بازار خودرو ایران همچنان در رکورد

پرتال خبری واکنش:پژو 206 و تندر90 خودروهایی هستند که طی هفته جاری افزایش قیمت کمی را تجربه کرده‌اند، با این حال سایر خودروها روندی با ثبات را به خود می‌بینند.دی‌ماه در حالی به نیمه خود رسیده که بازار خودرو کشور همچنان در رکورد به‌سر می‌برد و خرید و فروش در آن از حداقل رونق نیز برخوردار نیست.

آن‌طور که فعالان بازار عنوان می‌کنند، مشتریان همچنان تمایلی به خرید و فروش خودرو ندارند و این اوضاع احتمالا تا هفته‌های پایانی سال نیز ادامه خواهد داشت. هرچند این هفته نیز با سه چهار مورد افزایش قیمت نسبتا جزئی در بازار مواجه بودیم، اما به نظر می‌رسد روند کلی افزایش قیمت‌ها (به‌دلیل تحویل خودروهای تسهیلاتی به مشتریان و در نتیجه کاهش عرضه خودرو به بازار) تقریبا متوقف شده است. پژو 206 و تندر90 خودروهایی هستند که طی هفته جاری افزایش قیمت کمی را تجربه کرده‌اند، با این حال سایر خودروها روندی با ثبات را به خود می‌بینند. فعالان بازار امیدوارند در هفته‌های پایانی سال و با توجه افزایش میل مشتریان به خرید خودرو، بازار با رونقی نسبی مواجه شود، هرچند رونق گرفتن بازار در آن برهه نیز نیازمند افزایش قدرت خرید مشتریان و بالاتر نرفتن قیمت خودروها است.
Snapshot_2016-01-07_093549
افزایش قیمت تندر90 و 206

اما به بازار برویم و ببینیم خودروها طی هفته جاری چه افت‌و‌خیزی را تجربه کرده است. به روایت نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، پژو 206 تیپ 5 در حال حاضر با قیمتی برابر با 36 میلیون و 600 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افزایش قیمت 100 هزار تومانی آن طی هفته‌جاری حکایت می‌کند. از سوی دیگر پژو 206 صندوقدار در مدل V8 که آن هم با افزایش قیمت 200 هزار تومانی مواجه شده، در حال حاضر 37 میلیون و 900 هزار تومان قیمت دارد.

از سوی دیگر اما پژو 405 که این هفته تغییر قیمتی را به خود ندیده، هم‌اکنون 29 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رسد و سمند نیز 30 میلیون و 100 هزار تومان قیمت دارد. اما از بازار رانا هم خبر می‌رسد، این خودرو بدون تغییر قیمت در هفته جاری، در حال حاضر 32 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رود. از رانا که بگذریم این هفته تغییری در قیمت تیبا رخ نداد، چه آنکه به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، تیبا در مدل صندوقدار خود هم‌اکنون 23 میلیون و 900 هزار تومان قیمت دارد. تیبا چند هفته‌ای می‌شود که در این قیمت ثابت مانده و تغییر خاصی را تجربه نکرده است.

همچنین برای خرید پراید در مدل 131 نیز باید 19 میلیون و 900 هزار تومان هزینه کرد که این موضوع از تثبیت قیمت خودرو موردنظر در هفته جاری حکایت می‌کند. برای خرید مدل 111 پراید نیز باید 20 میلیون و 500 هزار تومان هزینه کرد که این موضوع نشان می‌دهد خودرو موردنظر تغییر قیمت خاصی طی هفته جاری نداشته است؛ اما از بازار سراتوهای مونتاژی سایپا نیز خبر می‌رسد که این خودروها تغییر قیمتی طی هفته جاری نداشته‌اند. بر این اساس، سراتوی اتومات با قیمت برابر با 90 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و برای مدل دنده‌ای آن نیز باید 75 میلیون و 600 هزار تومان دست به جیب شد. سری هم اما به خانواده تندر 90 بزنیم که اعضای آن طی این هفته با تغییراتی در قیمت مواجه شدند.

به گفته فعالان بازار قیمت تندر90 در مدل پارس‌خودرویی و E2 آن افزایش یافته و این محصول در حال حاضر قیمتی برابر با 39 میلیون تومان دارد. این قیمت نشان می‌دهد تندر E2 حدود 200 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است. همچنین پارس‌تندر نیز که 100 هزار تومان افزایش قیمت را طی هفته جاری به خود دیده، در حال حاضر 39 میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رسد. اما از بازار تندر90 مدل اتومات خبر می‌رسد که این خودرو به عکس هم خانواده‌هایش، تغییر قیمت خاصی را طی این هفته تجربه نکرده است.

با این حساب، تندر اتومات در حال حاضر با همان قیمت 46 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. نگاهی هم اما به عضو جدید خانواده تندر90 یعنی ساندرو بیندازیم که نیامده با افزایش قیمت مواجه شد. به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در حال حاضر ساندرو در مدل اتومات قیمتی برابر با 51 میلیون تومان دارد و این در حالی است که نمایندگی‌های پارس‌خودرو این محصول را 48 میلیون و 900 هزار تومان به فروش می‌رسانند.

همچنین مدل دنده‌ای ساندرو که در نمایندگی‌ها قیمتی برابر با 42 میلیون و 900 هزار تومان دارد، در بازار تا مرز 45 میلیون تومان نیز به فروش می‌رسد. ساندرو که به نوعی مدل‌هاچ بک تندر90 محسوب می‌شود،خودرویی تازه وارد به‌شمار می‌رود و به رسم همه جدیدالورودهای بازار خودرو کشور، فعلا (در روزهای اولیه عرضه) با افزایش قیمت (نسبت به قیمت نمایندگی‌ها) مواجه شده است.

وارداتی‌ها در گمرک

اما بازار خودروهای وارداتی اگرچه تغییر قیمت خاصی را طی هفته جاری به خود ندیده، اما با ورود تدریجی مدل‌های 2016، مشتریان رفته رفته باید با قیمت‌های قبلی خداحافظی کنند. این البته در شرایطی است که هم‌اکنون برخی خودروهای 2016 به‌دلیل مشکلی که در استاندارد مربوط به مه‌شکن دارند، در گمرک مانده‌اند. البته آن طور که خبر می‌رسد، این مشکل با مجوزی که اخیرا سازمان استاندارد صادر کرده، تقریبا حل شده و خودروهای موردنظر به تدریج وارد بازار خواهند شد.

در حال حاضر نیز برخی خودروهای 2016، روانه بازار شده‌اند و از همین رو اختلاف قیمت میان آنها و مدل‌های 2015، به‌چشم می‌آید. طبعا با آمدن خودروهای مانده در گمرک، بازار وارداتی‌ها با افزایش قیمت بیشتری ناشی از اختلاف مدل (2016‌ها با 2015‌ها) را به خود خواهد دید.