کافه گردش
اخبار
۱۳ تیر ۱۳۹۴, ۲:۲۶ ب.ظ

برنج وارداتی در ایران ارزان شد

پرتال خبری واکنش: در حالی که نرخ ارز و تعرفه واردات برای برنج خارجی طی سال گذشته تاکنون افزایش یافته است، قیمت انواع برنج وارداتی در سه ماهه نخست امسال نسبت به بهار سال گذشته با کیلویی حدود هزار تومان کاهش قیمت مواجه بوده که علت این ارزانی از نظر واردکنندگان، کاهش نرخ‌های جهانی است.

قیمت انواع برنج وارداتی به کشور طی بهار امسال با کاهش قابل توجهی نسبت به سال گذشته مواجه شده است؛ به گونه‌ای قیمت هر کیلوگرم برنج خارجی (که عمدتا هندی و پاکستانی است) در بهار سال گذشته حدود ۱.۳ دلار معادل ۴۰۰۰ تومان بوده که به حدود ۱ دلار یعنی حدود ۳۰۰۰ تومان رسیده است.

مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج در این زمینه گفت: قیمت‌های جهانی، نرخ ارز و تعرفه‌ واردات معیارهای اثرگذار برای تعیین قیمت برنج وادراتی است و بر این اساس علیرغم افزایش نرخ ارز و تعرفه برای واردات برنج از سال گذشته تا امسال، قیمت انواع برنج خارجی به دلیل کاهش نرخ‌های جهانی، کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه قیمت برنج وارداتی به کشور از ماه می ۲۰۱۴ تا ماه می ۲۰۱۵ حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است، گفت: یکی دیگر از علت‌های کاهش قیمت برنج وارداتی این است که کشورهایی مانند هندوستان هم که به فصل برداشت‌ محصول جدیدشان نزدیک می‌شوند در تلاش هستند تا با به حداقل رساندن قیمت، محصول سال گذشته خود را بفروشند.

بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، طی سه ماهه نخست امسال ۲۳۵ هزار و ۵۰۰ تن برنج به ارزش ۲۴۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار از کشورهای پاکستان، امارات، تایلند، ترکمنستان و هند به کشور وارد شده است که البته حدود بیش از ۹۰ درصد آن از دو کشور هند و پاکستان صورت گرفته است.

به گونه‌ای که در این میان هند با صادرات بیش از ۱۹۵ هزار تن برنج به ایران سهمی معادل ۸۳ درصد و پاکستان با صادرات حدود بیش از ۳۰ هزار تن سهمی حدود دو درصد در بازار برنج وارداتی را به خود اختصاص داده‌اند و دیگر کشورها مانند امارات، تایلند و ترکمنستان نیز با فاصله بسیار زیاد در رتبه‌های بعدی واردکنندگان برنج به ایران قرار دارند.

همچنین بر اساس این آمار، قیمت هر کیلوگرم برنج پاکستانی ۱.۲۵ دلار معادل حدود ۳۵۰۰ تومان، هر کیلوگرم برنج هندی حدود یک دلار معادل حدود ۲۸۰۰ تومان، هر کیلوگرم برنج ترکمنستانی حدود ۱.۲۵ دلار معادل حدود ۳۵۰۰ تومان، هر کیلو برنج تایلندی ۷۴ صدم دلار معادل حدود ۲۰۰۰ تومان و هر کیلوگرم برنج اماراتی حدود ۸۳ صدم دلار معادل حدود ۲۳۰۰ تومان به کشور وارد شده است.

اما قیمت هر کیلوگرم برنج وارداتی در بازار عمده‌فروشی و خرده‌فروشی با قیمت وارداتی آن فاصله بسیاری دارد، چراکه به گفته مسیح کشاورز، قیمت عمده‌فروشی هر کیلوگرم برنج وارداتی از ۳۸۰۰ تا ۴۲۰۰ تومان متفاوت است و هر کیلوگرم از این محصولات بسته به نوع و برند خود کیلویی ۴۶۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

رهـــــــــــــا مسعودی
507 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *