برخی آب‌نبات “برجام” زیر دهانشان مزه کرده‌ و به دنبال برجام 2 و 3 هم هستند

پرتال خبری واکنش:خطیب نماز جمعه تهران گفت: ما باید گفتمان فاطمی را در جامعه بدل به گفتمانی رایج سازیم تا جامعه‌مان در این مسیر حرکت کرده و به دنبال آرمان‌های آن باشد.

سیداحمد خاتمی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به ایام فاطمیه و نیز سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) اظهار کرد:‌ فاطمه (س) شخصیت بزرگی است که شیعه و اهل سنت روایت کرده‌اند وقتی به نزد پیامبر (ص) می‌رسید ایشان به استقبالش می‌رفت و آن حضرت را بر جای خود می‌نشاند و ما نیز امروز نیازمندیم تا گفتمان فاطمی را بدل به گفتمان رایج جامعه‌مان بسازیم تا جامعه ما در مسیر آرمان‌های این گفتمان حرکت کند.

 • در گفتمان فاطمی آنجا که حق از باطل روشن است باید موضع جانبدارانه از حق داشت و بی‌طرفی در این عرصه مثل مخالفت با حق است.
 • در ورای شعار اقتصاد مقاومتی منافع ملت و جامعه نهفته است و نباید به چنین شعاری نگاه جناحی وجود داشته باشد.
 • ولایت‌مداری و خستگی ناپذیری در دفاع از ولایت از دیگر ویژگی‌ها در گفتمان فاطمی است، حضرت فاطمه (س) دفاع از ولایت را همواره وظیفه خود می‌دانست و شعار «ما اهل کوفه نیستیم، علی تنها بماند» شعاری فاطمی است و اینکه بعضی‌ها امروز می‌گویند ما این شعار را قبول نداریم باید گفت که چنین افرادی این حقیقت را که ریشه در آیات، روایات و منش فاطمی دارد را قبول ندارند.
 • ما باید نگاه جدیدی به خطبه فدک داشته باشیم تا ببینیم که چطور حضرت فاطمه (س) در این خطبه در اوج احساسات ذره‌ای از منطق عقب‌نشینی نکرده است.
 • اقتصاد مقاومتی و طرح آن از سوی رهبری مختص امسال نبوده است و ایشان چند سالی است که این موضوع را مطرح می‌کنند اما مدتی کشور به امید برجام و گشایش اقتصاد کشور از آن طریق و نیز امید به بیرون مشغول شد و اقتصاد مقاومتی مقداری زمین ماند که البته این موضوع باید در سال جدید جبران شود.
 • شعار اقتصاد مقاومتی در سال گذشته فراوان داده شد و مقدمات پیگیری این شعار نیز تا اندازه‌ای فراهم گشت، رهبری انتظار دارد که در سال جدید به جای شعارهای فراوان اقدام عملی صورت گیرد تا شاهد خروجی نامگذاری سال 95 به عنوان اقتصاد مقاومتی در پایان این سال باشد.
 • اقتصاد مقاومتی یعنی مقاومت اقتصاد کشور در برابر تکانه‌های جهانی و غیرجهانی. نفت یک روز بشکه‌ای 100 دلار است و روز دیگر بشکه‌ای 30 دلار به فروش می‌رسد اما آنچه اهمیت دارد این است که اقتصادمان را به شکلی تقویت کنیم تا دربرابر این تکانه‌های جهانی نلرزد و بتواند مقاومت کند.
 • رهبری 10 راهکاربرای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی پیشنهاد کرده‌اند که کلیدی‌ترین آن رونق تولید داخلی است و همچنین باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی در عرصه فرهنگ کار نیز تلاش‌هایی صورت گیرد تا بخشی از جامعه فکر نکنند که کار تنها پشت میز نشستن و انجام امور اداری است.
 • نباید به این شعار نگاهی جناحی داشته باشیم که اگر چنین شود در واقع این شعار را ذبح کرده‌ایم.
 • همان‌طور که رهبری گفته‌اند 60 درصد از بنگاه‌های اقتصادی ما تعطیل شده و یا با رقمی کمتر از ظرفیت خود کار می‌کنند و اقتصاد مقاومتی باید به فکر احیا کردن بنگاه‌های اقتصادی تعطیل شده و رساندن سایر بنگا‌ه‌ها به ظرفیت کامل باشد.
 • مردم ایران در روز 12 فروردین 58 به پای صندوق‌های رأی رفتند و شکل حکومت خود را برگزیدند که در چارچوب دین به سرنوشت خود مسلط شوند و این چیزی است که در طول تاریخ ایران بی‌سابقه بوده است.
 • تاریخ ایران متأسفانه تاریخ شاهان و دیکتاتورها بوده و تنها کسانی که در کشور خود نقشی نداشته‌اند مردم بوده‌اند اما به برکت نظام جمهوری اسلامی و مردم‌سالاری دینی این حق به مردم بازگردانده شده است و در 37 سال گذشته مردم ایران 36 بار به پای صندوق‌های رأی آمده و سرنوشت خود را رقم زده‌اند.
 • از ابتدا نسبت به انقلاب اسلامی دو طرز تفکر وجود داشته است و احتمالا در آینده نیز وجود خواهد داشت، این دو طرز تفکر در برابر هم قرار گرفته‌اند و یک دیدگاه می‌گوید ما حکومتی مانند سایر حکومت‌ها در جهان داریم و با قهر و دوری گزینی از برخی کشورها نمی‌توانیم حکومت کنیم اما یک دیدگاه دیگر می‌گوید حکومت ما حکومتی دینی است و با سایر حکومت‌ها تفاوت دارد.
 • دیدگاه اول اسلام را در حکومت ما تشریفاتی می‌داند و می‌گوید سروکار ما با قوانین بین‌المللی و حقوق بشر است. اما طرز تفکر دوم اعتقاد دارد که تمام مقصد ما، مکتب ماست و همه تلاش این انقلاب آوردن اسلام به صحنه امور اجتماعی است.
 • صاحبان طرز تفکر اول می‌گویند شعار مرگ بر آمریکا را رها کنید و با این کشور کنار بیایید، در این دیدگاه گفته می‌شود که یا باید تسلیم آمریکا شد و یا فشار و مشکلات را تحمل کرد در حالی که دیدگاه دوم معتقد است نه لازم است تسلیم شویم و نه فشارها را تحمل کنیم بلکه با مقاومت می‌توانیم بر استکبار پیروز شویم.
 • دیدگاه اول می‌گوید باید با رژیم صهیونیستی کنار آمد و از شعار محو شدن این رژیم دست برداشت، نگاه خط امام و ولایت این است که باید با رژیم صهیونیستی مقابله کرد و گذشت زمان کسی را تبرئه نمی‌کند و رژیم صهیونیستی نیز غاصب است و این گناه با گذشت زمان برطرف نشده بلکه به فضل خدا همان‌طور که رهبری گفته‌اند تا 25 سال آینده دیگر خبری از رژیم صهیونیستی نخواهد بود.
 • برخی تمام امیدشان را به غرب معطوف کرده‌اند و به آن‌ها اعتماد کرده و به دنبال برجام 2 و 3 هستند،  برخی تمام امیدشان را معطوف به غرب کرده و می‌گویند اگر برجام عملی شود مشکلات کشور نیز حل خواهد شد و کشور گلستان می‌شود. آن‌ها فکر می‌کنند فتح‌الفتوح صورت گرفته و چون این آب‌نبات زیر دهانشان مزه کرده‌ است به دنبال برجام 2 و 3 هم هستند در حالی که این خبرها نیست و بهتر است چنین افرادی واکنش‌های کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا را ببینند که می‌گویند اگر به قدرت برسیم برجام را ریزریز می‌کنیم.
 • از تلاش‌ها و مجاهدت‌های تیم مذاکره کننده هسته‌ای تقدیر می‌کنیم اما معتقدیم نباید امیدی به غربی‌ها داشت. ما معتقدیم که دشمنان این ملت در کاخی شیشه‌ای نشسته‌اند و به سرعت آسیب‌پذیر هستند و مسئله تشرها و تهدیدهای کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا نیز علیه مردم ایران تازگی ندارد و مردم ایران این دولت را به عهدشکنی شناخته، می‌شناسند و خواهند شناخت و چنین مواردی نشان می‌دهد که تنها راه ایستادگی در برابر استکبار مقاومت است و بس.
 • ما عملیات تروریستی را در هر جای دنیا محکوم می‌کنیم و معتقدیم که کشتن انسان‌های بی‌گناه حرام است اما حرف ما با غرب این است که آن ها معتقد به تروریسم خوب و بد هستند. اگر این تروریسم در سوریه و عراق باشد خوب است و به آن کمک هم می‌کند اما اگر در فرانسه و بلژیک حضور داشته باشد بد است که باید با آن مقابله کرد که از دیدگاه ما چنین نگاهی از بمب‌گذاری نیز بدتر است و غرب امروز شاهد نیش خوردن از مارهایی است که خود در آستینش پرورانده است.