جدالی داخلی در آمریکا بر سر پرونده هسته‌ای ایران/ آیا اوباما در مقابل تندروها خواهد ایستاد؟

ایران به دنبال قطع و پایان دادن به تحریم‌ها به صورت جدی و سریع است. گفته می شود که به طور کل تمدید مذاکرات راه حلی است که بسیاری از اعضای تندرو کنگره آمریکا به دنبال آن هستند تا فرصتی ایجاد شود که آنان با تحمل تحریم های جدید به ایران این پروسه را از مسیر اصلی خارج کنند.
؛ جمهوری خواهان توانستند در انتخابات میان دوره مجلس نمایندگان و سنا به پیروزی چشمگیری دست پیدا کنند. پیروزی جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان غیرمنتظره بود. رسانه‌ها می گویند مردم از دمکراتها ناراحت هستند و از  این رو جمهوریخواهان توانستند اکثریت را در مجلس سنا هم از دست دموکرات ها خارج کنند.


با پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات کنگره و فرمانداری های آمریکا این سئوال مطرح می شود که جمهوریخواهان آیا قدرت کافی برای فشار بر اوباما در پرونده هسته ای را دارند؟ آنها چه سیاستی را در این خصوص دنبال خواهند کرد؟ مسلم است که جمهوری خواهان در احاطه لابی گسترده صهیونیست ها و از سوی دیگر لابی منافقین قرار دارند. جمهوری خواهان تفکرات تندرویی نسبت به ایران دارند. در این میان آنها بیش از هر چیز به نابودی برنامه هسته‌ای ایران که مد نظر رژیم صهیونیستی است، می اندیشند. اما این موضوعی است که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا آنرا آرزویی دست نیافتنی برای آمریکا قلمداد کرده است.

در این حیطه جنگ قدرتی میان کنگره و کاخ سفید برپاست. سئوالها پیرامون این پرسش می گردد که کدام یک در زمینه لغو تحریم‌ها و تصمیمات در زمینه پرونده هسته‌ای ایران دست بالاتری دارد. آیا مجلس نمایندگان و سنا قدرت بیشتری در این زمینه دارند یا کاخ سفید در این زمینه تصمیم‌گیری می کند. اگر نگاهی به تحولات داخلی آمریکا در چند هفته گذشته در این زمینه بندازیم، متوجه می شویم که کاخ سفید تمهیداتی برای دور زدن کنگره اندیشیده بود. خبری که نیویورک تایمز منتشر کرد موید این مطلب است که اوباما می خواهد کنگره را دور بزند. این نشریه معتبر آمریکایی نوشت که « اوباما خواستار دست یافتن به توافقی با ایران شد که تصویب آن در کنگره ضروری نباشد.»

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی نوشت که با در نظرگرفتن همه موارد، ایران به تمامی وعده‌ها و تعهدات خود عمل کرده است و از روی بی‌میلی امور این دست و آن دست نکردند. آنها تلاش نکردند که تقلب کنند، بنابراین مشکل عدم توافق هسته ای را باید در جای دیگری جستجو کرد و برخی از اعضای کنگره آماده ایجاد یک بحران سیاسی در خصوص توافق نهایی هستند.

در این زمینه یک احتمال جدی که وجود دارد این است که ایران هزینه جدال اختلافات سیاسی میان کنگره و کاخ سفید را پرداخت کند.

ممکن است که «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در ابتدا کنگره را نادیده بگیرد و تحریم‌های تحمیل شده علیه ایران را به منظور رسیدن به توافق هسته‌ای به حالت تعلیق درآورد و بعد از آن از نمایندگان کنگره بخواهد تا وقتی قطعی شد که ایران به طور کامل به تعهدات خود طبق توافقات حاصل شده عمل کرده است، به طور کامل به تحریم‌ها پایان دهد.

در این میان باب آیزر از افسران اطلاعاتی سابق آمریکا می گوید:«رویه سیاسی در آمریکا به صورتی است که مجلس نمایندگان یک طرح را تنظیم و تصویب می کند و این مصوبه به سنا می رود و در نهایت با امضای رئیس جمهور آمریکا به قانون تبدیل می شود. وقتی رئیس جمهور مخالف باشد مصوبه را امضاء نمی کند و با وتوی آن ، طرح مذکور متوقف می شود. البته قوه مقننه این امکان را دارد که در صورت وتوی طرح ازجانب رئیس جمهور، با دو سوم آراء وتوی رئیس جمهور را لغو کند. حال که جمهوری خواهان کنترل سنا را نیز در دست گرفته اند شاید فضای سیاسی آمریکا متفاوت شود. اما واقعیت این است که تاکنون جمهوری خواهان نه در مجلس سنا و در مجلس نمایندگان، دو سوم کرسی ها را در اختیار نداشته اند تا جلوی باراک اوباما رئیس جمهور بایستند. با این اوصاف، در دو سال آینده که از دوران ریاست جمهوری اوباما باقی مانده است، بن بست سیاسی در آمریکا ادامه خواهد داشت و جمهوری خواهان و دموکراتها درمقابل هم خواهند ایستاد.»

بسیاری از قانونگذاران  به اختیاری که رئیس‌جمهور آمریکا در دست دارد و می‌تواند از تحریم‌ها صرفنظر کند، اعتراض دارند و به طور قطع تنها کنگره می‌تواند تحریم‌ها را به صورت دائم لغو کند و در این میان حتی ممکن است اتفاقات جالب توجه دیگری همچون تغییرات قانونگذاری در آمریکا رخ دهد که به نفع ایران نباشد. این درحالی است که کارشناسان امریکایی مطرح می کنند که جمهوری خواهان با هنر مصالحه آشنایی ندارد و نمی دانند تعامل سازنده چیست!

البته ایران به دنبال قطع و پایان دادن به تحریم‌ها به صورت جدی و سریع است. گفته می شود که به طور کل تمدید مذاکرات راه حلی است که بسیاری از اعضای تندرو کنگره آمریکا به دنبال آن هستند تا فرصتی ایجاد شود که آنان با تحمل تحریم های جدید به ایران این پروسه را از مسیر اصلی خارج کنند. این درحالی است که ایران با عمل به تعهداتش کار را برای اعضای تندروی کنگره آمریکا بسیار سخت کرده است. به هر حال اوباما دوسال بسیار سختی را با توجه به شکل گیری کنگره رقیب پیش رو دارد و پرونده هسته ای ایران نیز در این زمینه یکی از چالشهای  اصلی ریاست جمهوری دوسال پایانی وی است. البته این موضوع شاید از دوران ریاست جمهوری اوباما نیز فراتر رود و با پایان ریاست جمهوری وی اعتبار لغو تحریم ها پایان یابد. موضوعی که باید به آن نیز توجه شود. از حالا کاندیداهایی مانند هیلاری کلینتون در این زمینه وعده های انتخاباتی خود را مطرح کرده اند.

از سوی دیگر اگر روند مذاکرات به خوبی پیش برود کنگره آمریکا در زمینه اجماع جهانی بر سر توافقات نمی تواند به طور منفی عمل کند و در انزوا قرار می گیرند. کارشناسان مطرح می کنند که اگر توافق جامعه به دست بیاید، این توافق به تصویب شورای امنیت سازمان ملل خواهد رسید و از آنجایی که هر ۵ عضو دائمی شورای امنیت در این مذاکرات هستند اگر چنین چیزی اتفاق بیفتد کنگره منزوی خواهد شد.

جنگ‌طلبان کنگره درس خود را آموخته‌اند. آنها هم‌اکنون نگران هستند که بیش از این اخبار خوبی از مذاکرات مسقط درباره برنامه هسته‌ای ایران به گوش برسد. البته باید گفت که در چارچوب چنین فضایی با توجه به چرخش روسیه و به صدا در آمدن خطر چین برای آمریکا، آمریکایی‌ها باید نگران آلترناتیو ایران برای دور زدن تحریم ها باشند. چیزی که به زعم بسیاری از کارشناسان این کشور که ایران را متحد طبیعی استراتژیک امریکا می خوانند، بسیار تلخ است. ایرانی که در قلب جهان قرار دارد، می تواند بسیار برای امریکا مشکل ساز باشد و تنش بیشتر با این کشور در شرایطی که دولت جدید ایران به فکر تنش‌زدایی است، به صلاح نیست.

اوباما در این باره با استناد به سخنان رهبر معظم انقلاب در باره عدم تمایل ایران به دستیابی به بمب هسته ای بیان داشته است که اگر بتوانیم به توافقی برسیم که ما را مطمئن کند که راه ایران به سمت بمب را مسدود می‌کند، آن زمان می‌توانیم در برابر کنگره استدلال ارائه کنیم. این رویکرد خوشبینانه اوباما به هر لحاظ جالب توجه است اما باید به قدرت تصمیم گیری او نیز توجه کرد. تا به اینجا او نخواسته در مقابل ایران با کنگره آمریکا در بیفتد. حالا که کنگره اکثریت مخالفی پیدا کرده است باید دید که اوباما چه تصمیمی در این زمینه اتخاذ خواهد کرد.