تهران در مرحله هشدار زلزله قرار دارد

زلزله در کمین ایرانی‌هاست و این نخستین‌بار نیست که درباره‌اش هشدار می‌دهند؛ این‌بار این رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران است که دیروز تهران را دهمین شهر پرمخاطره جهان از نظر احتمال بروز ٥ حادثه طبیعی دانسته و گفته، تهران به لحاظ «زلزله» نیز ششمین شهر پرمخاطره دنیا به شمار می‌رود.

پرتال خبری واکنش:  احمد صادقی دیروز و درجریان بازدید نماینده رهبر انقلاب در هلال‌احمر از بخش‌های مختلف مرکز فرماندهی و مدیریت بحران شهر تهران با بیان این‌که تهران از نظر آسیب‌پذیری از مخاطرات طبیعی رتبه قابل توجهی درمیان شهرهای جهان به خود اختصاص داده است، گفته است: «در‌سال ٢٠١٤ تهران درمیان ٥ مخاطره همچون سیل، زلزله و طوفان به‌عنوان دهمین شهر پرمخاطره دنیا شناخته شده و اگر بخواهیم تنها آسیب‌پذیری آن را از جانب زلزله مطرح کنیم، تهران را ١٥,٦‌میلیون نفر جمعیت تاثیرپذیر ششمین شهر پرمخاطره دنیا خواهد بود.»  او تصرف حریم رودخانه‌ها، زمین‌لغزش، فرونشست زمین، وجود گسل‌های متعدد، بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی و… ازجمله مواردی دانست که می‌تواند ایمنی تهران را تهدید کند.

صادقی درباره بعضی ساخت‌وسازها در پایتخت گفته است: «یک مثلی هست که می‌گوید روی آب چشمه می‌توان خانه ساخت اما روی خاک دستی نمی‌شود خانه‌سازی کرد. متاسفانه در نقاطی از تهران تا همین ١٥‌سال پیش نیز باز روی خاک دستی خانه‌سازی شده است که این موارد باید مدنظر قرار بگیرد.»  رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران این را هم گفته که دشت تهران تا ١٠‌سال آینده، ٣.٦ متر نشست می‌کند.  رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان این‌که در شمال تهران محدوده‌های زمین‌لغزشی وجود دارد، گفت: «دشت تهران روزانه یک‌میلیمتر نشست می‌کند، این یعنی در طول ١٠‌سال دشت تهران ٣.٦ متر نشست خواهد داشت، البته این دشت در بیرون از پایتخت واقع شده اما باید به این موضوع نیز توجه شود.»

صادقی با انتقاد از ساخت‌وساز در بستر حریم رودخانه فرحزاد ادامه داد: «نقشه‌های ما نشان می‌دهد که طی ١٠‌سال اخیر در نقاط مختلفی از بستر حریم رودخانه فرحزاد ساخت‌وساز شده و طبیعی است که هرجا که حریم طبیعت تجاوز شود، طبیعت نیز انتقامش را می‌گیرد. درهمین راستا از وزارت نیرو خواستیم که حریم این رودخانه را مشخص کند که این اتفاق افتاده و برای ساختمان‌های غیرمجاز نیز دستور قضائی تخریب گرفته شده، البته برای چنین مواردی اراده ملی لازم است.»  رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به احتمال وقوع سیل در تهران گفت: «من بارها گفته‌ام که نباید از خطر سیل در تهران غافل باشیم. در تهران ٥ روددره داریم که هرکدام دوره‌های بازگشتی از ١٠ تا ٣٥‌سال دارد، البته در طرح جامع کاهش خطرپذیری سیل سعی کردیم به این موارد توجه کنیم.» به گفته او سیل‌ در ماه‌هایی چون خرداد و تیرماه احتمال وقوع بیشتری دارد.

صادقی با اشاره به احتمال وقوع زلزله در تهران هم گفت: «در این زمینه اقدامات خوبی ازسوی شهرداری انجام شده اما تمام این اقدامات گرچه اقدامات خوبی است، اما کافی نیست و از نظر ما هیچ نسبتی بین عرضه و تقاضا در مورد زلزله وجود ندارد، البته خطر زلزله در تهران آن‌قدر بزرگ است که باید یک فکر ملی و فرامنطقه‌ای برای آن شود که متاسفانه سیستم حاکمیتی برای شهر تهران ورود پیدا نکرده است.»

«عبدالحسین معزی»، نماینده رهبر انقلاب در هلال‌احمر هم دیروز درحاشیه این دیدار گفت: «این سازمان مسئولیت فرماندهی درحوادث شهر تهران را برعهده دارد. تهران روی گسل قرار دارد و احتمال وقوع حوادث و بلایای طبیعی وجود دارد. هلال‌احمر هم وظیفه امدادونجات درحوادث را برعهده دارد که با سازمان مدیریت بحران به‌عنوان یک یار و یاور همکاری می‌کند.» او ادامه داد: «همکاری هلال‌احمر و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران باید همواره ادامه داشته باشد. این بازدید اساس مسئولیت ذاتی هلال‌احمر برای اطلاع از شرایط سازمان‌های امدادرسان صورت می‌گیرد. سازمان مدیریت بحران از امکانات پیشرفته و مناسبی به منظور کاهش عوارض حوادث طبیعی و کمک به ماموریت‌های امدادی هلال‌احمر در زمان بحران برخوردار است.»

منبع: روزنامه شهروند