کافه گردش
اخبار
۳۱ فروردین ۱۳۹۵, ۹:۳۹ ق.ظ

اگر توافق هسته‌ای نبود صادرات نفت ما به صفر می‌رسید

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: اگر توافق هسته ای به دست نمی آمد مرحله دوم تحریم ها علیه ایران اعمال می شد و در نتیجه صادرات نفت خام کشور ما به صفر می رسید.
پرتال خبری واکنش: به نقل از خبرگزاری ها، «علی طیب نیا» این مطلب را شامگاه دوشنبه در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اعلام کرد.
وی افزود: صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در گذشته ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود که در زمان تحریم و آغاز دولت یازدهم به ۹۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت.
وی با بیان اینکه با اجرایی شدن برجام و رفع تحریمها تاکنون ۷۰۰ هزار بشکه به صادرات نفت اضافه شده است، گفت: براساس مرحله دوم تحریم های آمریکا، قرار بود یک میلیون بشکه از صادرات ایران کاسته شود که با اجرای آن، صادرات نفت کشور به صفر می رسید.
وزیر امور اقتصادی در ادامه با بیان اینکه هدف اصلی اقتصاد مقاومتی، دستیابی به رشد اقتصادی مستمر و پایدار است، افزود: ‌در گذشته فرایند رشد در اقتصاد ایران از سه ویژگی برخوردار بوده؛ نخست اینکه رشد اقتصادی در سطح پایینی بوده به طوری که متوسط رشد اقتصادی سه دهه گذشته نزدیک به ۳٫۲ درصد بوده است و به زحمت با این رشد اقتصادی می توان درآمد سرانه را ثابت نگه داشت.
طیب نیا ادامه داد: علاوه بر این، رشد اقتصادی در ایران از نوسانات شدیدی برخوردار بوده و برابر با نوسانات درآمدهای نفتی، نرخ رشد اقتصادی ایران در نوسان بوده است.
وزیر اقتصاد در تشریح سومین ویژگی رشد اقتصادی در سه دهه گذشته گفت: سهم ارتقای بهره وری در رشد اقتصادی در ایران بسیار ناچیز و حتی منفی بوده است؛‌ در حالی که در بسیاری از کشورها ۷۰ تا ۸۰ درصد رشد اقتصادی از محل بهره وری حاصل می شود.
وی افزود: رشد اقتصادی ما منبع محور بوده و با اتکا به درآمدهای نفتی حاصل می شده است.
وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه این شرایط باید تغییر کند، گفت: باید سعی کنیم وابستگی اقتصاد به نفت را کاهش دهیم و اقتصاد را بر پایه بخش خصوصی ساماندهی کنیم.
طیب نیا گفت: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی دانش بنیان است؛‌ اقتصادی که از درون ریشه گرفته و همه ظرفیت ها استفاده می شود و در عین حال مبتنی بر دانش و فناوری در فرآیند تولید است.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه این رشد اقتصادی در عین حال برون گراست، افزود: اقتصاد مقاومتی به مفهوم اقتصاد منزوی نیست؛ درون گرایی به معنی نهایت استفاده از ظرفیت های درون کشور است و در عین حال، اقتصاد نباید منزوی باشد و باید از ظرفیت های بین المللی بهره برداری کند.
وی ادامه داد: این اقتصاد مخصوص یک دوران خاص نیست؛ این گونه نیست که فقط در شرایط تحریم اقتصاد مقاومتی طراحی شده باشد؛ این رویکرد، سیاستی برای همه دوران است؛ شرایط پساتحریم و فرصت های فراهم شده، ‌زمینه استقرار یک رشد اقتصادی مستمر و پایدار در کشور را فراهم می کند.
طیب نیا افزود: با رفع تحریم ها، فرصت ها و قابلیت هایی ایجاد می شود و اقتصاد مقاومتی به ما حکم می کند که نهایت استفاده را از این ظرفیت ها ببریم.
وی گفت: این فرصت، شرایط جدید برای ما ایجاد کرده و بنا داریم از آن به صورت منطقی استفاده کنیم؛ اشتباهی که در گذشته رخ داد و منابع نفتی به فربه تر شدن دولت و ناکارآمدی در عرضه کالا انجامید نباید تکرار شود.
وزیر اقتصاد اضافه کرد: فلسفه ایجاد صندوق توسعه ملی این است که از طریق درآمدهای حاصل از فروش نفت،‌ زمینه برای افزایش ظرفیت های تولیدی ایجاد شود. منابع نفت باید صرف سرمایه گذاری شود.
وی در مورد مذاکرات بین المللی انجام شده در دوران پسابرجام نیز گفت: موافقتنامه های متعددی با کشورهای خارجی امضا کردیم که تامین مالی پروژه های کشور را برعهده گرفته اند؛ موافقتنامه ای با ژاپن برای تامین مالی ۱۰ میلیارد دلاری امضا کردم و قرار است با جذب این خط اعتباری، بتوانیم یک خط اعتباری ۱۰ میلیارد دلاری دیگری نیز دریافت کنیم؛ همچنین با کره جنوبی نیز ۱۵ میلیارد دلار موافقتنامه برای تامین مالی امضا کرده ایم.
طیب نیا گفت: با فرانسه و ایتالیا نیز موافقتنامه هایی برای تامین مالی امضا شده است؛ در حال حاضر فرصت تامین مالی برای اقتصاد کشور در حال فراهم شدن است و این مساله به ما امکان می دهد که از ظرفیت های بین المللی برای تقویت تولید کشور استفاده کنیم.
وزیر اقتصاد در این زمینه با طرح مثالی افزود: ‌در یک جلسه شورای سرمایه گذاری بیش از ۲٫۶ میلیارد دلار مجوز سرمایه گذاری صادر شده که در تاریخ کشور کم سابقه است؛ اکنون هر روز شاهد درخواست گروه های مختلفی هستیم که به دنبال مجوز برای سرمایه گذاری مستقیم در کشورمان هستند.
وی ادامه داد: علاوه بر این، گشایش های بسیاری در حوزه نظام بانکی و روابط کشور با بانک های خارجی فراهم شده است؛ همچنین ‌امروزه ارتباط بانک های ما به بانک های خارجی فراهم شده است و به شبکه سوئیفت دسترسی دارند و می توانند پیام های خود را منتقل کنند؛ در این شرایط نمی دانم هیاهوهای برخی رسانه ها در این زمینه چه معنایی دارد.
طیب نیا با بیان اینکه روابط کارگزاری بانک های ما با بانک های خارجی در حال برقراری است، گفت: اکنون با بانک های کوچک خارجی مشکلی نداریم؛ اما بانک های بزرگ هنوز تامل می کنند و هراس دارند چون در گذشته مشمول جرایم آمریکا شدند؛ با این حال روابط کارگزاری ما با بانک های بزرگ به تدریج برقرار خواهد شد.
منبع:انتخاب
رهـــــــــــــا مسعودی
219 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *