کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲۳ مهر ۱۳۹۴, ۱۰:۱۱ ق.ظ

جزئیات دیدار حسن روحانی با وزیر خارجه اندونزی

پرتال خبری واکنش:  رئیس‌جمهور با بیان اینکه نیازمند یک حرکت بزرگ فرهنگی در همه کشورهای اسلامی برای خشکاندن ریشه‌های تروریسم هستیم، گفت: گسترش فعالیت گروه‌های تروریستی با ادعای جهاد جهان اسلام را با خطر مواجه خواهد کرد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در دیدار  خانم “رتنو مرسودی “وزیر خارجه اندونزی، با بیان اینکه ایران و اندونزی برای توسعه روابط، از اراده مصممی برخوردارند، گفت: اندونزی کشوری بسیار مهم در دنیای اسلام و دوستی بسیار قدیمی برای جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه پتانسیل‌های خوبی در دو کشور برای ایجاد یک تحرک اقتصادی وجود دارد، اظهارداشت: از شرایط جدیدی که در نتیجه مذاکرات هسته‌ای و برداشتن تحریم‌ها حاصل شده، باید در جهت توسعه روابط و تعمیق مناسبات اقتصادی دو کشور استفاده کرد و امیدواریم تشکیل کمیسیون مشترک میان ایران و اندونزی مقدمه خوبی برای رسیدن به این هدف باشد.

رئیس‌جمهور همچنین فراهم کردن امکانات برای حضور سرمایه‌گذاران دو کشور در پیشبرد پروژه‌های مشترک را ضروری دانست.

روحانی با اشاره به اینکه ایران و اندونزی در خصوص مسائل جهان اسلام دیدگاه‌های بسیار نزدیکی دارند، گفت: امروز متأسفانه فاصله و اختلافات میان برخی کشورهای اسلامی بیشتر شده به گونه‌ای که نه تنها گاهی زمینه همکاری‌های مشترک از بین رفته، بلکه شاهد درگیری و جنگ میان کشورها هستیم.

وی با تأکید بر اینکه کشورهای بزرگ اسلامی از جمله ایران و اندونزی برای کاهش این اختلافات مسئولیت سنگینی دارند، به رشد تروریسم در منطقه و جهان اسلام اشاره کرد و افزود: گسترش فعالیت گروه‌های تروریستی آن هم با ادعای جهاد، همکاری نزدیک‌تر میان کشورهای اسلامی را ضروری‌تر ساخته، چرا که تداوم این وضعیت جهان اسلام را با خطر مواجه خواهد کرد.

حسن روحانی افزود: ما نیازمند یک حرکت بزرگ فرهنگی در همه کشورهای اسلامی برای خشکاندن ریشه‌های تروریسم هستیم.

روحانی با اشاره به ضرورت ارتباط صاحبان اندیشه، علما و اساتید دانشگاه‌های ایران و اندونزی، گفت: باید دست به دست هم دهیم و جوانان جامعه خود را نسبت به مسئولیت سنگینی که در شرایط کنونی متوجه آنان است، آگاه کنیم.

وی با بیان اینکه امروز مردم در کشورهای اسلامی به خاطر جنگ و اختلافات دچار مشکلات فراوانی شده‌اند که باید در جهت رفع این مشکلات تلاش کرد، افزود: اندونزی به عنوان کشور بزرگ اسلامی و ایران به عنوان کشوری تأثیرگذار در دو منطقه مهم، می‌توانند رایزنی‌های مؤثری در سازمان‌های بزرگ اسلامی و بین‌المللی در این راستا داشته باشند و امیدوارم این ارتباطات بتواند کمکی به ایجاد ثبات و امنیت در جهان اسلام باشد.

رئیس‌جمهور همچنین ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری علمی و دانشگاهی در جهت ترویج اعتدال، گفت: ایران و اندونزی باید در زمینه ارتباط مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی و توسعه ارتباط مردم دو کشور با یکدیگر بیش از پیش تلاش کنند.

همچنین خانم “رتنو مرسودی ” وزیر خارجه اندونزی نیز در این دیدار که وزیر انرژی و منابع معدنی و مدیر شرکت ملی نفت و فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری اندونزی نیز حضور داشتند، با تأکید بر تعهد جاکارتا برای تقویت مناسبات با تهران در تمامی زمینه‌ها از جمله تجاری، اقتصادی، سرمایه‌گذاری و توسعه زیرساخت‌ها، خواستار ارتقاء سطح مناسبات همه‌جانبه با جمهوری اسلامی ایران شد.

وی همچنین با بیان اینکه امروز همه کشورهای مسلمان موظفند تا از اسلام به عنوان دین رحمت برای جهانیان حفاظت کنند و اعتدال و بردباری را ترویج دهند، گفت: اندونزی همواره خواستار راه حل سیاسی و دیپلماتیک برای حل مشکلات است و در این راستا از ابتکار جمهوری اسلامی ایران در ارائه طرح WAVE در سازمان ملل متحد حمایت کرده است.

وزیر خارجه اندونزی بابیان اینکه اندونزی آماده تأسیس دانشگاه بین‌المللی اسلامی برای ترویج اعتدال در جهان اسلام است و این می‌تواند همکاری‌های دو کشور را گسترش دهد، خاطرنشان کرد: متأسفانه امروز ظرفیت‌های موجود برای همکاری در میان کشورهای اسلامی فراموش شده و این وظیفه دولت‌های مسلمان است که با بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها، در جهت رفاه مردم خود و جهان تلاش کنند.

اعضای هیئت اندونزیایی در این دیدار گزارشی را نیز از دیدارها و مذاکرات خود با مقام‌های جمهوری اسلامی ایران ارائه کردند.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.

رهـــــــــــــا مسعودی
586 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *