تهدیدات داود اغلو عليه ایران

تهدیدات داود اغلو عليه ایران

پرتال خبری واکنش: داود اوغلو نخست وزیر ترکیه در واکنش به برخی اظهارنظرها در ایران ، واکنش تندی اتخاذ کرد.

وی اعلام کرد، اگر خصومت ها در ایران علیه ترکیه ادامه یابد آسیب جدی به روابط دو کشور خواهد زد.

ساعتی پیش، نوبخت سخنگوی دولت اعلام کرد که اگر اردوغان ادعا، تهدید و هشدار داده، بداند، ظریف به بالاتر از او گفت که هیچ‌وقت یک ایرانی را تهدید نکند

همچنین ولایتی مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب نیز در واکنش به اظهارنظر رئیس جمهور ترکیه درخصوص هشدار به رئیس جمهور ایران گفت: هرکس باید در حد و اندازه خودش حرف بزند.

احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه در بخش دیگری از سخنانش تهدید کرده که در صورت نیاز تحریم هایی علیه روسیه اعمال خواهد شد.

وی در عین حال گفت آماده هر نوع گفتگو با روسیه است. اوغلو افزود: دولت ترکیه مجموعه ای از اقدامات احتمالی را علیه روسیه بررسی کرده است.

متن کامل این سخنان در ادامه می آید:

مبارزه با تروریسم مساله مهمی است و ما با جدیت با این پدیده مبارزه خواهیم کرد. این از گذشته برای ما مساله مهمی است و مبارزه با این پدیده ترکیه را از هرج و مرج و گرفتار شدن در حمام خون دور نگه داشته است و این در حالی است که تروریستها تلاش کرده اند ترکیه را به این ورطه بکشانند اما ما هرگز اجازه چنین کاری را نخواهیم داد . برخی محافل تروریستی در پی حفر خندق و جدا کردن برخی از مناطق ترکیه برآمده اند اما ما با آنها مقابله کرده ایم . من بار دیگر می خواهم به آقای قلیچدار اوغلو بگویم تروریستهایی را که خندق حفر کرده اند و به فکر جدا سازی مناطقی از ترکیه بوده اند ، دوست خود نشمارد . من خطاب به کسانی که به حزب جمهوریت خلق رای داده اند بگویم که آقای قلیچدار اوغلو تروریستها را دوست آنان می داند در حالیکه این افراد (تروریستها) به حفر خندقهایی در دیار بکر برای جدا کردن مناطق از یکدیگر اقدام کرده اند. آنها این خندقها را به منظور کشتن نظامیان و نیروهای امنیتی ما حفر کرده اند . آنها از چیزی نمی ترسند و مساجد را خراب می کنند و به کلیساها و عبادتگاهها حمله می کنند . من از آنها می خواهیم به مساله فکر کنند. من از دیار بکر بارها دیدار کرده ام و ساکنان این منطقه مرا می شناسند.من همیشه به دیار بکر سفر می کنم و مساجد و اماکن آنها را جزو میراث خودمان می دانیم. همانگونه که مسجد الاقصی و مسجد نبوی برای من مقدس هستند جامع کبیر در دیار بکر نیز قداست خاصی دارد . من می خواهیم بگویم چرا نام دانشگاه دیار بکر فاتح پاشا است . در سال هزار و پانصد و شانزده ، سلطان سلیم اول یک رهبر کرد را به عنوان والی دیار بکر انتخاب کرد و این رهبر کرد در فتح بسیاری از مناطق با همکاری ادریس نقش داشت. اتحاد کردها و ترکها در این دوره تاریخی باعث فتح بسیاری از کشورها با شروع از دیار بکر شد . این شهر تا ابد بخشی از ترکیه باقی خواهد ماند. به همین خاطر بود که بیوک لی محمد پاشا به فاتح پاشا معروف بود . او بود که همه این مناطق را فتح کرد و شیخ ادریس بتلیسی برادر او بود و نماد وحدت کردها و ترکها به شمار می رفت . به همین سبب دانشگاه دیار بکر به نام فاتح پاشا نام گذاری شده است . اما تروریستهای خائن به سوی این دانشگاه تیراندازی کردند و حرمت آنرا نقض کردند. من به برادران خود در دیار بکر می گویم تیرهایی که به سوی این دانشگاه شلیک شد فقط دانشگاه دیار بکر را هدف قرار نداد بلکه برادری میان کردها و ترکها را هدف قرار گرفت . آنها هرکاری انجام دهند اخوت و برادری میان فاتح پاشا و ادریس در قالب جمهوری ترکیه باقی خواهد ماند تا اینکه برادری در تمام منطقه فراگیر شود .

ما در آینده نیز به دیار بکر خواهیم رفت تا دیوارها و ساختمانها و مساجد آنرا بار دیگر مشاهده کنیم زیرا این منطقه بخشی از تاریخ انسانی ما به شمار می آید که باید از آن در برابر خرابکاران تروریست و دشمنان تمدن محافظت کنیم. کسانی که دانشگاه فاتح پاشا را به آتش کشیدند تفاوت چندانی با سازمان داعش که اقدام به تخریب آثار باستانی در شهر تدمر سوریه کرد ، ندارند . آنها به تاریخ و تمدن احترام نخواهند گذشت . برادران عزیز ما همه خندقها و موانع را در دیار بکر و شهرهای سور، سیلوان و جزره و نصیبین پاکسازی خواهیم کرد . ما می خواهیم ساکنان را از جهنمی که تروریستها در این مناطق بوجود آورده اند نجات دهیم. ما اجازه نخواهیم داد ساکنان این مناطق قربانیان دلالان خونها و تروریستها باشند؛ تروریستهایی که مردم را می کشند . کسانی که طاهر ایلچی را به شهادت رساندند . اگر پدیده تروریسم نبود او شهید نمی شد. زمانیکه ما کمیته ای را برای تحقیق درباره علت قتل او فرستادیم مشخص شد که یک سازمان تروریستی پشت سر این جنایت قرار داشته است و من به همین مناسبت به همه شهدا اعم از نیروهای پلیس و ارتش رحمت می فرستم و تاکید می کنم تروریستها نخواهند توانست به اهدافشان برسند و بذر فتنه را میان شهروندان بکارند. هرچقدر محاسبات و نیرنگهای آنها پیچیده باشد ما با آنها مقابله خواهیم کرد تا امنیت و سعادت را برای این ملت به ارمغان آوریم . من می خواهم یک بار دیگر یادآوری کنم که دوره آینده شاهد اصلاحاتی دائمی با هدف تضمین آینده بهتر برای ترکیه خواهد بود . من به شما نمایندگان تاکید می کنم که شاهد انجام گرفتن اصلاحاتی تاریخی خواهید بود که تاریخ و آینده این کشور را مشخص خواهد کرد . به همین سبب من از شما می خواهم ما را همراهی کنید تا اینکه بتوانیم به مسیر اصلاحات ادامه دهیم . ما نباید فراموش کنیم که همه جوانان ترکیه ما را همراهی می کنند و نعمتهایی که ما از آن بهره مند هستیم از لطف و احسان خداوند است . ما باید بدانیم که روزی در پیشگاه خداوند متعال فراخوانده خواهیم شد و حساب ما رسیدگی خواهد شد . با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.