تععین قیمت مواد غذایی به روشی جدید در ایران

اگرچه به عقیده بسیاری ازصنعتگران، صنعت پتروشیمی سال‌هاست که مورد هدف تحریم کشورهای غربی قرار دارد و این رویه مخصوص امسال یا سال گذشته نیست تنها تفاوتش این است که چارچوب تحریم‌ها تنگ‌تر و سایه تحریم‌ها سنگین‌تر شده است، انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی و دبیرش احمد مهدوی در دوسال اخیر روزهای پرفراز و نشیب زیادی را سپری کرده‌اند چرا که از سویی مصوبات دولت قبل تولید‌کنندگان این صنعت را در سربالایی بلاتکلیفی قرار داد و از سویی دیگر تحریم‌ها و کاهش حجم صادرات باعث شد که صنعت پتروشیمی کشور روزهای بسیار سختی را تجربه کند.

به نوشته اعتماد، احمد مهدوی لغوتحریم‌ها را نخستین بارقه امید در دل صنعتگران پتروشیمی می‌داند در پاسخ به سوالات خبرنگار ما درباره اینکه درحال حاضر چه میزان محصول پتروشیمی صادر می‌شود ووضعیت توسعه صنعت پتروشیمی چگونه است؟ پاسخ می‌دهد:صنعت پتروشیمی، یک صنعت بین‌المللی است و فرآورده‌های پتروشیمی ایران از آن دسته کالاهاست که سهم خود را با وجود تمام تحریم‌هایی که کشورهای غربی وضع کرده‌اند به دست آورده است، ‌به عنوان مثال در سال گذشته حدود ۵/۱۱ میلیارد دلار صادرات پتروشیمی داشته‌ایم که این رقم تا پایان سال جاری بیش از ۱۰ میلیارد دلار خواهد بود.

سهم بازارهای اروپایی از این رقم چقدر است؟

بازارهای اروپایی تقریبا درچند سال اخیر سعی کردند میزان واردات محصولات پتروشیمی خود را از ایران به کمترین میزان کاهش دهند اما در هرحال محصولات ایران جای خود را دردیگر بازارهای اروپایی یافته‌اند.

نظرشما درباره لغو تحریم‌ها چیست؟

صنعت نفت و صنعت پتروشیمی ایران نخستین بار نیست که زیر بار تحریم روزگار می‌گذرانند و تقریبا عادت کرده‌اند به تحریم‌ها، ‌فرق ماجرا این است که مدتی فشار تحریم‌ها بیشتر می‌شود و مدتی این فشار کاهش می‌یابد. همین، ‌درنتیجه ما به وجود تحریم‌ها عادت کرده‌ایم اما به عقیده من نبود تحریم‌ها باعث می‌شود قدرت چانه‌زنی ایران در بازارهای جهانی افزایش یابد، چرا که هم‌اکنون صادرکنندگان محصولات پتروشیمی درنحوه قیمت‌گذاری محصولات خود با مشکلاتی مواجه هستند و حتی گاه قیمت کمتری را ارائه می‌دهند وکشورهای خریدار نیز از این موقعیت ایران استفاده کرده و درهنگام خرید برای کاهش قیمت با استفاده از ابزار تحریم صادرکنندگان را تحت فشار قرار می‌دهند به همین دلیل است که می‌گویم لغوتحریم‌ها قدرت چانه‌زنی ایران را در بازارهای جهانی افزایش می‌دهد.

گویا چندی است که صنعتگران پتروشیمی به دنبال آزاد‌سازی صادرات محصولات خود هستند؟

بله درست است، در این باره با مدیران و مسوولان وزارت نفت جلسات زیادی را تشکیل داده‌ایم و بارها از معاون وزیر نفت مهندس شعری مقدم درخواست کرده‌ایم که صادرات محصولات پتروشیمی را منوط به اینکه صنعتگران پتروشیمی نیاز داخل را تامین کنند را آزاد کند که به زودی این اتفاق می‌افتد.

ازدیگرچالش‌های مهم این صنعت چیست ؟

نرخ خوراک، ‌نرخ خوراک شده است آفت صنعتگران پتروشیمی، در سال گذشته افزایش ۴۰۰ درصدی نرخ خوراک به صورت یکباره ضربه‌یی مهلک را به پتروشیمی‌ها وارد کرد، نرخ خوراک یکباره از ۵/۲ به ۱۳ سنت افزایش یافت اما با وجود اینکه دولت هم تغییر کرده وقرارنیست نرخ ۱۳ سنت برای خوراک پتروشیمی محاسبه شود اما بازهم می‌بینیم که دولت جدید هم هنوز نتوانسته درباره قیمت‌گذاری نرخ خوراک به یک نتیجه برسد و تبعات این بلاتکلیفی تا اندازه‌یی است که امروز میزان تقاضا برای تاسیس یک واحد پتروشیمی با خوراک مایع که تنها مزیت ایران در صنعت پتروشیمی محسوب می‌شود به صفر رسیده است.

نظر شما درباره پیشنهاد دولت مبنی براینکه نرخ خوراک براساس نوسان قیمت فرآورده‌های پتروشیمی تعیین شود چیست؟

بله گویا این هم یکی از جدیدترین پیشنهاداتی است که روی میز تصمیم‌گیران درباره نرخ خوراک آمده است. به عبارتی قرار است نرخ خوراک همراه با نرخ محصولات پتروشیمی درنوسان باشد که تحلیل‌هایی درباره این نرخ مطرح می‌شود، این است که یک رابطه مستقیم میان خوراک و محصول ایجاد می‌شود که اگر قیمت محصول کاهش یافت نرخ خوراک هم کاهش و اگر افزایش، خوراک هم به دنبالش رشد کند که نتیجه این رابطه مستقیم کاهش ریسک‌هاست یا عدم کسب سودهای سنگین به دنبال افزایش قیمت محصولات است.