاظ تعداد گل‌های زن آمار جالب توجهی به دست آورد و با اینکه ۱۷۱ گل به ثمر رسیده در این جام مثل جام ۲۰۰۶ آلمان است اما جذابیت مسابقات پرگل در آن رکورد خوبی به جای گذاشته است.

علاوه بر تعداد گلها که آمار آن در مراحل بالاتر مسابقات کاهش یافت رکورد آفسایدها، تعداد خطا و پاس‌ها نیز جالب توجه ثبت شده است.

**همه رکوردها

در این جام ۱۶۲ اخطار، ۱۰ کارت قرمز و ۱۱ ضربه پنالتی به ثبت رسیده و نتیجه چهار مسابقه نیز در ضربات پنالتی مشخص شده است.

برزیلی با دریافت ۱۳ اخطار رکوردار در مسابقات این دوره جام جهانی معرفی شده‌اند.

**جوایز جام

تیم ملی کلمبیا در عین ناباوری جایزه تیم اخلاق و بازی جوانمردانه را در پایان جام جهانی از آن خود کرد در حالیکه کمر “نیمار” ستاره برزیلی‌ها با خطای شدید بازیکن کلمبیا در مسابقه با این تیم شکسته شد.

جایزه پدیده جام به “پوگبا” از فرانسه رسید، “جیمز خامس رودریگز” با شش گل در این مسابقات عنوان آقای گلی مسابقات را از آن خود کرد.

“لیونل مسی” از آرژانتین هم با حرف و حدیث بسیار جایز توپ طلای مسابقات را به عنوان بهترین بازیکن جام دریافت کرد.

همچنین “مانوئل نویر” دروازه‌بان آلمان نیز به عنوان دروازه‌بان جام جایزه دستکش طلا را از آن خود کرد.

بهترین گل‌های جام نیز به “تیم کاهیل” از استرالیا، جیمز رودریگز از کلمبیا و “روبین فان پرسی” از هلند تعلق گرفت.

**تیم منتخب

اما پس از برگزاری بازی فینال تیم منتخب جام جهانی از سوی فیفا اعلام شد که مانوئل نویر از آلمان به عنوان دروازه‌بان، “داوید لوییز” از برزیل، “مارکوسی روخو” از آرژانتین، “مت هوملز” و “فیلیپ لام” هر دو از آلمان به عنوان مدافعان، “باستین شوآیین اشتایگر” و “تونی کروس” هر دو از آلمان همراه با جیمز رودریگز از کلمبیا به عنوان هافبک‌ها و “آرین روبن” از هلند، “توماس مولر” از آلمان و لیونل مسی از آرژانتین عنوان بهترین مهاجمان را در این تیم از آن خود کردند.

**داوران منفور

قضاوت پرحرف حدیث “نیشی مورا” داور ژاپنی دیدار افتتاحیه،‌”باسیچ” از صربستان داور بازی ایران و آرژانتین و “جان هندریک هنیتز” از نیوزلند با اشتباهاتی که داشتند عنوان داوران منفور جام بیستم را کسب کردند.

**بازی پرگل تاریخی

باخت سنگین و دور از انتظار هفت بریک برزیل میزبان برابر آلمان نیمه نهایی جام جهانی پر گل‌ترین مسابقه جام و یکی از نتایج شگفت‌آور جام بیستم و تاریخ جام جهانی محسوب می‌شود.

**رکورد کلوزه

گل “میروسلاو کلوزه” مهاجم ۳۶ ساله آلمان به برزیل به عنوان شانزدهمین گل این بازیکن در چهار جام جهانی رکورد ۱۵ گل “رونالدو” برزیلی را شکست.

کلوزه با این ۱۶ گل رکورد تاریخی یک گلزن در مسابقات جام جهانی را ثبت کرده است.

**گاز جام!

“لوئیس سوآرز” مهاجم اروگوئه به دلیل گاز گرفتن با ۹ جلسه محرومیت از بازی‌های رسمی و چهار ماه محرومیت ازسوی فیفا روبه‌رو شد.

او در این جام “کیلینی” مدافع ایتالیا را در بازی برابر این تیم گاز گرفت و سومین عمل غیر ورزشی او در بازی‌های رسمی و پنجمین کار او در بازی‌های غیر رسمی محسوب می‌شود.

**کمر شکسته جام

نیمار ستاره برزیلی‌ها هم در برخورد شدید با بازیکن کلمبیا در یک چهارم نهایی با شکستگی مهره کمر روبه‌رو شد و ادامه جام را از دست داد.

**گلرهای برتر

دروازه‌بانان مطرحی نیز در جام بیستم درخشیدند “اوچوآ” دروازه‌بان مکزیک، “ناواس” گلر کاستریکا، مانوئل نویر آلمانی، “ام بولی” دروازه‌بان الجزایر و تیم هووارد از آمریکا نیز در جمع بهترین دروازه‌بانان جام قرار گرفتند.

*رکورد هووارد

هوارد با دفع ۱۶ توپ در یک مسابقه از این حیث رکوردشکنی کرده است.

**قانون فیفا

گرما و رطوبت بالای هوا در برزیل باعث شد.
فیفا قبل از آغاز جام تمهیدات ویژه ای برای مسابقات در نظر بگیرد و به داوران اجازه وقت استراحت به بازیکنان برای نوشیدن آب در حین مسابقه داد که در یک مسابقه جام نیز این تصمیم مورد استفاده قرار گرفت.

** آسیایی‌های ضعیف

اما تیم‌های آسیایی در جام بیستم عملکرد ضعیفی داشتند هر چهار نماینده آسیا بدون حتی یک پیروزی در مرحله گروهی از جام خداحافظی کردند.

** ستاره‌های جام

تیم‌های الجزایر، مکزیک، کلمبیا، کاستاریکا، بلژیک، سوئیس‌ و شیلی از جمله تیم‌های خوب

**ضعیف‌ها و ناکام‌ها

جام بیستم شناخته شدند و در کنار آنها اسپانیا، انگلیس، ایتالیا، پرتقال با حذف در دور مقدماتی ناکام‌ترین ها بودند.

** گرانقیمت‌ترین تیم‌ها

تیمهای اسپانیا، آلمان،‌آرژانتین و برزیل به ترتیب عناوین اول تا چهارم تیم های گرانقیمت جام را در اختیار دارند از آسیا هم تیم ملی ژاپن‌گرانقیمت ترین بود.

** بیشترین‌های باشگاهی

تیم های باشگاهی بایرن مونیخ‌و آلمان منچستر یونایتد‌ انگلیس هم با بیشترین تعداد نماینده در جام جهانی شناخته شدند.

** یاد دی استفانو

همزمان با مرگ آلفردو دی استفانو بازیکن آرژانتینی هلند و آرژانتین در نیمه نهایی جام جهانی یک دقیقه سکوت انجام شد و آرژانتینی‌ها با بازوبند مشکلی وارد زمین شدند.

روسیه با ۲۳ بازیکن  که در لیگ این کشور بازی می کنند و بوسنی با ۲۳ بازیکن لژیونر در این جام شرکت داشتند.

** تقابل برادر انه

تقابل آلمان و غنا برادران بوآتنگ در این دو تیم بعد از جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی یک بار دیگر در مرحله گروهی جام بیستم اتفاق افتاد.

** مرگ تیکی تاکا

حذف اسپانیا و با دو باخت سنگین و یک برد در مرحله گروهی جام جهانی به نام مرگ تیکی‌تاکا نامیده شد

** بیشترین خالکوبی

بیشترین خالکوبی روی بدن بازیکنان متعلق به تیم ملی شیلی شد

** چهره های ویژه

آنجلا مرکل‌ صدر اعظم آلمان ، روسف رئیس جمهور برزیل، پوتین رئیس جمهور روسیه، دیوید بکهام ستاره اسبق انگلیس ، کافو ،کاکا ، رونالدو و پله از برزیل ، لوتارماتیوس از آلمان ، فابیو کاناوارو از ایتالیا و بسیاری از هنرمندان و چهره های ورزشی غیر فوتبالی از مهمان ویژه جام جهانی بودند.

 ** خداحافظی‌های جام

در حین برگزاری و پایان آن نیز مربیانی مثل حلیل‌هودزیچ سرمر‌بی الجزایر ، لوییز‌فیلیپه‌اسکولاری ،‌او تمار فیسنویلد‌ سرمربی سوئیس، لوینر فال خال، سرمربی هلند، آلخاند‌و ‌سابیا سرمربی‌آرژانتین استفان کشی سرمربی نیجریه و چزاره پراندلی‌سرمربی ایتالیا از تیم‌هایشان خداحافظی و یا بر کنار شدند همچنین داوید ویا مهاجم اسپانیا و فرد بازیکن برزیل هم از جمله نفراتی‌ بودند که از تیم ملی کشورشان کناره گیری کردند.

** عبور از ورود ممنوع!

با وجود تعمهیدات امنیتی ویژه مسابقات در یک مسابقه مقدماتی هندوراس و بازی فینال تماشاگرانی وارد زمین مسابقه در این جام شدند.