جان کری: از هر زاویه داعش را در هم می‌شکنیم

پرتال خبری واکنش: جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با پائولو جنتیلونی همتای ایتالیایی پس از سومین نشست بین المللی ائتلاف ضد داعش که در رم برگزار شد، گفت: داعش را در هرجایی که باشد درهم می شکنیم.جان کری: از هر زاویه داعش را در هم می‌شکنیم

وزیر خارجه آمریکا در این کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به فعالیت های ایتالیا در آموزش نیروهای عراقی گفت: ایتالیا جزو فعال ترین کشورها در مبارزه علیه داعش است. ما سعی می کنیم تا از هر زاویه داعش را در هم بشکنیم . البته این جنگی دراز مدت و طولانی تر از جنگ میان دو کشور خواهد بود. این مبارزه با اینکه شبیه به جنگ علیه القاعده است اما یک تعهد طولانی تر و دراز مدت تر است که برای خفه کردن داعش اساسی است.
جان کری با اشاره به بحران سوریه گفت: بحران سوریه روز بروز بدتر می شود و سیزده و نیم میلیون سوری نیاز به کمک های انسانی دارند، 6 میلیون نفر از آنها را کودکان تشکیل می دهند. بشار اسد باید تدابیر فوری برای پایان دادن به محاصره شهرهایی که در آن سوری ها از گرسنگی می میرند اتخاذ کند. اسد همانند یک آهن ربا برای تروریست ها است. تازمانیکه مذاکرات در ژنو ادامه دارد انتظار یک آتش بس و دسترسی کامل به کمک های بشردوستانه داریم، همانطوری که در قطعنامه سازمان ملل که روسیه نیز به آن رای داده است، قید شده است.
وی با اشاره به وضعیت عراق گفت: در عراق نیاز به حمایت مالی بیشتر و همکاری با دولت عراق برای تضمین اینکه مناطق آزادشده ازاد بمانند است و اینکه برق و آب باشد و حالت عادی به این کشور باز گردد.
جان کری افزود: من از کشورهای ائتلافی خواستم تا کمک های جدیدی برای مبارزه علیه داعش ارایه دهند و هر کشور می تواند از حملات هوایی تا پشتیبانی تا اطلاعات کمک کند، من انتظار دارم که در کنفرانس موناکو در خصوص امنیت ،هر کشور بداند که چه نوع کمکی می تواند ارایه دهد.
جنتیلونی نیز در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: گام هایی به جلو نسبت به نشست در پاریس برداشته شد البته در عراق باید تعهد نظامی را ادامه داد. در سوریه باید بزرگترین فاجعه بشری که در دهه های اخیر داشتیم را متوقف کرد.
وی افزود: دوشنبه و سه شنبه اینده دولت جدید وفاق ملی لیبی معرفی می شود که می بایست اعتماد پارلمان را کسب کند خطر این است که داعش فعالیت های خود را در لیبی افزایش دهد. توافق میان ما (ائتلاف ضد داعش) در خصوص لزوم تمرکز برروی روند مذاکراتی که گشوده شده است، آرامش دهنده است.
فدریکا موگرینی‘ نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا صبح امروز در این نشست اظهار داشت: نمی توان بدون راه حلی سیاسی برای جنگ سوریه، داعش را شکست داد. برای همین نیاز به افزایش دسترسی به کمک های بشردوستانه و تمرکز برروی مناطق ازاد شده و مبارزه با تروریسم در منطقه و در اروپا ، بدون فراموش کردن لیبی است . راه حل نظامی برای سوریه وجود ندارد و پس از سال ها اختلاف، فضا برای امید بوجود امده و یک پنجره فرصت ها که برای همیشه باز نمی ماند گشوده شده است.
نشست ائتلاف ضد داعش امروز با حضور وزرای خارجه 23 کشور اروپایی ، غربی و منطقه ای با حضور فدریکا موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در محل وزارت خارجه ایتالیا برگزار شد. این سومین اجلاس وزرای خارجه موسوم به گروه کوچک بعد از نشست لندن در ژانویه سال 2015 و در پاریس در ژوئن 2015 محسوب می شود.و پس از گذشت یک سال از تشکیل آن برگزار می شود.
ایتالیا از جمله کشورهای فعال در ائتلاف ضدداعش از نظر کمک های قابل توجه و چند بعدی فعالیتش، بویژه در بخش نظامی ، آموزش نیروهای پلیس عراق، مقابله با کمک های مالی به دولت خودخوانده اسلامی، مقابله با پدیده جنگجویان خارجی و درارتباط عمومی برای مقابله با تبلیغات داعش در منطقه محسوب می شود.
در نشست رم، بر لزوم حمایت از تلاش های «استفان دیمیستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه تأکید شد. نشست کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش در رم بسیار حائز اهمیت است و نقش و وجهه ایتالیا را که یکی از بازیگران اصلی در مبارزه علیه داعش بویژه در بخش نظامی و آموزش نیروهای پلیس عراق، به شمار می رود، بیش از پیش برجسته می کند.با اخبار بین الملل سایت واکنش همراه باشید.