تحرکات تازه آمریکا در جنگ سوریه!

http://cdn.fararu.com/files/fa/news/1394/5/13/219989_285.jpg
دولت انگلیس ماموریت نیروی هوایی این کشور در عراق را به مدت یک سال دیگر تمدید کرده است.دیوید فالون، وزیر دفاع بریتانیا که به عراق سفر کرده است پس از دیدار با مقام‌های سیاسی و نظامی آن کشور گفت که ماموریت یک اسکادران بمب‌افکن‌های نیروی هوایی سلطنتی در عراق تا مارس ٢٠١٧ ادامه خواهد یافت. وزیر دفاع انگلیس در عین حال گفت که کشورهای غربی در حال برای شرکت در نبرد زمینی در عراق هیچ طرحی ندارند.

وی افزود که عملیات واحد هوایی انگلیس در کمک به نیروهای عراقی در باز پس گرفتن “شهرهای کلیدی” از نفرات گروه داعش موثر بوده و به همین دلیل نیز تصمیم گرفته شده است این عملیات ادامه یابد.

اسکادران اعزامی بریتانیا به عراق از جنگنده بمب‌افکن‌های تورنادو تشکیل یافته و فالون گفته است که دولت بریتانیا “مایل است اطمینان داشته باشد که تحرک عملیاتی این نیروها باعث ادامه استفاده عملیاتی از این نوع هواپیما خواهد شد.”

قرار است تا سال ٢٠٢٠، هواپیماهای دیگری جایگزین این نوع هواپیما شود. این هواپیماها از پایگاه هوایی بریتانیا در قبرس به عملیات نظامی در عراق اعزام می‌شوند.

آغاز عملیات های آمریکا از پایگاه اینجرلیک ترکیه علیه داعش
ارتش آمریکا برای نخستین بار دست به انجام عملیات مسلحانه هوایی در خاک سوریه، از پایگاه اینجرلیک ترکیه زد. استفاده از پایگاه در ترکیه برای انجام حملات و عملیات هوایی علیه افراطیون در سوریه، می‌تواند بر قابلیت‌ها و توانایی‌های ارتش ایالات متحده بیافزارد.

پایگاه اینجرلیک در جنوب ترکیه متعلق به خود آمریکا است اما اجازه استفاده از آن از سوی آنکارا، به تازگی به واشنگتن داده شده است. در پی مذاکراتی تازه میان باراک اوباما و رجب طیب اردوغان، رئیسان‌جمهوری دو کشور که در پی آن همکاری‌ها برای حملات علیه افراطیون در سوریه افزایش پیدا کرد.

کاپیتان جف دیویس، سخنگوی پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، روز ۱۲ مرداد به خبرنگاران گفت مقام‌های نظامی، عملیاتی را با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین از پایگاه هوایی اینجرلیک، طی روزهای آخر هفته (میلادی) انجام داده‌اند.

کاپیتان دیویس گفته است اکنون عملیاتی انجام نمی‌شود، اما آنها پروزاهای مسلحانه را آغاز کرده‌اند.

روزنامه واشینگتن‌پست از قول یک مقام نظامی که نامش فاش نشده می‌گوید پروازها از خاک ترکیه می‌تواند به زمانی که هواپیماها قادر خواهند بود بر فراز آسمان سوریه باقی بمانند بیافزاید. این موضوع خود در جمع‌آوری اطلاعات و یا پرتاب بمب موثر است.

همزمان با انتشار خبر این عملیات، مقام‌های آمریکایی برای نخستین بار از کشته شدن یکی از نیروهای تازه آموزش‌دیده سوری در خاک آن کشور خبر داده‌اند.

این نیروها که از شورشیان مخالف اسد هستند و آمریکا آن‌ها را آموزش داده و تجهیز کرده است، با هدف مقابله با افراطیون، به ویژه نیروهای گروه حکومت داعش، وارد سوریه شده‌اند.

خبرگزاری رویترز از قول مقام‌های آمریکایی، که نام آنها را فاش نکرده می‌گوید ظاهرا این شورشی سوری در جریان نبردی در روز جمعه، به دست نیروهای «جبهه النصره» کشته شده است.

«جبهه النصره» که شاخه‌ای از القاعده در سوریه است، بخش‌هایی از سوریه را تحت کنترل خود دارد.

اولین حمله آمریکا به جبهه النصره
پس درگیری جبهه النصره با نیروهای آموزش دیده آمریکا، پنتاگون می گوید که نیروی هوایی آمریکا برای اولین بار به گروه هایی غیر از داعش در سوریه حمله کرده که هدف از آن دفاع از نیروهای شورشی آموزش دیده توسط ارتش آمریکا بوده است.

جف دیویس سخنگوی پنتاگون گفت که این حملات هوایی که جنبه “پشتیبانی دفاعی” داشت روز جمعه گذشته انجام شد.

این حمله علیه  جبهه نصرت النصره بوده است.

کاپیتان دیویس گفت که نیروی سوریه جدید با هر گروهی روبرو شود از پشتیبانی دفاعی آمریکا برخوردار خواهد بود.

در همین حال سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه اظهارات مقام های آمریکایی دایر بر دست زدن به تدابیر اضافه برای دفاع از شورشیان مورد حمایت واشنگتن را “غیرسازنده” خواند.

لاوروف در کنفرانسی خبری در قطر گفت که این تحول “می تواند کار نبرد با تروریسم را پیچیده تر کند.”

روسیه از متحدان کلیدی دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه است.