کافه گردش
اخبار
۱۰ شهریور ۱۳۹۴, ۹:۱۸ ق.ظ

بانک مرکزی: کاهش قیمت مسکن

پرتال خبری واکنش:بانک مرکزی اعلام کرد در مرداد متوسط قیمت خرید و فروش یک متر واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۸٫۵ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰٫۳ و ۲٫۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

«تحولات بازار مسکن شهر تهران در مردادماه سال ۱۳۹۴» که برگرفته از آمار خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی‌ها و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شد.

در مرداد ماه سال ۱۳۹۴، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۸٫۵ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰٫۳ و ۲٫۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در مرداد سال ۱۳۹۴، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۳۸٫۵ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰٫۳ و ۲٫۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

براساس گزارش بانک مرکزی در مرداد ماه، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۳٫۱ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۱٫۶ و ۳٫۲ درصد رشد نشان می دهد.

در مرداد سال ۱۳۹۴ از میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷۶٫۷ میلیون ریال به منطقه ۱ و کمترین آن با ۲۰٫۲ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

این گزارش تنها معطوف به بررسی حوزه «تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران» بوده و لذا نتایج حاصل از این گزارش قابل تعمیم به «معاملات مسکن سایر مناطق شهری» و نیز «تحولات رونق و رکود در حوزه ساخت و ساز» نیست.

۱- حجم معاملات مسکن در مرداد سال ۱۳۹۴، تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران به ۱۳٫۱ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۳٫۲ درصد افزایش نشان می دهد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در مرداد سال ۱۳۹۴ حاکی از آن است که واحدهای نوساز تا ۵ سال ساخت با سهم ۵۲٫۸درصد بیشترین حجم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند. این سهم در مقایسه با مرداد سال گذشته ۲٫۷ واحد درصد کاهش نشان می دهد.

توزیع تعداد معاملات انجام شده برحسب مناطق مختلف شهر تهران در مرداد سال ۱۳۹۴ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۳ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲ ،۴ و ۱۵ به ترتیب با سهم ۷٫۹ ،۹٫۳ و ۶٫۲ درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

۶۸ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران صرفاً مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۱ ،۷ ،۸ ،۱۴ ،۱۰ ،۱۵ ،۲ ،۴ ،۵ و ۱۸) بوده و ۱۲ منطقه دیگر تنها ۳۲ درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

رهـــــــــــــا مسعودی
725 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *