تدابیر شدید امنیتی پاریس و برلین در شب سال نو

حملات

پرتال خبری واکنش:به نقل از خبرگزاری فرانسه، ایوان میور، شهردار بروکسل اعلام کرد که به دلیل حملات احتمالی تروریستی مراسم آتش‌بازی آغاز سال نو میلادی در پایتخت بلژیک لغو خواهد شد. وی تاکید کرد که به همراه وزارت کشور بلژیک تصمیم گرفته شده است که مراسم سال نو مسیحی برگزار نشود.

چارلز میشل، نخست وزیر بلژیک به شبکه تلویزیونی دولتی “آر.تی.بی.اف” گفته است که وضعیت مورد بررسی قرار خواهد گرفت. وی در عین حال تاکید کرد که با توجه به “ناامنی” موجود تصمیم صحیحی اتخاذ شده است.نیروهای امنیتی بلژیک یک روز پیش از لغو مراسم آتش​بازی سال نو دو مظنون را دستگیر کردند.

طبق برنامه​ریزی​های مراسم سال نو میلادی انتظار می​رفت که در میدان بروکر بلژیک۵۰ هزار نفر در جشن سال نو شرکت کنند. اما به گفته شهردار بروکسل این گونه تجمعات قابل کنترل نیستند. لغو مراسم سال نو ضربه دیگری به پاتیخت بلژیک محسوب می​شود که در آن نهادهای اتحادیه اروپا و ناتو قرار گرفته​اند. “مولنبک” بروکسل یکی از محله​های مشهور پایتخت است که برخی از مهاجمان تروریستی اخیر پاریس نیز ساکن آن بودند.

وضعیت در پاریس

جشن شب سال نو امسال در پای طاق نصرت (آرک دو تریومف) در خیابان شانزلیزه پاریس تحت تدابیر شدید امنیتی و بدون آتش‌بازی برگزار خواهد شد.در فرانسه پس از اقدامات ترویستی در ۱۳ نوامبر سال جاری وضعیت اضطراری حاکم شده است.قرار است بیش از ۶۰ هزار تن از نیروهای پلیس و ارتش، امنیت پاریس را در شب سال نو تامین کنند. اطراف کاخ شانزلیزه و برج ایفل نیز در شب سال نو بسته خواهد شد.

تدابیر پلیس آلمان در برلین

هر سال بیش از یک میلیون نفر در برابر دروازه براندنبورگ در پایتخت آلمان، آغاز سال نوی میلادی را جشن می‌گیرند. مراسم پرشکوه کریسمس امسال در برلین نیز زیر سایه ترس و وحشت از حملات تروریستی برگزار می‌شود.در پایتخت آلمان آتش​بازی شب سال نو تحت کنترل شدید پلیس برگزار خواهد شد. انتظار می​رود صدها هزار نفر از مردم در شب سال نو برای مراسم آتش‌بازی بین دروازه براندنبورگ و “ستون پیروزی” شرکت کنند.نیروهای امنیتی مستقر در محل استفاده از هر گونه کوله پشتی، بطری و وسایل آتش بازی را در این ناحیه ممنوع اعلام کرده​اند. بیش از ۹۰۰ مأمور پلیس در محل حضور دارند و در تامین امنیت تلاش می​کنند.

در ترکیه نیز مقام‌های این کشور از دستگیری دو مظنون که هر دو از اتباع ترکیه هستند خبر دادند، این افراد مظنون به تلاش برای انجام حملات انتحاری در آنکارا در مراسم شب سال نو هستند.ترکیه از اکتبر تحت تدابیر شدید امنیتی است.

گفته شده این دو قصد عملیات انتحاری در کیزلی، خارج از یک مرکز خرید بزرگ و خیابان مملو از مردم را داشتند، پلیس همچنین از کشف جلیقه انتحاری خبر داده است.هزار نیروی پلیس در آستانه سال نو در خیابان‌های استانبول مستقر شده‌اند.میدان سرخ مسکو نیز که معمولا محل تجمع مردم برای جشن سال نو است بسته خواهد بود.در وین نیز تدابیر شدید امنیتی به اجرا گذاشته شده است. با اخبار بین الملل سایت واکنش همراه باشید.