کافه گردش
اخبار
۲۲ خرداد ۱۳۹۳, ۸:۴۱ ق.ظ

بتن های استاندارد به بازار می آید

علی پاکزاد : بررسی ­های اولیه نشان می­ دهد وضیعت کیفی تولید بتن و اجرای سازه ­های بتنی در کشور مطلوب نیست ، بطوریکه مقاومت بتن در اکثر پروژه­های ساختمانی، در حد مطلوبی قرار ندارد. بر این اساس، عمر مفید این نوع سازه ­ها در کشور پایین و آسیب­پذیری آنها در برابر با زلزله نیز زیاد است که البته بسیاری از ساختمان­ های دولتی و عمومی نظیر بیمارستان ­ها نیز از این امر مستثنی نیست. این در حالی است که استفاده از بتن­های با مقاومت حتی بیش از ۵۰ مگاپاسکال در اکثر سازه­های بلندمرتبه و پر اهمیت در کشورهای توسعه­یافته امری متداول است.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، از سوی دیگر، با افزایش رده مقاومت فشاری در ساخت و ساز و اطمینان از کیفیت بتن­های اجرا شده، شاهد ارتقاء کیفی و افزایش عمر مفید این نوع سازه­ها خواهیم بود. بر این اساس و با توجه به دستور وزیر راه و شهرسازی، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، سند جامع چشم­انداز بتن ۱۴۰۴ را به عنوان گامی در جهت اهداف توسعه پایدار در صنعت ساخت و ساز با تأیید صاحبنظران و متخصصان دانشگاهی، تدوین و دی ماه سال گذشته در اختیار عموم قرار داده است. بر اساس این سند کمیته ملی بتن ۱۴۰۴ وظیفه دارد در قالب کمیته­های تخصصی که با مشارکت سازمان و نهادهای مرتبط با موضوع همچون معاونت­ها و ادارات کل وزارت راه شهرسازی، معاونت نظارت و راهبردی ریاست جمهوری، سازمان ملی استاندارد، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان­ها، شهرداری کلانشهرها و همچنین حضور جدی انجمن­های صنفی و بخش خصوصی برگزار می­شود زمینه سازی هدف این سند که همانا تولید و اجرای بتن با مقاومت ۵۰ مگاپاسکال بصورت متداول در سراسر کشور تا افق سال ۱۴۰۴ است را محقق سازد.
بدین منظور تاکنون دو سری جلسات کمیته ­های تخصصی با موضوع نظرسنجی در خصوص سند جامع چشم­انداز بتن ۱۴۰۴ و اولویت فعالیت­های آن در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شده است که با حضور فعال نهاد­های دولتی و خصوصی همراه بوده است که از جمله می­توان به حضور نمایندگانی از معاونت­ها و ادارات کل وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان­های تهران و اصفهان، شهرداری تهران و اصفهان، انجمن صنفی تولیید کنندگان بتن آماده اصفهان و نهادهای تحقیقاتی و پژوهشی از دانشگاه­های مطرح کشور اشاره کرد.
پس از انجام مباحث در کمیته­های تخصصی مقرر شد به منظور ارزیابی وضعیت موجود، نیازسنجی بازار ساخت و ساز و همچنین شناسایی موانع احتمالی بر سر راه اجرایی نمودن اهداف سند چشم­انداز بتن ۱۴۰۴ پروژه­ای با نام بررسی آماری و ارزیابی عوامل مؤثر بر کیفیت بتن مورد استفاده در ساخت و سازهای تعریف و اجرایی گردد با توجه به تجربیات ارزشمند موجود در شهر اصفهان در زمینه تولید و اجرای بتن پرمقاومت (۵۰ مگاپاسکال) مقرر شداین شهر به همراه شهر تهران به عنوان شهر پایلوت در نظر گرفته شوند.
سپیده تدین
356 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *