تاجیکستان وجود پول‌های بابک زنجانی در کشورش را مردود خواند

تاجیکستان وجود پول‌های بابک زنجانی در کشورش را مردود خواند

رئیس بانک ملی تاجیکستان وجود سرمایه‌های بابک زنجانی در بانک‌های کشورش را مردود خواند.
پرتال خبری واکنش:«جمشید نورمحمدزاده» در نشستی خبری در شهر دوشنبه گفت: اگر واقعا این میزان پول ادعا شده در تاجیکستان وجود داشت اقتصاد کشور با چنین مشکلی مواجه نمی‌شد.

به گفته وی: «اگر واقعا وجود این مبلغ هنگفت واقعیت داشت و در تاجیکستان در گردش بود، هیچ‌وقت اقتصاد تاجیکستان با این مشکل روبرو نمی‌شد و ارزش سامانی (واحد پول تاجیکستان) پایین نمی‌رفت.»

نورمحمدزاده افزود: طرف ایرانی تاکنون سند موثق و مورد اطمینانی در مورد وجود سرمایه‌های بابک زنجانی در تاجیکستان ارائه نکرده است و ا گر اسناد و دلیل‌های مشخصی ارائه کند، آنها را بررسی خواهند کرد. در گزارش رسانه‌های تاجیکستان آمده است که مسوولان شرکت ملی نفت ایران گفته‌اند، برای دریافت طلب‌های خود از بابک زنجانی با بانک‌هایی در چین و تاجیکستان در تماس هستند.

در این گزارش‌ها نوشته شده است بر اساس ادعای ایران این تاجر ثروتمند از 500 تا 600 میلیون دلار در تاجیکستان سرمایه‌گذاری کرده است و همچنین با افراد پر نفوذ حکومت تاجیکستان رابطه دارد. مقامات ایرانی همچنین گفته بودند که زنجانی در این زنجیره سرقت پول نفت جمهوری اسلامی از نهاد‌های بانکی تاجیکستان هم استفاده برده است.

علاوه بر این همچنین گفته شده است که 2.5 میلیارد دلار از پولهای زنجانی در بانک‌های دوشنبه است. اما مقامات تاجیکستان این مطلب را رد کرده و حتی گفته‌اند بابک زنجانی در تاجیکستان پولی ندارد. حتی در خبرهای رسانه‌های تاجیکستان آمده بود که او همه دارایی‌های خود در تاجیکستان را به یک سرمایه‌گذار ترکیه فروخته است.