کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۶ دی ۱۳۹۴, ۱۲:۵۲ ب.ظ

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه طرح اعمال تحریم های جدید علیه ایران را بررسی می کند.

پرتال خبری واکنش: به نقل از پایگاه اینترنتی “قانون تحریم ها” وابسته به وزارت خزانه داری آمریکا، کنگره پنجشنبه این هفته در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان براساس ۳۶۶۲HR مطابق با” قانون شفافیت حمایت مالی ایران از تروریسم” لایحه تحریم های جدید علیه ایران را بررسی می کند.

این لایحه علاوه بر درخواست های دیگر، رئیس جمهور آمریکا را از خارج کردن بانک های ایرانی خاص از فهرست تحریم ها که قرار است براساس برنامه جامع اقدام مشترک مشمول تخفیف تحریم ها قرار گیرند،منع می کند تا مادامی که رئیس جمهور به کنگره گواهی همراه با تضمین دهد که آن بانک ایرانی خاص به صورت آگاهانه به نمایندگی از موارد ذیل موجب تسهیل معاملات مهم یا خدمات مالی قابل توجه نشده باشد:

a. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران یا هریک از عوامل آن یا مرتبط با آن اموال یا منافع حاصل از دارایی هایش بر اساس قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین المللی (IEEPA) مسدود شده است؛

b. یک سازمان تروریستی خارجی یا به نمایندگی از فردی که اموال یا دارایی هایش بر اساس فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ مسدود شده است.

c. فردی که اموال یا دارایی هایش بر اساس قانون (IEEPA) و در ارتباط با اشاعه سلاح های کشتار جمعی ایران یا سامانه پرتاب سلاح های کشتار جمعی یا توسعه موشک های بالستیک ایران و دیگر انواع سلاح های متعارف برهم زننده ثبات مسدود شده است و دیگر به صورت آگاهانه در نقل و انتقالات مالی غیرقانونی یا متقلبانه یا فعالیت های دیگر مشارکت ندارد.

“قانون شفافیت حمایت مالی ایران از تروریسم” حتی رئیس جمهور را از لغو فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ درباره بانک های ایرانی منع می کند.

بر اساس بند ۲(c)(1) این لایحه، رئیس جمهور باید گواهی ارائه کند مبنی بر اینکه به عنوان مثال بانک سپه آگاهانه خدمات مالی قابل توجه به افراد حقیقی یا حقوقی ایرانی که براساس فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲در فهرست تحریم قرار گرفته اند، ارائه نکرده است.

اما با توجه به این واقعیت که وزارت خزانه داری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود بانک سپه حمایت و خدمات مالی به سازمان صنایع هوا و فضای ایران، گروه صنایع شهید همت وگروه صنایع شهید باکری ارائه کرده است که همه آنها در فهرست ضمیمه فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ قرار دارند و مشمول تحریم ها براساس این فرمان اجرایی می شوند، این کار عملا غیرممکن است.

از آنجا که لحن بند ۲(c)(1) قانون شفافیت حمایت مالی ایران از تروریسم حساسیت به زمان ندارد، رئیس جمهور باید ثابت کند که اتهامات قبلی دولت آمریکا درباره بانک سپه درست نیست و ادعا کند که بانک سپه خدمات مالی قابل توجه به نهادها یا افراد مورد تحریم ایران طبق فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ ارائه نداده است. انجام چنین کاری بعید است.

به عبارت دیگر قانون شفافیت حمایت مالی ایران از تروریسم، استاندارد غیرممکن را برای رئیس جمهور ایجاد کرده است که براساس آن افراد در فهرست تحریم فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ تا زمان تصمیم کنگره برای الغای قانون یا تصویب قانونی در رد این لایحه برای همیشه در فهرست تحریم ها باقی می مانند.

نقطه ضعف دیگر در این لایحه این است که قانون شفافیت مالی پیرامون ادعای حمایت تروریستی ایران، رئیس جمهور آمریکا را ملزم می کند فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ کنونی را درخصوص بانک های ایران در شرایطی حفظ کند که دیگر آن معیار قرار گرفتن در فهرست تحریم ها را ندارند.با اخبار بین الملل سایت واکنش همراه باشید.

رهـــــــــــــا مسعودی
823 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *