کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲۹ تیر ۱۳۹۵, ۱۱:۲۸ ق.ظ

ایران می تواند کمتر از یک دهه برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهد

ایران می تواند کمتر از یک دهه برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهد

آسوشیتدپرس مدعی است که این سند، تنها پیوست محرمانه توافق هسته‌ای سال گذشته ایران و شش قدرت جهانی است، و بر اساس آن بعد از ۱۱ تا ۱۳ سال ایران می‌تواند بیش از پنج هزار «سانتریفیوژ ناکارآمد» خود را با سه هزار و ۵۰۰ دستگاه پیشرفته‌تر جایگزین کند.
آسوشتیدپرس خبر داد که به سندی مرتبط با توافق هسته‌ای ایران دست یافته که نشان می‌دهد ایران بر اساس یک توافق محرمانه با آژانس، می‌تواند اجزای کلیدی برنامه هسته‌ای خود را در کمتر از یک دهه دیگر توسعه دهد.

پرتال خبری واکنش: آسوشیتدپرس مدعی است که این سند، تنها پیوست محرمانه توافق هسته‌ای سال گذشته ایران و شش قدرت جهانی است، و بر اساس آن بعد از ۱۱ تا ۱۳ سال ایران می‌تواند بیش از پنج هزار «سانتریفیوژ ناکارآمد» خود را با سه هزار و ۵۰۰ دستگاه پیشرفته‌تر جایگزین کند.این گزارش نتیجه‌گیری کرده که از آنجا که کارایی دستگاه‌های جدید پنج برابر دستگاه‌های کنونی است، زمانی که ایران برای ساخت سلاح اتمی نیاز خواهد داشت، از یک سال به شش ماه کاهش می‌یابد.آسوشیتدپرس یادآور شده که سند جدید توسط دو دیپلمات در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته، که به دلیل آنکه مجاز به افشای آن نبوده‌اند، حاضر به افشای نام خود نیستند.
یکی از این دیپلمات‌ها که این سند را در اختیار آسوشیتدپرس گذاشته، بیش از یک دهه بر برنامه هسته‌ای ایران تمرکز داشته و یادآور شده که این سند به صورت مجزا از توافق اتمی تنظیم شده اما از بخشی از این توافق نشئت گرفته است. او همچنین گفته که هم ایران و هم شش قدرت مذاکره‌کننده با ایران، یعنی آمریکا، روسیه، چین، آلمان، فرانسه و بریتانیا، این سند را امضا کرده‌اند.دیپلمات دیگری هم که سند محرمانه مورد اشاره آسوشیتدپرس را در اختیار داشته، محتوای آن را در گفت‌وگو با این خبرگزاری تأیید کرده است.
آسوشیتدپرس در ادامه به گفته‌های مقام‌های آمریکایی اشاره کرده که گفته‌اند توافق هسته‌ای به گونه‌ای تنظیم شده که اطمینان یافت ایران دست کم ۱۲ماه تا تأمین اورانیوم مورد نیاز برای تهیه یک بمب اتمی فاصله دارد.بر پایه محاسبات این خبرگزاری، گرچه تعداد سانتریفویژهای جایگزین کمتر از دستگاه‌های کنونی ایران است، اما به دلیل کارایی بیشتر آنها، مدت زمان تأمین اورانیوم لازم برای ساخت یک بمب اتمی از یک سال به شش ماه و حتی کمتر تقلیل می‌یابد.
سارا ابراهیمی
330 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *