کافه گردش
اخبار
۱ تیر ۱۳۹۳, ۱۰:۵۷ ق.ظ

باطل نشدن سهمیه ۴۰۰ تومانی سوخت

n00343304-b

در حالی که پیش بینی می شد مردم با اولویت قراردادن سهمیه بنزین ۴۰۰ تومانی در مصرف سوخت، ۲.۷ میلیارد لیتر بنزین ذخیره شده با سهمیه ۴۰۰ تومانی را تا ابتدای تیرماه مصرف کنند، هنوز بخشی از این سهمیه ها در کارت های سوخت باقی مانده است.حجم بنزین ۴۰۰ تومانی ذخیره شده در کارت‌های سوخت تا تاریخ ۱۷ فروردین ماه امسال حدود دو میلیارد و ۷۱۰ میلیون لیتر بود. از ابتدای اردیبهشت ماه با آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه ها و تبدیل قیمت سهمیه های ۴۰۰ تومانی به ۷۰۰ تومانی، دیگر افزایش حجم سهمیه ۴۰۰ تومانی در کارت های سوخت نداشتیم.

طبق آمار مصرف بنزین کشور، نیمه اول هر ماه، روزانه حدود ۷۰ درصد حجم بنزین مصرفی مربوط به بنزین یارانه ای و حدود ۳۰ درصد مربوط به بنزین نیمه یارانه ای است. نیمه دوم هر ماه به دلیل کاهش ذخیره بنزین یارانه ای در کارت‌های سوخت، مصرف بنزین نیمه یارانه ای افزایش یافته به‌طوری‌که ۴۵ درصد بنزین عرضه شده در روز با نرخ نیمه یارانه ای است.

بررسی آمار مصرف بنزین ۴۰۰ تومانی در ماههای قبل از اردیبهشت امسال نشان می دهد که در نیمه اول هر ماه ۶۷۵ میلیون لیتر بنزین ۴۰۰ تومانی و در نیمه دوم هر ماه ۴۸۰ میلیون لیتر بنزین با این نرخ عرضه می‌شود که در مجموع ماهانه، یک میلیارد و ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین ۴۰۰ تومانی به فروش می‌‌رسد.

پیش بینی می شد با این روند مصرف و با اولویت دادن مردم به استفاده از سهمیه های ذخیره شده بنزین ۴۰۰ تومانی در کارت های سوخت، سهمیه بنزین ۴۰۰ تومانی تا ابتدای تیرماه به صفر برسد اما با آغاز نخستین ماه تابستان، هنوز سهمیه های ذخیره شده بنزنی ۴۰۰ تومانی در کارت های سوخت موجود است.

دارندگان سهمیه بنزین ۴۰۰ تومانی نگران از سوختن یکباره سهمیه های ذخیره شده شان مشتاق اطلاع از برنامه دولت برای سهمیه های بنزین ۴۰۰ تومانی هستند به طوری که با تماس با حبرگزاری تسنیم خواهان اطلاع رسانی در این زمینه شده اند.

از ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور حاکی از این است که دولت تا این لحظه هیچ برنامه ای برای سوزاندن یا تبدیل سهمیه بنزین ۴۰۰ تومانی ذخیره شده در کارت های سوخت ندارد و سهمیه ۴۰۰ تومانی سوخت تا اطلاع ثانوی نمی سوزد.

سپیده تدین
323 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *