تأکید مجدد خاتمی بر تقلب در انتخابات

خاتمی در سخنان ۱۲ تیرماه و پس از تایید انتخابات از سوی شورای نگهبان، مجدداً بر وقوع تقلب در انتخابات تاکید کرد و گفت: باید هیئتی بی‌طرف برای بررسی تمامی جوانب انتخابات تشکیل شود.به گزارش واکنش، فتنه ۸۸ و آثار سیاسی اجتماعی آن و شکاف‌هایی که در جامعه ایجاد کرد، ایجاب می‌کند که رسانه‌ها با بازخوانی وقایع آن ۸ ماه به یادآوری خیانت‌ها و جنگ فتنه‌گران علیه جمهوریت نظام بپردازند.

آنچه در ادامه می‌آید بازخوانی وقایع فتنه ۸۸ در روز ۱۲ تیرماه است:

ورود ساده‌اندیشان

صانعی نیز که از اواخر دهه شصت و هم‌زمان با رحلت امام خمینی(ره) راه خود را از جمهوری اسلامی جدا کرده و در طول این سال‌ها در تمام عرصه‌های سیاسی نظام منفعل شده بود، در ایام انتخابات فضا را برای تلافی فرصت‌های از دست داده مناسب دید و با دامن زدن به توضیح «هاله نور» احمدی‌نژاد (در مقر سازمان ملل که توسط مخالفان نظام، به گونه‌ای القا شد که احمدی‌نژاد قصد عوام‌فریبی مردم را دارد و فردی خرافی است و از این طریق قصد شکستن آرای وی را داشتند) با جریان سبز همراهی می‌کرد.

همچنین او پس از انتخابات همسو با حامیان خارجی فتنه با دامن زدن به آشوب‌ها و تأیید توهم تقلب در انتخابات و توهین به رئیس‌جمهور وقت کشور، پس از پخش اعترافات بازداشت‌شدگان گفت: «اعترافات تلویزیونی از نظر شرعی ارزشی ندارد.»

همچنین صانعی با انتشار بیانیه‌ای، همسو با سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید: «لکن نباید این گونه ظلم‌ها، آزار و اذیت‌ها، ترفندها، مکرها؛ دروغ‌ها و… موجب یأس و ناامیدی در راه احقاق حق شرعی و قانونی و حاکمیت مردم بر سرنوشت شان گردد؛ چون ناامیدی از رحمت خداوند خود از معاصی و گناهان کبیره است.»

صانعی در بخش دیگر بیانیه‌اش با اشاره به مواضع موسوی و کروبی و غیرمشروع خواندن دولت دهم، دست در دست جریان فتنه می‌گذارد و با زیر سؤال بردن عملکرد شورای نگهبان، دلیل وجود ابهام در انتخابات را کاربردی نبودن شورای نگهبان دانسته و تنها راه پیش روی جوانان را استقامت می‌داند.

وی نیز مانند سایرین، جمهوری اسلامی را (بدون ارائه مدرک مستدل) متهم می‌کند و به نیروهای انتظامی هشدار می‌دهد.

محمد خاتمی در سخنان امروز خود ضمن تأکید مجدد بر وقوع تقلب در انتخابات و اعلام نارضایتی از کشتار مردم! بیان می‌کند که «مردم نتیجه انتخابات را نپذیرفته‌اند و هنوز تکلیف روشن نیست!» حال آنکه رهبر معظم انقلاب و دستگاه های نظارتی بارها بر صحت انتخابات تأکید کرده و مدعیان، سندی در خصوص اتهاماتشان علیه مجاری برگزاری انتخابات عرضه نکردند.

وی در ادامه پیشنهادی برای برون‌رفت از این وضعیت داده که «تشکیل هیئتی بی‌طرف برای بررسی تمامی جوانب انتخابات» بود تا پس از بررسی دقیق و موشکافانه اگر به تخلفی پی برد نظام با شجاعت به آن اعتراف کند و اگر مسئله‌ای در میان نبود، با استدلال منطقی اذهان مردم اقناع شود.

خاتمی به گونه‌ای به عدم صدور مجوز جهتِ برگزاری تجمعات سالم! از سوی وزارت کشور اشاره می‌کند که گویی نمی‌داند که موسوی هیچ گاه درخواست مجوز نکرده و همواره تجمعات خود را از طریق انتشار بیانیه در شبکه‌های ماهواره‌ای و سایت‌های ضد انقلاب برگزار می‌کند.

نکته دوم اینکه در این تجمعاتی که از طرف ایشان «مسالمت‌آمیز» خوانده می‌شود، اغتشاش‌گران خیابان‌ها و اموال عمومی حتی صندوق‌های صدقات و کارگاه‌های خصوصی تولیدی در شهر، تابلوهای راهنمایی و ایستگاه پلیس را هم تخریب و به آتش کشیدند.

خاتمی در بخش دیگر سخنان خود موسوی و کروبی را سرمایه انقلاب! خوانده و با جوسازی قلمداد کردن طرح سؤال از موسوی از مواضع وی و کروبی حمایت می‌کند.

* الهام، وزیر دادگستری درباره علت نامه احمدی نژاد به هاشمی شاهرودی برای پیگیری ماجرای قتل ندا آقا سلطان در جمع خبرنگاران گفت: «موضوع قتل ندا آقا سلطان مشکوک بود و قرائن نشانگر سناریویی برای تحقیر ملت و دولت بود و چون این موضوع به کلیت حاکمیت باز می‌گشت رئیس‌جمهور لازم دانست در نامه‌ای به قوه قضائیه خواستار پیگیری موضوع شود»

* ایرنا: ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما گفت: «دشمنان با استفاده از نرم افزارها و تمام فن‌آوری های نوین خواستند چهار تا کوچه ایران را تحت پوشش قرار دهند که بگویند این تمام خیابان‌های ایران است و بعد تمام شبکه‌های شان بسیج شدند و میز مخصوص ایران در رسانه‌های خود ایجاد کردند وBBC و CNN یک به یک برخی تصاویر ساختگی مثل مرگ همان خانم (ندا آقا سلطان) را به نمایش گذاشتند و بعد آقایی به نام آرش حجازی در این زمینه جوسازی کرد و اکنون نیز گم و گور شده و پیدایش نیست را به راه انداختند. سفیر ونزوئلا نیز تعریف می‌کرد که در دور دوم انتخابات این کشور نیز همچین صحنه‌ای نظیر مرگ آن خانم را در آن کشور به راه انداختند و این سناریو هم در آنجا پیاده شد و می‌خواستند بگویند که رای آقای چاوز هم ساختگی است اما موفق نشدند.»

* مهر: آیت الله جنتی در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: «باید دید آنها چه می خواستند؟ آیا این غیر از بی قانونی و هرج و مرج معنای دیگری هم می دهد؟ مگر این مملکت قانون ندارد؟ مگر ما دلایلی برای ابطال انتخابات در قانون نداریم؟ مگر این اولین انتخابات ما بوده است؟ همیشه شکایات بوده و بعد هم متناسب با آن اقدامات لازم انجام شده و گاهی اوقات هم در برخی حوزه ها به ابطال کشیده شده است … پس چه می خواهند، دنبال چه می گردند؟ این حرف ها آیا معنایی جز اینکه ما قانون را قبول نداریم، دارد؟ می گویند هیات معتمد مردم و نظارت شورای نگهبان را قبول نداریم، وزارت اطلاعات را که گام به گام دنبال مسائل بوده و گزارش های خوبی برای مردم دادند را قبول نداریم، پس چه چیزی را قبول دارند؟»

* شیخ یوسف صانعی با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «استقامت شرط موفقیت است و چگونه چنین نباشد حال آنکه کاندیدهای معترض به مسئولین انتخابات و روند و نتیجه آن و نظر شورای نگهبان همانگونه که در نامه حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای کروبی (دامت افاضات و برکاته) و یا در بیانیه دوست مکرم، مؤمن و یار باوفای امام امت جناب آقای مهندس موسوی (دام عزه و توفیق) آمده است، از نظر سیاسی و قانونی مشروعیت دولت را مورد سوال قرار داده و آنرا نفی می نمایند.»

* خانبابا تهرانی از عناصر اپوزیسیون در گفتگو با دویچه وله گفت: «باور من این است که آقای موسوی و کروبی نه تنها از خودشان شخصیت نشان دادند بلکه یک نوع هوشمندی سیاسی را بروز دادند. آنها در برنامه های انتخاباتی و در کارزار مقابله با احمدی نژاد، بیشتر مطالب مطرح شده از طرف اپوزیسیون و مطالبات اپوزیسیون را در برنامه شان گنجاندند. کارنامه تاکنونی میرحسین موسوی و آقای کروبی، ایستادگی و پایداری در کنار آزادیخواهان است. اگر آنها به همراهی و پایداری ادامه دهند می توانند به چهره های تاریخ ساز تبدیل شوند درغیر این صورت و به خرج دادن سستی، به کنار گذاشته خواهند شد … . من امیدوارم با این فضایی که باز شده، نیروهای اپوزیسیون بتوانند جان بگیرند و باید بدانیم ما در کنار همین نیروهای حاضر در میدان و در پرتو یک سیاست کلان می توانیم به هدف برسیم نه در پرتو سیاست های کوچک و بسته.»

* فارس: جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی گزارشی تفصیلی از شکست کودتای مخملی در جریان انتخابات شکوهمند ۲۲ خرداد ۸۸ منتشر کرد.