تولید نفت روزانه به 4.2 میلیون بشکه رسید

پرتال خبری واکنش:وزیر نفت کشورمان می‌گوید تولید نفت ایران در پایان سال 2016 به روزانه چهار میلیون و 200 هزار بشکه در روز خواهد رسید.

 بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان در گفتگو با شبکه خبری سی‌ ان ‌ان گفت: ایران پس از لغو تحریم‌ها تولید نفت خود را پایین نگه نخواهد داشت.

ایران که چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان را در اختیار دارد منتظر لغو تحریم‌های آمریکا در راستای توافق هسته‌ای ماه ژوئیه برای افزایش تولید نفت خود است که در حال حاضر حدود 2 میلیون و 800 هزار بشکه می‌باشد.

زنگنه خاطرنشان کرد: آیا ما پس از لغو تحریم‌ها می‌توانیم منتظر بمانیم و تولید خود را افزایش ندهیم؟ چه کسی در ایران می‌تواند این موضوع را بپذیرد؟ آیا فکر می‌کنید کشور ما عدم تولید را خواهد پذیرفت تا بازار را برای دیگران آرام کند؟ این کار منصفانه نیست.

رسانه‌های بین‌المللی پر از مقالات هشداردهنده درباره چشم‌انداز بازگشت تولید نفت ایران به سطوح قبل از تحریم‌ها است و هشدار می‌دهند که این امر به سقوط بیشتر قیمت نفت خواهد انجامید.

تولید بی‌سابقه آمریکا و عربستان باعث اشباع بازار شده و قیمت‌ها را از بالای 100 دلار در هر بشکه در تابستان گذشته به حدود 45 دلار تنزل داده است.

گفته می‌شود عربستان به طور بین‌المللی قیمت نفت را پایین نگه داشته تا نفت شیل را از بازار بیرون کند. این در حالی است که زنگنه می‌گوید: واکنش بازار و تولیدکنندگان نفت شیل نشان می‌دهد که این سیاست پس از یک سال هیچ تاثیر مهمی نداشته است.

تحلیلگران می‌گویند، ایران قادر است تولید نفت خود را ظرف شش ماه پس از لغو تحریم‌ها روزانه 600 هزار تا یک میلیون بشکه افزایش دهد اما زنگنه به سی ‌ان ‌ان گفت: انتظار دارد این رقم بالاتر باشد.

واردات نفت خام چین از ایران در ماه اوت نسبت به دوره مشابه سال قبل 61.4 درصد افزایش یافت و به دو میلیون و 136 هزار تن(503 هزار و 110 بشکه در روز) رسید.

واردات چین از ایران در ماه اوت نسبت به ژوئیه که روزانه 575 هزار و 700 بشکه بوده، 12.6 درصد کاهش یافته است.

این در حالیست که آمار شرکت ملی نفت کره جنوبی که امروز(سه‌شنبه) منتشر شد نشان می‌دهد مجموع واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در ماه اوت با 3.5 درصد افزایش به 88 میلیون و 700 هزار بشکه در روز رسید. واردات کره جنوبی از ایران نسبت به سال گذشته 2.7 درصد کاهش یافته است.