بستری شدن۱۹ هزار اهوازی در بیمارستانها .

در پی ادامه آلودگی هوای اهواز و بارش‌هایی که سبب تنگی‌نفس و مشکلات تنفسی ساکنان این شهر شده، شکرخدا موسوی، نماینده اهواز در مجلس ایران در خصوص آخرین آمار بیماران تنفسی استان

00
00

خوزستان گفت نزدیک به ۱۹ هزار نفر در ۲۰ روز گذشته به دلیل مشکلات تنفسی بستری شده‌اند.

آقای موسوی با اشاره به اینکه هنوز گزارش دقیقی در این خصوص ارائه نشده، گفت: “مساله ای که وجود دارد این است که این عارضه تنفسی در آینده نیز در این افراد باقی می‌ماند.”

همچنین شهلا میرگلوی بیات، عضو کمیسیون بهداشت مجلس،  مسئولان هنوز به قطعیت نرسیده‌اند که علت بروز این آلودگی در خوزستان چه بوده است.

در همین حال کارشناسان و مسئولان بهداشت خوزستان گفته‌اند این آلودگی همچنان ادامه دارد و شهر در مه و دود غلیظ فرو رفته است.

اسیدی نبود، میکروبی بود

در همین حال که گمانه زنی‌ها در خصوص دلیل این مشکل تنفسی ادامه دارد، ساسان موگهی، معاون درمان دانشگاه جندی شاپور اعلام کرد “در مجموع دو بارش میکروبی در استان خوزستان باریده و پس از این بارندگی بلافاصله کمیته بحران آلودگی به ریاست استاندار تشکیل شد.”

احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل حفاظت زیست استان نیز گفته در آنالیز روز دوم بارندگی مشخص شده که میزان نیترات بسیار بالا بوده است.

وی سکون هوا و عدم وزش باد را نیز از دلایل تجمع آلاینده‌ها دانست.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست افزایش اوزون و گوگرد را از دلایل تنگی نفس مردم اهواز و استان خوزستان عنوان کرده است.

خانم ابتکار احتمال داده علاوه بر این دو آلاینده، یک آلاینده ناشناخته نیز موجب بروز و افزایش بیماری تنفسی در شهر اهواز شده باشد.

“ایستگاه سنجش آلودگی هوا نصب شده، اما اطلاعات به دست آمده از این ایستگاه‌ها نشانی از افزایش اوزون و گوگرد ندارد، بنابراین یا دستگاه‌های موجود در ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا مشکل دارند و یا اینکه یک آلاینده ناشناخته دیگری عامل بروز تنگی نفس مردم شده است.”

باران میکروبی چیست؟

در مناطق گرمسیر درتابستان بارندگی بسیار کم است و دراین مدت گرد و غبار و ذرات ریز مختلفی در جو تجمع پیدا می کنند و در استراتوسفر مستقر می شوند.

با اولین بارندگی‌ها در فصل پاییز میکروب‌هایی که در جو رشد کرده اند با قطرات باران به زمین می رسند.

بعلاوه، اولین بارندگی‌ها باعث می‌شوند قارچ‌هایی که در فصل بدون بارش در خاک رشد کرده اند به هوا صعود کنند. این عوامل میکروبی و قارچی بشکل ائروسُل وارد دستگاه تنفسی شده و باعث تحریک آن و تنگی‌نفس می شوند.

این مسئله بیشتر برای کسانی که بیماری‌های تنفسی از جمله آسم دارند دردسرساز می شود.

بیشترین مراجعان به بیمارستان‌های اهواز هم کسانی بودند که بیماری تنفسی داشتند یا مسن بودند.

پس از چند بار بارندگی این میکروب‌ها از جو پاک می شوند و مسئله بارش میکروبی تا مدتی مرتفع می شود.

البته بر اساس گفته‌های مسئولان و کارشناسان بارش میکروبی یکی از عوامل احتمالی در ایجاد مشکل تنفسی در اهواز بوده است.

شهر اهواز برای دومین بار از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان آلودترین  شهرشناخته شده است. پس از اهواز، سنندج، کرمانشاه و یاسوج هم میان ۱۰ شهر اول آلوده دنیا جای گرفته‌اند.