به توافق رسیدن دولت و مجلس برای ادامه برنامه هدفمندی یارانه.

هدفمندی یارانه
هدفمندی یارانه

 

 

 

 

 

 

 

گزارش ها از ایران حاکی از آن است که مجلس و دولت این کشور بر تدام اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در سال ۱۳۹۳ (سال آینده خورشیدی) توافق کرده اند.

غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران از توافق دو طرف در جلسات مقدماتی دولت و مجلس خبر داده و ابراز امیدواری کرده که مجلس با اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه “در بودجه سال “۱۳۹۳ موافقت کند.

نقدی یا کالایی؟ در لایحه بودجه یا لایحه جداگانه؟

این در حالی است که خبرگزاری فارس از قول مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور ایران نوشته است که دولت مشغول مطالعه در خصوص نحوه اجرای فاز دوم هدفمند‌کردن یارانه‌هاست و لایحه هدفمند‌کردن “به طور جداگانه تقدیم مجلس می‌شود.”

قرار است دولت ایران لایحه بودجه کل کشور در سال ۱۳۹۳ را تا پایان این هفته به مجلس ارائه کند. این اولین لایحه بودجه دولت حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران است.

به گفته آقای مصباحی مقدم، مرحله دوم هدفمندی یارانه ها در بودجه ۱۳۹۳ پیش بینی شده و احتمال حذف پرداخت یارانه نقدی و دادن سبد کالا به جای آن وجود دارد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران گفته است که در حال حاضر شیوه اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها مشخص نیست، اما توضیح داده است که کنترل نقدینگی و کاهش تورم با پرداخت سبد کالایی امکان پذیرتر است و باید در این راستا پیشنهاد دولت را به صورت شفاف دریافت و بعد از آن تصمیم گیری کرد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران یکی از مشکلات فعلی اقتصاد ایران را حجم بالای نقدینگی توصیف کرده و گفته است که دولت برای کنترل تورم چاره ای جز رسیدگی به کاهش نقدینگی ندارد.

علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران چندی پیش گفته بود که دولت برای ادامه پرداخت یارانه نقدی به شکل فعلی پول ندارد و قطع یارانه‌های نقدی هم برای قشر فقیر و متوسط ممکن نیست، اما در عین حال با اطلاعات موجود نمی‌توان ثروتمندان را شناسایی و یارانه آنها را قطع کرد