پیروزی سندرز و ترامپ در میشیگان

پیروزی سندرز و ترامپ در میشیگان

پرتال خبری واکنش: دونالد ترامپ که برای کسب نامزدی حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری تلاش می کند در رای گیری روز سه شنبه در دو ایالت میشیگان و میسیسیپی پیروز شده است.

به گزارش بی بی سی، همزمان سناتور برنی سندرز در یک تحول غیرمنتظره در ایالت مهم میشیگان پیروز شده است، با این حال هیلاری کلینتون با فاصله زیاد ایالت میسیسیپی را نصیب خود کرد.

روز سه شنبه مجموعا در چهار ایالت رای گیری انجام شد؛ رای گیری هایی که در نهایت به تعیین نامزدهای دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر خواهد انجامید. مهم ترین رقابت امشب – از نظر کسب امتیاز – مربوط به ایالت میشیگان بود.

این شب بسیار بدی برای سناتور مارکو روبیو از فلوریدا بود که به فاصله زیادی در میشیگان و میسیسیپی چهارم شد.

ترامپ در نظرسنجی های ایالت بزرگ و مهم فلوریدا که تا چند روز دیگر رای گیری خواهد کرد هم از سناتور روبیو پیش است.

دونالد ترامپ که سابقه خدمات دولتی ندارد نطق پیروزی سه شنبه شب را در فلوریدا ایراد کرد.

او در یک کنفرانس خبری گفت: “یکی از چیزهایی که بیش از هر چیز مرا خوشحال می کند مشارکت عظیم رای دهندگان است…. فکر می کنم این مهم ترین خبر امروز در عالم سیاست باشد.”

جان کیسیک فرماندار ایالت اوهایو در میشیگان دوم شد، ایالتی که همجوار اوهایو است. او روی پیروزی در اوهایو در روز ۱۵ مارس حساب باز کرده است.

کلینتون هم سه شنبه شب در مورد پیروزی اش در ایالت میسیسیپی برای رای دهندگان در اوهایو صحبت کرد.

کلینتون در اشاره ای غیرمستقیم اما روشن به دونالد ترامپ که وارد جدالی تند و گاه نازل لفظی با رقیبان خود شده گفت:‌ “موضوع مبارزات انتخاباتی برای رئیس جمهور شدن نباید اهانت به دیگران باشد.”

روز سه شنبه همچنین اعضای حزب جمهوری خواه در دو ایالت دیگر، آیداهو و هاوائی، پای صندوق های رای رفتند.

ترامپ تا این مرحله بیشترین پیروزی های ایالتی را ثبت کرده است با این حال عملکرد ضعیف او در آخرین مناظره تلویزیونی و شکست های اخیر در برابر سناتور تد کروز، سوالاتی را در مورد استحکام او به عنوان کاندیدای پیشتاز پدید آورده بود.

در رای گیری های روز شنبه، ترامپ در دو ایالت لوئیزیانا و کنتاکی برنده شد اما کانزاس و مین را به تد کروز واگذار کرد.

تحلیلگران می گویند که به نظر می رسد کروز تنها کاندیدایی است که شانس متوقف کردن دونالد ترامپ، که به شدت مورد انتقاد تشکیلات حزب جمهوری خواه بوده، را دارد.

کلینتون روز شنبه ایالات کانزاس و نبراسکا را به سناتور برنی سندرز، تنها رقیب خود واگذار کرد، اما در لوئیزیانا برنده شد.با اخبار بین الملل سایت واکنش همراه باشید.