تایید مرک عمر الشیشانی از سوی داعش

داعش

رسانه‌های وابسته به گروه تروریستی داعش، بعد از ماه‌ها گمانه‌زنی درباره کشته شدن عمرالشیشانی معروف به وزیر جنگ داعش، به کشته شدن وی اعتراف کردند. در حالی که نیروهای آمریکایی مدعی هستند الشیشانی در حملات هوایی آنها کشته شده است، داعش کشته شدن وی را در درگیری‌ها برای دفع حملات در مسیر رسیدن نیروهای عراقی به موصل گزارش کرده است.

پرتال خبری واکنش: که ترخان تایمورازویچ باتراشویلی معروف به ابو عمر الشیشانی (چچنی) فرمانده ارشد نظامی این گروه که به وزیر جنگ داعش معروف بود، در شرقاط در جنوب موصل کشته شده است.اعلام کشته شدن الشیشانی در حالی صورت گرفته است که بنا به گزارش سی‌ان‌ان، ارتش آمریکا در حال بررسی گزارش‌ها برای تائید کشته شدن وی است. مقامات نظامی آمریکایی از ماه مارس سال جاری احتمال کشته شدن الشیشانی در حملات هوایی آمریکا به داعش را مطرح کرده بودند ولی داعش با انتشار تصاویری از این فرمانده ارشد خود ادعاهای مربوط به هلاکت وی را رد کرده بود.

عمر الشیشانی که در گرجستان متولد شده است از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ میلادی در ارتش گرجستان عضویت داشت ولی به دلیل ابتلا به بیماری سل، از ارتش بیرون آمد. در همان سال پلیس گرجستان به اتهام در اختیار داشتن اسلحه غیر قانونی، او را بازداشت کرد. وی در درگیری‌های اوستیای جنوبی و همچنین خاورمیانه شرکت داشته و گروهک «جیش المهاجرین و الانصار» را که شامل عناصر چچنی حاضر در جنگ داخلی در سوریه است، فرماندهی کرده است. وی از سال 2013 با داعش اعلام بیعت کرد و به یکی از فرماندهان اصلی داعش در شمال سوریه تبدیل شد.

تایید مرک عمر الشیشانی از سوی داعش

شهر شرقاط که داعش آن را به عنوان محل هلاکت الشیشانی اعلام کرده است در 250 کیلومتری شمال بغداد قرار دارد و از دو سال پیش تاکنون تحت اشغال داعش قرار دارد و مهمترین پناهگاه داعش در استان صلاح الدین به شمار می رود. به گفته مقامات عراقی 90 درصد این استان خارج از کنترل داعش قرار دارد و فقط شرقاط و مناطق کمی در اشغال داعش باقی مانده است.