بحران هتل مناسب برای خارجی ها در ایران

8

بهاره چراغی: بارها و بارها از تریبون های مختلف به مشکلات صنعت هتلداری و کاستی​های آن اشاره شده است. اینکه تعداد تخت های سامانه هتلداری کشور پاسخگوی نیاز گردشگران داخلی و خارجی نیست یا کیفیت ارائه خدمات در برخی مراکز اقامتی به حد و اندازه معیارهای جهانی نبوده و نیست دیگر گفتنش به تنهایی چاره ساز نیست و زمان آن رسیده است که دولت به منظور به روز کردن صنعت هتلداری آستین ها را بالا بزند. زیرا طی تحولاتی که در دولت یازدهم در زمینه روابط بین الملی با سایر کشورهای دنیا اتفاق افتاده است هتلداران باید پذیرای دولتمردان کشورهای مختلف باشند.

نظرسنجی های کلی صورت گرفته از هتل های ایران نشان می​دهد کیفیت بسیاری از تخت​های اقامتی ایران آنچنان که باید مورد نظر مهمانان مشکل پسند نیست از طرف دیگر حتی در بهترین هتل های ایران نیز تنوع غذایی برای مهمانان خاص و خارجی وجود ندارد و این می تواند یکی از عمده ترین مشکلات پیش روی باشد.اما جمشیدحمزه زاده، رئیس جامعه هتلداران ایران معتقد است که ورود سران کشورهای خارجی به ایران موضوع جدیدی نیست و در سال های گذشته نیز از این میهمانان ویژه به بهترین شکل ممکن در هتل​ها پذیرایی شده​است و در حال حاضر هتل های با کیفیت برای استقبال از دیپلمات ها آماده خدمت رسانی هستند.

حمزه زاده در خصوص نامناسب بودن کیفیت هتل​های اقامتی به خبرآنلاین گفت:«به هیچ عنوان این مسئله را قبول ندارم. زیرا درحال حاضرکیفیت هتل​های کشور در مقایسه با بسیاری ازکشورهای دیگر در وضعیت مطلوبی قرار دارد. در شرایط فعلی که به دلیل اقدامات دولت یازدهم حجم بیشتری از توریست ها وارد کشور می شوند و از طرفی نیز روابط دیپلماتیک پیشرفت چشمگیری داشته است باید عنوان کنم که به هیچ عنوان در این زمینه دچار مشکل نشده ایم. تنها مشکل هتلداران نبود تنوع غذایی کافیست. مثلا ممکن است که یک تاجر چینی وارد هتل شود و آن غذایی را که مدنظرش است را نتواند سفارش دهد اما مطمئن باشید که از لحاظ کیفیت غذایی در درجه بسیار مطلوبی قرار داریم.»

رئیس جامعه هتلداران ایران درمورد شرایط هتل های کشور برای پذیرایی از سران کشورهای خارجی اظهار داشت:«ما دارای هتل های بسیار خوبی برای پذیرایی از این افراد ویژه هستیم. کسانی که ادعا می​کنند با کمبود هتل های مناسب رو به رو هستیم باید بگوییم که ضریبش بسیار پایین است. خوشبختانه ما مشکل حادی در این زمینه نداریم و می توانید حتی به صورت حضوری مشاهده کنید که هتل های ما از کیفیت مناسب برای پذیرایی از سران و یا تجار کشورهای دیگر آماده هستند. ورود این افراد به کشور موضوع جدیدی نیست و در سال های گذشته نیز از این میهمانان ویژه به بهترین شکل ممکن در هتل ها پذیرایی شده است و هم اکنون نیز این توانایی در هتل های ما وجود دارد.»

وی افزود:«دولت یازدهم اقدامات مثبت زیادی در راستای بهبود صنعت هتلداری انجام داده است. راه​های بسیاری برای ورود گردشگران خارجی باز شده است که قطعا از اقدامات مثبت آقای روحانی و تیم اجرایی شان است. ورود دوباره گردشگران خارجی به کشور بزرگترین گام مثبتی بود که می​شد برای صنعت هتلداری برداشته شود. افزایش گردشگران خود عاملی است برای ارائه خدمات با کیفیت بالا و ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاران در این بخش و از طرفی نیز باعث جذب توجه مدیران کشورهای دیگر می شود. ورود گردشگران به ایران کاملا مشهود است و این یعنی شروع پیشرفت برای صنعت گردشگری.»

منبع: خبرآنلاین