تاکتیک جدید زنجانی اختلاف‌افکنی میان مسئولان

پرتال خبری واکنش: پرونده زنجانی و حاشیه های آن گویا خیال تمام شدن ندارد. در حالی که با شروع دادگاه بسیاری تصور می کردند که به زودی گره های این پرونده باز شود،گویا گره های تازه در حال اضافه شدن به آن است. در حالی که دو جلسه از از جلسات دفاع بابک زنجانی می گذرد وی انگشت اتهام را به سوی دولت فعلی و مدیران بانک مرکزی برده است.اما امیرعباس سلطانی به عنوان رئیس کمیته پیگیری پرونده زنجانی نظرات دیگری دارد.

download (4)

امیرعباس سلطانی با اشاره به طرح تخلفاتی در حاشیه بررسی پرونده بابک زنجانی اظهار داشت: کمیسیون انرژی و مجلس در بحث تخلف‌های بانک‌ها و نهادهای دولتی در پرونده بابک زنجانی ورود کرد ولی با این وجود نهادهای نظارتی به ویژه در ابتدای رسیدگی‌ها بابک زنجانی را تایید کردند.وی همچنین به ایلنا گفته است: هم‌اکنون پرونده به‌طور نسبی روند خوبی را در قوه قضاییه طی می‌کند. بماند که نام همه کسانی که باید در کیفرخواست مطرح شود وجود ندارد. با این حال پرونده از مجلس خارج شد و قوه قضاییه باید درباره آن و همچنین در خصوص مسائل مربوط به بانک‌ها و نهادهای نظارتی درگیر در این پرونده تصمیم‌گیری کند.

نماینده مردم بروجن در مجلس اضافه کرد: با توجه به اینکه در روزهای پایانی کار مجلس قرار داریم و تحقیق و تفحص هم فرصت بسیاری می‌طلبد، احتمال ورود مجلس به تحقیق و تفحص از بانک‌ها و نهادهای نظارتی متخلف بسیار کم و بعید است. اما مجلس‌ آتی می‌تواند به‌طور مفصل به تخلفات بانک‌ها و نهادهای دولتی و مسائلی همچون تخلفات شرکت تاسیسات دریایی و پرونده دکل‌ها بپردازد.

وی در توضیح علت عدم ذکر اسامی برخی متخلفان در کیفرخواست بابک زنجانی گفت: قوه قضاییه باید در این خصوص پاسخگو باشد. برخی مسئولان تاثیرگذار و مهم در این پرونده نقش داشتند که اسامی‌شان در کیفرخواست نیامده است. با این وجود باید کمی حوصله به خرج بدهیم تا تعیین تکلیف در خصوص این پرونده انجام شود و در صورتی که بررسی‌های کامل انجام شد و باز هم مستندات و مسائلی نادیده ماند آنگاه آن را پیگیری کنیم اما آنچه مسلم است پرونده آقای زنجانی حداقل تا چند سال آینده مفتوح خواهد بود.سلطانی در پاسخ به این سوال که هدف زنجانی از سیاسی و امنیتی کردن پرونده و بیان مسائلی همچون بازداشت در امارات متحده عربی و آزادی‌اش با دخالت مسئولان امنیتی چیست، ‌

یادآور شد: بابک زنجانی پیش از آغاز دادگاه در نامه‌پراکنی‌هایی که انجام می‌داد اقدام به بیان چنین مسائلی می‌کرد که این اقدامات به منظور فرار به جلو انجام می‌شد و هدف از انجام این کار اولا ایجاد اختلاف در نهادهای دولتی است و او می‌خواهد مسئولان را به جان یکدیگر بیندازد، در ثانی قصد دارد با این حرکات برای خود زمان بخرد و وقت‌کشی کند و ثالثا سعی می‌کند به کمک تیم رسانه‌ای و وکلایش افکار عمومی را از توجه به این پرونده بزرگ اقتصادی منحرف کند.

وی افزود: در واقع بیش از آنکه صحبت‌های بابک زنجانی بار حقوقی داشته باشد بار روان‌شناسانه و اجتماعی دارد و او سعی می‌کند ضمن فرار به جلو مردم را تحت تاثیر قرار دهد.

زنجانی دادگاه را شوخی گرفته است
رئیس کمیته بررسی پرونده بابک زنجانی در مجلس خاطرنشان کرد: صحبت‌های بابک زنجانی در چند جلسه اخیر دادگاه جمع اضداد بود و کاملا در تضاد با هم بودند. کسی که پیش از این اساسا منکر بدهکاری بود، امروز اعلام می‌کند که این مبلغ برایش پول خرد است. به نظر می‌رسد بابک زنجانی با دادگاه و افکار عمومی شوخی می‌کند. عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: در دو سال گذشته بابک زنجانی، وکلایش و دیگر ناجی‌های بین‌المللی‌اش حداقل ۲۰ بار اعلام کرده بودند این بدهی را پرداخت می‌کنند، اما این‌گونه نشد و مشخص نیست هدف او و همکارانش از وقت‌کشی و زمان خریدن چیست و این موضوع همچنان برای ما مبهم است. وی افزود: با این وجود به نظر می‌رسد بابک زنجانی در حال بازی کردن است و آنچه را که تعهد کرده تحت هیچ شرایطی انجام نخواهد داد.

نماینده مردم بروجن در مجلس در ارزیابی عملکرد قوه قضاییه و کیفرخواست بابک زنجانی یادآور شد: به طور کلی کیفرخواست بابک زنجانی کیفرخواست خوبی است اما آن را جامع نمی‌دانم، چراکه فارغ از عدم وجود نام بسیاری از افراد و مسئولان متخلف در پرونده، متاسفانه ابتدا کیفرخواست قرائت شد و بعد یک ماه فرصت داشت سندسازی کند.وی افزود: اگرچه به عنوان نمونه وزارت نفت برای تمام مسائلی که وکلای زنجانی و خودش در دادگاه مطرح کرد، پاسخ در خور دارند اما هیچکدام از این مسائل بار حقوقی ندارد.

زنجانی پشتش گرم است
سلطانی در پایان تصریح کرد: فارغ از بحث عملیات روانی نکته مهم دیگر این است که بابک زنجانی به پشتگرمی برخی افراد، طلبکارانه صحبت می‌کند البته در حال حاضر نمی‌توانم بگویم که پشت او به چه کسانی گرم است.