کافه گردش
اخبار
۲۳ آبان ۱۳۹۵, ۱۲:۰۸ ب.ظ

تنها راه نجات کشور از بحران شدید آب

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به ضرورت حفظ منابع آب و خاک کشور در اسناد بالادستی ، اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری را یکی از اولویت های مهم در جهت صیانت از منابع آب و خاک کشور برشمرد.
 ش
اسحاق جهانگیری در جلسه شورایعالی آب که عصر دیروز برگزار شد با بیان این مطلب افزود: برای جلوگیری از فرسایش خاک و عبور از بحران کم آبی، اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری باید به یک مطالبه عمومی تبدیل شود. معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: در سالیان گذشته و در برنامه های توسعه مربوط به دوره های قبل توجه ویژه ای به موضوع آبخیزداری و آبخوانداری صورت گرفته بود اما متاسفانه از مقطعی، توجه به این موضوع کم‌رنگ شد و آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفت.
جهانگیری موضوع فرسایش خاک را یکی از اصلی ترین مسائل در حفظ منابع آب و خاک کشور ارزیابی کرد و اظهار داشت: یکی از بهترین اقدامات برای مقابله با فرسایش خاک، اجرای طرح‌های آبخیزداری است و خوشبختانه اجرای این طرح‌ها فناوری پیچیده ای نیست که از دسترس ما خارج باشد و انتظار داریم وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی به طور ویژه به این موضوع بپردازند.
جهانگیری همچنین با اشاره به اینکه موضوعات آب و محیط زیست از موضوعات اصلی و محوری در برنامه ششم توسعه است، افزود: مردم انتظار دارند مسائل مرتبط با آب و محیط زیست در طول برنامه ششم حل و فصل شود و مناسب است شورایعالی آب علاوه بر طرح موضوعات ملی، در هر جلسه مسائل یک استان را نیز در دستور کار قرار دهد.
همچنین در این جلسه مقرر شد کارگروهی متشکل از وزارتخانه های جهاد کشاورزی، نیرو، کشور، سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شود و موضوع اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری را به‌طور ویژه پیگیری کند.
رهـــــــــــــا مسعودی
482 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
این کار در توسعه وردپرس کمک شایانی خواهد کرد. برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

  1. msoud در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۵:

    سلام – اگر چه ممکن است این راه غیر ممکن و ختده دار به نظر برسد اما مطمئن باشید ، قابل اجرا است .
    اقدامات گفته شده برای زمانی است که آبی وجود داشته باشد ، آب نداشته را نمی تو ان مدیریت کرد !
    خشک سالی های پیاپی اقلیم را تغییر داده و تنها راه ، انتقال آب از دریای عمان به مرکز ایران حد فاصل طبس ، یزد ، کرمان می باشد ، { لطفا نگوید غیر ممکن است } ایجاد این دریاچه خیلی از مشگلات را برطرف خواهد کرد . همانطور که امارت دربا را خشک کرد و جزبره ساخت پس کار شدنی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *