کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۰ شهریور ۱۳۹۵, ۹:۰۸ ق.ظ

برجام؛ پشتوانه حسن روحانی در انتخابات ۹۶

برجام؛ پشتوانه حسن روحانی در انتخابات 96

برخلاف دانشمندان، نخبه‌ها وکارشناسان داخلی که در کنار مردم با پوست، خون و استخوان‌شان دشواری‌های ناشی از تحریم‌ها، مشکلات معیشتی و ضربات حاصل از آن را درک و همواره سعی کردند در کنار دولت روحانی ایستاده و از برجام برای حرکت در مسیر و روند طبیعی‌اش حمایت کنند، عده‌ای دیگری هم در مقابل بودند که نگاه مخالف آنها از سر دلسوزی، بدبینی و بی‌اعتمادی به نظام بین‌الملل بوده است.

پرتال خبری واکنش: آنها تصورشان بر این بود که آنچه از دست می‌دهیم با آنچه به دست می‌آوریم، یکسان نیست و با این نیت و نگرش نگران عدم تحقق برجام و بدعهدی‌های طرف مقابل بودند. همچنین این افراد نگران بودند که مبادا ایران نتواند امتیاز برد – بردی که از آن سخن گفته می‌شود آن طور که باید و بر اساس حقوق حقه خود دریافت کند.

اما لاجرم وزارت امور خارجه هم نگران منافع ملی بوده و با این استدلال و نگرش که « راهی جز گفت‌وگو نداریم» مذاکره را به توافق و در نهایت برجام تبدیل کرد. اما در این میان عده‌ای بودند که از همان ابتدا تلاش خود را بر مخالفت و عدم لغو تحریم‌ها گذاشته بودند. آنها هیچ کاری به این مساله نداشتند که امروز چه شرایطی متوجه کشور است و ادامه روند تحریم چه عواقبی را متوجه کشور می‌کند؛ چراکه فضای ناشی از تحریم نتیجه عملکرد خود مخالفان یا دلواپسان بود. آنها نتوانستند با تدبیر فضا را به سمت و سویی که امروز در آن قرار داریم، پیش ببرند و دستاوردی تحت عنوان برجام خلق کنند.

قطعنامه‌های شورای امنیت گرهی بود که این افراد خود با دستانشان ایجاد کرده و به دنبال استمرار دشمنی‌های توهم‌گونه خود بودند؛ چراکه کشوری مانند جمهوری اسلامی همواره دشمنان خود را داشته است، اما در مواردی با قدرت و در شرایطی هم باید با تدبیر با آن برخورد کرد. بدیهی است اگر تلاشی جهت گشودن گره از مساله هسته‌ای صورت می‌گرفت، این افراد در ارزیابی عمومی قرار می‌گرفتند.

در کنار این افراد برخی‌ها نیز از وضعیت ناشی از تحریم سود می‌بردند. در حقیقت هم بهره اقتصادی و نیز سود سیاسی شرایط ناشی از تحریم سبب می‌شد که بنای خود را بر دشمنی و مخالفت با برجام بگذارند که از آنها تحت عنوان کاسبان برجام یاد شد. بر این اساس سودجویان تحریم بدون توجه به مصالح و منافع کشور سعی شان بر ایجاد مانع تراشی بر سر راه برجام بوده است. اما برجام با تلاش مذاکره‌کنندگان و حمایت رهبر معظم انقلاب تا امروز ادامه پیدا کرد. در حالی که مقام معظم رهبری همواره از برجام حمایت کردندو تنها نقدشان نسبت به بدعهدی‌های طرف مقابل بود، مخالفان برنامه جامع اقدام مشترک بر طبل بی‌اساس بودن برجام کوبیده و ادعایشان بر این بود که ما در برجام تنها امتیاز دادیم و برجام برای ما نفعی نداشت. اگرچه دولت بارها گفت که برجام بسیاری از مشکلات ما را به ویژه در اقتصاد حل می‌کند، اما مخالفان از آن برای ایجاد انتظارات بیش از اندازه بر اساس وهم و خیال خود بهره بردند تا بگویند برجام ناکارآمد است.

بنابراین گرچه توافق یک موفقیت ملی است اما باید واقع بینانه به آن نگریست و نباید بزرگنمایی یا کوچک نمایی نسبت به آن وجود داشته باشد. از این رو به درستی می‌توان گفت که چرا مخالفان تلاش می‌کنند تا برجام را ناکام بخوانند، زیرا در وهله نخست منافع این افراد دچار آسیب شده است و سپس آنکه برجام یکی از موفقیت‌های بزرگ دولت روحانی و نخستین برد تاریخ دیپلماسی ایران ارزیابی می‌شود وآنها می‌دانند که دولت با مذاکرات بیشتر می‌تواند امتیاز حداکثری برای ایران کسب کند و از سویی برجام می‌تواند پشتوانه روحانی در انتخابات سال ۹۶ باشد.

به همین علت تلاش می‌کنند تا به نحوی برجام را غیر واقعی جلوه داده و انتظار مردم را نسبت به آن بالا ببرند تا روحانی نتواند به وسیله این پشتوانه سیاسی رای بیاورد و از سویی نگاه مردم هم نسبت به آنها منفی نشود.

سارا ابراهیمی
239 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *