کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۷ مرداد ۱۳۹۵, ۱۰:۱۴ ق.ظ

جزییات انتقال ۴۰۰ میلیون دلار از آمریکا به ایران

جزییات انتقال 400 میلیون دلار از آمریکا به ایران

 

در ماه ژانویه ایران و امریکا بالاخره به نتایجی رسیدند . آمریکا با پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار نقد از مجموع ۱٫۷ میلیارد دلار بدهی ۴ دهه پیش موافقت کرد .
اسکویر نوشت : برای ۳۷ سال ایران و آمریکا در دادگاه لاهه برای تحویل سلاح های خریداری شده یکدیگر را متهم کرده اند .

پرتال خبری واکنش: در ماه ژانویه ایران و امریکا بالاخره به نتایجی رسیدند.این بازپرداخت با ده ها میلیارد دلار سرمایه و حساب خارجی بلوکه شده ایران که هم اکنون این کشور بعد از توافق هسته ای به آن دسترسی دارد متفاوت است. اما زمان بندی اطلاع رسانی در مورد این تسویه حساب با زمان اجرایی شدن برجام یکی شد که در ظاهر به نظر نوعی زمینه سازی گسترده تر برای از بین بردن دهه ها دشمنی بین دو کشور می رسید.

باراک اوباما نیز از این تسویه حساب با ایران دفاع کرد و گفت: این مبلغ خیلی کمتر از چیزی بود که ایران به دنبال آن بود. ایالات متحده آمریکا با تسویه این میزان از پرداخت میلیارد ها دلار پول بیشتری که ایران به دنبال آن بود جلوگیری کرد و این مبلغ را ذخیره کرد. این کار در راستای منافع آمریکا بوده است.

روز چهارشنبه ماجرا شفاف سازی شد. با تشکراز وال استریت ژورنال برای آغاز این داستان احمقانه.:

باراک اوباما انتقال ۴۰۰ میلیون دلار به ایران را تایید کرده است. این مبلغ قسط اول از ۱٫۷ میلیارد دلار تسویه ای خواند که توسط دادگاه بین المللی لاهه در ازای خرید های ایران در زمان شاه باید می پراخته است.. به دلیل وجود تحریم های مربوط به ممنوعیت استفاده از دلار های آمریکایی در معاملات با ایران مقامات گفته اند که این پول توسط بانک مرکزی سوییس و هلند تامین شده و در یک هواپیمای بی نام و نشان و در بسته های چوبی حاوی فرانک های سوییس و یورو سایر واحد های پولی خارجی به ایران فرستاده شده است.

به گفته مقامات این بازپرداخت کار سختی بود چرا که ایران قابلیت دسترسی به سیستم مالی جهانی را بر اساس تحریم های مالی بین المللی نداشت.جزییات این ماجرا اولین بار در وال استریت ژورنال منتشر شد.

و داستان آغاز شد.

کاندیدای جمهوری خواه (مجله پولیتیکو):

دونالد ترامپ کاندیدای جمهوری خواه آمریکا با انتشار توئیتی روز چهارشنبه به دنبال گزارش وال استریت ژورنال در روز سه شنبه نوشت:

“وزیر امور خارجه نامناسب آمریکا، هیلاری کلینتون کسی بود که صحبت های پیرامون پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به صورت نقد به ایران را مطرح کرد.”

این ادعا در راستای صحبت های اخیر کلینتون در ارتباط با بازی کردن نقش اصلی اش در آوردن ایران پای میز مذاکره از طریق تحریم ها مطرح شد.

به گزارش مجله پولیتیکو، ۴۰۰ میلیون پول نقد در واقع قسط اول ۱٫۷ میلیارد بدهی آمریکا به ایران است که قبلا نسبت به پرداخت آن اطلاعی داده نشده بود.

اما به نظر میرسد اسوشیتدپرس در مال ژانویه نسبت به پرداخت این مبلغ اطلاع رسانی کرده است. داستان چیست؟ اینها چه میگویند!

واشنگتن فری بیکون نوشت:

به گزارش واشنتگتن فری بیکون: انتقال هوایی ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران در ماه ژانویه در ازای آزادی زندانی های آمریکایی در این کشور انتقادهایی را برای پرداخت فدیه آزادی به دولت ایجاد کرده است که کاخ سفید پرداخت هر گونه باج را رد کرده است.

چارلز پیرس نویسنده گزارش اسکویر در گزارش خود به جمع آوری پازل های این داستان پرداخته در پاسخ به ادعاهای واشنگتن فری بیکون بعد از روشن شدن اصل ماجرا نوشت: این پول خودشان است احمق ها. اگر ما این پول را تسویه نمیکردیم چه بفهمید چه نفهمید ما باید ۱۰ میلیارد دلاری که دادگاه حکم علیه ایالات متحده داده بود را میپرداختیم.

هات ایر نوشت:

این گزارش بر اساس ادعای مقامات ارشد بی نامی است که گفته اند زمان بندی این انتقال پول نقد محرمانه با ضمانت دوات ایران مبنی بر آزادی زندانی های آمریکایی درست بعد از دریافت پول نقد همپوشانی پیدا کرده است. این اتفاق درست زمانی افتاده که پول نقد به دست ایران رسیده است.

باید بگویم بله.

پول رایان در دی سی اکزمینر نوشت:

اگر این درست باشد، این گزارش تردید بلند مدت ما را که دولت در ازای آزادی زندانیان آمریکایی که به طور نا عادلانه در ایران بازداشت شده بودند باج پرداخت کرده است را تایید میکند. این داستان حماسه دیگری از فریب مردم آمریکا در توافق خطرناک هسته ای را به نمایش گذاشته است. با این حال عموم مردم استحقاق یک توضیح کوتاه در مورد عمق کمک های این دولت به کشوری که در حمایت از تروریسم جهانی پیشرو است را دارند.

باید بگویم این بزرگترین دروغ تاریخ است.

به عنوان کسی که مدتهاست در این موارد مطالعه داشته و مسائل را میشناسد آیا به نظر شما ” باج دادن به ایران برای آزادی زندانیان آمریکایی” واقعا وسیله ای برای جمهوری خواهان جهت پرت کردن حواس ها نیست؟ آیا واقعا جمهوری خواهان می خواهند در همان مسیر تاریخی شان قدم بردارند؟

سارا ابراهیمی
282 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *